O nas
Kontakt

Praca w Europie: w których krajach jest najwięcej wolnych miejsc pracy i na jakie stanowiska jest duże zapotrzebowanie?

Laura Kowalczyk

Praca w Europie: w których krajach jest najwięcej wolnych miejsc pracy i na jakie stanowiska jest duże zapotrzebowanie?

Pomimo spadku wskaźnika wakatów nadal istnieją obawy dotyczące szerszego niedoboru siły roboczej.

Europejski rynek pracy odzyskuje siły – a przynajmniej wykazuje oznaki ożywienia – po skutkach Covid-19, ale nadal jest mu daleko od spełnienia żądań.

Najnowsze statystyki pokazały spadek wakatów na rynku pracy, przy wzroście zatrudnienia także w drugim kwartale roku.

Wskaźnik wakatów – odsetek wakatów ogółem – spadł z 2,8% w pierwszym kwartale do 2,7%.

W tym samym okresie wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata ukształtował się na poziomie 75,4%, co oznacza niewielki wzrost o 0,1 pkt. proc.

Ma to jednak drugorzędne znaczenie w stosunku do szerszej tendencji: wskaźnik wakatów w UE w dłuższej perspektywie stale rośnie z roku na rok, nie dorównując podaży popytowi.

Wskaźnik wolnych miejsc pracy w UE stale rośnie od 2020 r., kiedy wiele osób zostało wysłanych na tymczasowy urlop lub zwolnionych w celu ograniczenia kosztów w związku z pandemią.

Pomimo wzrostu wskaźnika zatrudnienia w drugim kwartale, we wcześniejszym raporcie Komisji Europejskiej stwierdzono, że istnieją niedobory siły roboczej i luki w kwalifikacjach.

Tworzenie nowych miejsc pracy i konieczność zastępowania pracowników odchodzących na emeryturę powoduje „niedobory”, co znajduje odzwierciedlenie w tych statystykach – dodał.

Według raportu niedobory te prawdopodobnie wzrosną wraz z przewidywanym spadkiem liczby ludności w wieku produkcyjnym z 265 mln w 2022 r. do 258 mln w 2030 r.

W którym kraju jest najwięcej wolnych miejsc pracy

Spośród państw członkowskich UE, dla których Eurostat dysponuje danymi, najwyższy wskaźnik wakatów w UE miała Holandia, przy czym do obsadzenia pozostało 4,7% wszystkich stanowisk pracy.

Z drugiej strony Bułgaria i Rumunia odnotowały w tym samym kwartale wskaźnik wakatów na poziomie jedynie 0,8%.

Wśród wolnych stanowisk ogłaszanych w Internecie w tym samym okresie największym zainteresowaniem cieszyli się programiści i asystenci sprzedaży.

Oprócz inżynierii oraz badań i rozwoju, znaczna liczba wolnych stanowisk pracy dotyczyła reklamy, marketingu i produkcji.

Niedobór siły roboczej w Europie powoduje wolne miejsca pracy?

W porównaniu ze wskaźnikami wolnych miejsc pracy w drugim kwartale 2021 i 2022 r. tegoroczna liczba plasuje się pomiędzy tymi dwoma wskaźnikami.

W drugim kwartale 2021 r., bezpośrednio po otwarciu głównych rynków, wskaźnik pustostanów w UE wyniósł 2,2%. W drugim kwartale 2022 r. osiągnął 3% i od tego czasu zaczął spadać.

Statystyki ogólnokrajowe pokazują, że kontynent ma trudności z obsadzeniem stanowisk, często przypisywane brakowi wykwalifikowanej siły roboczej.

Według Eurostatu ponad 75% przedsiębiorstw w UE już ma trudności ze znalezieniem specjalistów posiadających umiejętności niezbędne do obsadzenia stanowisk pracy, co utrudnia wzrost gospodarczy.

Przyjęta w sierpniu nowa ustawa imigracyjna niemieckiego rządu miała na celu przyciągnięcie wykwalifikowanych pracowników spoza UE w celu zwalczania niedoborów kadrowych w kraju.

Rząd duński zatwierdził także trzyletnią wizę dla studentów zagranicznych, którzy chcą pracować po ukończeniu studiów w celu pełnienia swoich obowiązków.

Z drugiej jednak strony, około 27,5 mln osób zatrudnionych w UE stwierdziło, że albo są bezrobotne, pracują w niepełnym wymiarze godzin i szukają pracy, ale nie są od razu dostępne, albo są dyspozycyjne, ale nie szukają pracy.

Doprowadziło to do tego, że nieco ponad 1 na 8 osób w UE była narażona na „zastój” na rynku pracy, zdefiniowany przez MOP jako „różnica między pożądaną przez pracowników ilością pracy a ilością dostępnej pracy zarobkowej”.

Według raportu Eurostatu stopa bezrobocia w UE spada od 2020 r., co jest spowodowane „nie wzrostem bezrobocia, ale raczej wzrostem liczby osób gotowych do pracy, ale jej nie poszukujących”.

Doprowadziło to do wakatów, a zatem nie zaobserwowano znaczących zmian we wskaźniku wakatów, łącznie z ostatnim kwartałem, dodała.