O nas
Kontakt

Poznaj Kenijkę zamieniającą plastik w cegły

Laura Kowalczyk

Poznaj Kenijkę zamieniającą plastik w cegły

„Po zebraniu tych plastikowych odpadów można budować drogi. A jeśli dziecko może chodzić do szkoły i dotrzeć na czas drogami, które buduję, jestem szczęśliwy”.

SCENES rzuca światło na młodzież na całym świecie, która przełamuje bariery i tworzy zmiany. Krótkie filmy oparte na bohaterach będą inspirować i zadziwiać, gdy młodzi twórcy zmian opowiadają swoje niezwykłe historie.

Odpady z tworzyw sztucznych to problem globalny. Od głębin oceanów po szczyty gór problem ten wpływa na ekosystemy, dziką przyrodę, a nawet zdrowie ludzkie. Nieostrożnie pozostawione odpady mogą rozkładać się nawet 500 lat.

Według OECD jedynie dziewięć procent odpadów z tworzyw sztucznych na świecie poddawanych jest recyklingowi. Jednak jedna przedsiębiorczyni z Kenii jest zdeterminowana rozwiązać ten problem, znajdując lepsze wykorzystanie wyrzuconego plastiku.

Nzambi Matee założył Gjenge Makers, firmę zajmującą się przetwarzaniem odpadów z tworzyw sztucznych na alternatywne elementy konstrukcyjne.

VINCENT OORO
Fabryka Gjenge Makers zbiera odpady plastikowe z całej Kenii

Przeróbka plastiku na cegły

„Korzystając z mojej wiedzy z zakresu inżynierii materiałowej i inżynierii, zapytałem: jak możemy znaleźć sposób na przekształcenie tego plastiku w coś innego?” Nzambi mówi SCENES,

„Postanowiliśmy wejść w przestrzeń budowlaną, ponieważ budowanie jest podstawową potrzebą człowieka. I tak skończyliśmy z przekształcaniem plastiku w klocki” – wyjaśnia.

Gjenge poddaje recyklingowi od 10 do 25 ton metrycznych odpadów z tworzyw sztucznych tygodniowo. Następnie firma łączy przetworzony plastik z piaskiem, tworząc mieszankę, z której formuje się kostki brukowe.

„Po zebraniu tych plastikowych odpadów można budować drogi. A jeśli dziecko może chodzić do szkoły i dotrzeć na czas drogami, które buduję, jestem szczęśliwy” – mówi Nzambi.

VINCENT OORO
Nzambi Matee jest wyszkolonym inżynierem mechanikiem, którego pasją jest pomaganie środowisku

Ekoprzedsiębiorca uważa, że ​​plastik jest niezbędnym zasobem. Nzambi twierdzi, że ma to wpływ na prawie każdy sektor biznesowy, od logistyki po towary i usługi konsumpcyjne.

„Pomyśleliśmy o tym niesamowitym materiale” – wyjaśnia – „ale nie pomyśleliśmy o konsekwencjach. Nie myśleliśmy o życiu pozagrobowym, zwłaszcza o jednorazowym plastiku”.

Według Programu Środowiskowego ONZ w ciągu minuty na całym świecie przewożonych jest milion plastikowych butelek. Większość z nich może zostać poddana recyklingowi, ale nie jest poddawana recyklingowi.

Recykling mechaniczny

Istnieją dwie metody recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych.

Recykling chemiczny odnosi się do dowolnej technologii, która wykorzystuje środki chemiczne do zmiany składu chemicznego tworzywa sztucznego, na przykład przekształcania plastiku w olej.

Drugą metodą jest recykling mechaniczny i jest to metoda stosowana przez firmę Gjenge, która jest znacznie bardziej opłacalna dla rozwijającej się gospodarki, takiej jak Kenia.

VINCENT OORO
Pracownik wsypuje odpady plastikowe do młynka w fabryce Gjenga Makers w Nairobi w Kenii

Recykling mechaniczny w firmie Gjenge składa się z kilku etapów.

