„Donatella Versace była pierwszą osobą we Włoszech, która tak jasno i wyraźnie wyraziła się w obliczu homofobicznej polityki rządu” – powiedział Franco Grillini, wieloletni działacz na rzecz praw gejów.
Donatella Versace, włoska projektantka mody i dyrektor kreatywna domu mody Versace, w szczerym przemówieniu podczas odbierania nagrody w dziedzinie mody ostro skrytykowała włoski rząd za politykę, którą określiła jako antygejowską.
„Nasz rząd próbuje odebrać ludziom prawo do życia, jak chcą” – stwierdziła Versace w swoim przemówieniu, cytując w szczególności politykę rządu, która w przypadku par tej samej płci oficjalnie uznaje za rodzica jedynie biologicznego rodzica.
„Ograniczają naszą wolność” – stwierdziła. „Wszyscy musimy walczyć o wolność w czasach, w których osoby transpłciowe wciąż doświadczają straszliwej przemocy, w czasie, gdy dzieci par tej samej płci nie są uważane za swoje dzieci, w czasie, gdy głosy mniejszości są atakowane przez nowe przepisy”.
Przemówienie zostało nagrodzone owacją na stojąco przez publiczność modową w La Scali, gdzie Versace otrzymał nagrodę humanitarną.
Działacze na rzecz praw gejów pochwalili ją za wyraźne kwestionowanie działań rządu, ale wezwali całą społeczność modową do dalszych działań.
„Donatella Versace była pierwszą osobą we Włoszech, która tak jasno i wyraźnie wyraziła się w obliczu homofobicznej polityki rządu” – powiedział Franco Grillini, wieloletni działacz na rzecz praw gejów. „To jedno z najważniejszych nazwisk w modzie i zachęcam innych, aby poszli za jej przykładem”.
Oprócz blokowania uznawania dzieci par tej samej płci prawicowy rząd premier Giorgii Meloni forsuje przepisy zakazujące poszukiwania matki zastępczej za granicą, grożące karą więzienia i surowymi karami. Ustawa z 2004 r. zakazała już macierzyństwa zastępczego we Włoszech.
Włoska Partia Gejów również pochwaliła wsparcie Versace i wezwała ją do poparcia ich kampanii na rzecz zorganizowania referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych we włoskiej karcie do głosowania.
„Deklaracja Donatelli Versace jest ważna (…) Dała jasno do zrozumienia, jak ten rząd ogranicza wolności i prawa społeczności LGBTQ” – powiedział Fabrizio Marrazzo, rzecznik Partii Gejów i referendum w sprawie małżeństw egalitarnych. „Prosimy ją o wsparcie, w szczególności kampanię na rzecz uczynienia małżeństw dla lesbijek, gejów i osób transseksualnych takimi samymi jak dla wszystkich innych”.
Mają nadzieję rozpocząć zbieranie podpisów w styczniu, mając świadomość, że „ta większość parlamentarna nie chce nam przyznać praw”.
Włochy zatwierdziły związki partnerskie osób tej samej płci w 2016 r. i były ostatnim dużym krajem zachodnim, który to zrobił.