O nas
Kontakt

Spotify uruchamia narzędzie AI do tłumaczenia podcastów

Laura Kowalczyk

Spotify uruchamia narzędzie AI do tłumaczenia podcastów

Spotify uruchomiło nową usługę, której celem jest tłumaczenie podcastów na inne języki za pomocą sztucznej inteligencji.

Platforma strumieniowego przesyłania muzyki Spotify ogłosiła nowe narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) do tłumaczenia podcastów na inne języki, zachowując dźwięk w głosie oryginalnego prezentera.

Tłumaczenie głosowe wykorzystuje technologię generowania głosu OpenAI, aby zachować cechy oryginalnego głosu nawet po zakończeniu tłumaczenia. Technologia ta jest testowana przez Spotify w ramach trzech najpopularniejszych podcastów w języku angielskim.

Odcinki podcastu Lexa Friedmana, Fotel Expert i Diary of a CEO są teraz dostępne w języku hiszpańskim, a w nadchodzących tygodniach w języku niemieckim i francuskim.

W odcinkach Lex Friedman przeprowadza wywiad z Yuvalem Noahem Hararim; Dax Shepherd przeprowadza wywiad z Kristen Bell; i Stevent Bartlett przeprowadzają wywiad z dr Mindy Pelz. Inni podcasterzy współpracujący ze Spotify przy nadchodzących przetłumaczonych odcinkach to Bill Simmons i Trevor Noah.

„Dopasowując się do głosu twórcy, Voice Translation daje słuchaczom na całym świecie możliwość odkrywania nowych podcastów i inspirowania się nimi w sposób bardziej autentyczny niż kiedykolwiek wcześniej” – mówi Ziad Sultan, wiceprezes ds. personalizacji.

W serwisie Spotify regularnie słucha ponad 100 milionów podcastów i ma ponad pięć milionów tytułów podcastów.

Rzecznik Spotify potwierdził, że planowane jest rozszerzenie oprogramowania do tłumaczenia głosowego, dzięki czemu użytkownicy na całym świecie „będą teraz mogli odkrywać i słuchać nowych treści, które nie były wcześniej dostępne w ich ojczystym języku”.

„W przyszłości mamy nadzieję rozszerzyć dostęp dla większej liczby twórców i języków, w tym dla The Rewatchables z The Ringer i nowego oryginalnego podcastu Trevora Noaha, który ukaże się jeszcze w tym roku” – kontynuował rzecznik.

Nie sprecyzowali, kiedy będzie to dostępne dla wszystkich użytkowników.

Aby zapewnić dokładność tłumaczeń, rzecznik potwierdził, że w proces ten nadal zaangażowany jest człowiek. „W ramach pilotażu tej usługi tłumaczenia głosowego AI zapewniamy nadzór i odpowiedzialność człowieka za wszelkie prace generowane przez sztuczną inteligencję, a zespoły sprawdzają dokładność treści. Jeśli uwagi dotyczące tłumaczeń zostaną oznaczone, dysponujemy zespołem, który szybko je sprawdzi i oceni”.

To interesująca koncepcja, która może być pomocna w rozpowszechnianiu popularnych podcastów wśród większej liczby odbiorców na całym świecie. Ogłoszeniu towarzyszy nieco kontrowersyjne oświadczenie dyrektora generalnego Spotify, Daniela Ek.

Ek rozmawiał wczoraj z BBC, aby wyjaśnić stanowisko firmy w sprawie sztucznej inteligencji w strumieniowym przesyłaniu muzyki.

Na początku tego roku platforma musiała pobrać piosenkę, w której wykorzystano sklonowane przez sztuczną inteligencję wersje głosów Drake’a i The Weeknda. Wyjaśnił, że używanie sztucznej inteligencji do naśladowania artystów jest niedopuszczalne, ale sztuczna inteligencja może być przydatna do modyfikowania muzyki, a nawet podszywania się pod artystów.

Spotify nie zezwala na wykorzystywanie swoich treści do uczenia narzędzi uczenia maszynowego, potwierdził Ek.

W narzędziu do podcastów Sultan powiedział: „Wierzymy, że przemyślane podejście do sztucznej inteligencji może pomóc w budowaniu głębszych więzi między słuchaczami a twórcami, co jest kluczowym elementem misji Spotify polegającej na uwalnianiu potencjału ludzkiej kreatywności”.