Wstępne przetwarzanie obejmuje pozyskiwanie i zbieranie odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady są czyszczone, rozdrabniane i rozdzielane na różne rodzaje tworzyw sztucznych.

Etap przetwarzania polega na mieszaniu odpadowego plastiku z piaskiem i szkłem. Na tym etapie procesu można również dodać kolor.

Nzambi wyjaśnia ostatni etap. „Prasa hydrauliczna rozbija mieszaninę na różne kształty i rozmiary, w zależności od wytwarzanego bloku”

„Następnie przenosi się go do łaźni chłodzącej, gdzie obniżamy temperaturę do temperatury pokojowej” – dodaje.

VINCENT OORO
Mechaniczna metoda recyklingu jest bardziej opłacalna dla rozwijającej się gospodarki Kenii

Gdy bloki ostygną, można je układać. Nzambi twierdzi, że jej kostki brukowe są mocniejsze i tańsze niż beton.

Do tej pory firma Gjenge stworzyła produkty dla dróg, domów dziecka i przestrzeni ogrodowych w całej Kenii.

Duch przedsiębiorczości

Tworzenie elementów konstrukcyjnych z odpadów plastikowych nie było ujęte w biznesplanie Nzambi.

Początkowo zamierzała otworzyć firmę zajmującą się zbiórką tworzyw sztucznych, która zajmowałaby się sortowaniem i sprzedażą odpadów z tworzyw sztucznych innym firmom zajmującym się recyklingiem.

Jednak Nzambi zdał sobie sprawę, że Gjenge zbiera odpady szybciej, niż firmy recyklingowe są w stanie to przyjąć. Postanowiła więc wykorzystać swoje doświadczenie inżynierskie i zająć się tworzeniem zrównoważonych, alternatywnych produktów budowlanych.

Teraz Gjenge stała się pionierem w branży.

VINCENT OORO
Nzambi Matee twierdzi, że jej cegły są mocniejsze od betonu

Dyrektor ds. sprzedaży John Luca jest dumny ze swoich produktów: „Podziwiam wytrzymałość tego produktu. Jest wodoodporny. Kiedy nałożymy kolor na produkty, miejsce staje się piękne”.

Jako młoda kobieta prowadząca odnoszący sukcesy biznes, Nzambi inspiruje swoich kolegów i rówieśników.

„Nzambi jest inspiracją, ponieważ pracuje w branży zdominowanej przez mężczyzn i zawsze jest zdeterminowana, aby wykonać swoją pracę” – mówi Peter Kimani, kierownik operacyjny firmy Gjenge.

„Jest to zatem motywacja dla wszystkich, którzy pracują w firmie” – dodaje.

Zrównoważona przyszłość

Firma Gjenge została tak dobrze przyjęta, że ​​podaż towarów przewyższa obecnie popyt.

„Dziennie możemy wyprodukować około 3000 kostek brukowych, ale nasze zapotrzebowanie wynosi około 10 000 dziennie. Mamy większy popyt, niż jesteśmy w stanie dostarczyć”. Nzambi wyjaśnia.

VINCENT OORO
Firma Gienge produkuje 3000 kostki brukowej dziennie w swojej fabryce w Nairobi w Kenii

W przyszłości Gjenge planuje przejście na technologię 3D. „Pomysł polega na stworzeniu różnych form, aby uzyskać różne kształty i produkty” – mówi Nzambi. „Chcemy zautomatyzować niektóre procesy, aby zwiększyć moce produkcyjne.”

Gjenge planuje także pomóc społeczności poprzez promowanie upcyklingu, kultury recyklingu i zapewnianie miejsc pracy młodym ludziom na całym kontynencie afrykańskim.

„Cieszę się, że mogę powiedzieć, że z tego procesu korzystają sto dwadzieścia trzy rodziny” – mówi Nzambi.

Patrząc długoterminowo, młoda przedsiębiorczyni planuje wykorzystać swoje umiejętności do szkolenia kolejnych pokoleń. Ma nadzieję, że tego rodzaju recykling – przekształcanie odpadów z tworzyw sztucznych w niezbędne zasoby – to model, który ostatecznie przyjmie każdy kraj.