Aktorzy SAG-AFTRA głosują za rozszerzeniem strajku na branżę gier wideo, jeśli negocjacje utkną w martwym punkcie.
Być może scenarzyści w Hollywood wracają do pracy po prawie 5-miesięcznym strajku, który zakończył się porozumieniem, ale strajk aktorów nadal nabiera tempa.
Członkowie SAG-AFTRA strajkują od lipca, a w tym tygodniu związek aktorów głosował za potencjalnym rozszerzeniem strajku na gry wideo, oprócz filmów i telewizji.
Pod koniec poniedziałku SAG-AFTRA ogłosiła, że 98 procent jej członków głosowało za rozpoczęciem strajku przeciwko firmom produkującym gry wideo, jeśli trwające negocjacje nie zakończą się sukcesem.
„Nadszedł czas, aby producenci gier wideo przestali grać w gry i poważnie podeszli do osiągnięcia porozumienia w sprawie tej umowy” – stwierdził w oświadczeniu prezes SAG-AFTRA Fran Drescher.
„Wynik tego głosowania pokazuje, że nasi członkowie rozumieją egzystencjalny charakter tych negocjacji i że nadszedł czas, aby te firmy – które zarabiają miliardy dolarów i hojnie płacą swoim dyrektorom generalnym – dały naszym wykonawcom umowę, dzięki której będą mogli nadal występować w wideo gry jako realną karierę.”
W grę wchodzi wiele tych samych kwestii – aktorzy wzywają do wyższych wynagrodzeń, które ich zdaniem nie zostały skorygowane o inflację, chcą też ochrony swojego głosu i wizerunku przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Artyści z Hollywood świadczą szereg usług dla branży gier wideo, od głosów dla postaci po akrobacje w grach pełnych akcji i przechwytywanie ruchu.
W ostatnich latach w produkcję gier wideo angażuje się coraz więcej gwiazd najwyższej klasy, od Rami Malka po Kita Haringtona, w miarę ciągłego rozwoju wartego miliardy dolarów przemysłu.
Brytyjska gwiazda filmowa Idris Elba powiedział niedawno BBC, że postrzega to jako „znak czasów” i spodziewa się, że w najbliższej przyszłości świat filmu i świata gier wideo połączą się. Elba obecnie promuje grę Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, w której wciela się w agenta wywiadu Solomona Reeda.
Umowa SAG-AFTRA obejmująca wykonawców gier wideo wygasła w listopadzie ubiegłego roku i była co miesiąc przedłużana w wyniku negocjacji związku z głównymi firmami z branży gier wideo, w tym z głównymi graczami Activision, Electronic Arts, Epic Games, Take 2 Productions, Disney i Warner Bros.
Zezwolenie na strajk daje związkowi większy wpływ, gdy w tym tygodniu wraca do stołu negocjacyjnego w nadziei szybkiego osiągnięcia porozumienia i powrotu do pracy.
Audrey Cooling, rzeczniczka producentów gier wideo, powiedziała, że „kontynuują negocjacje w dobrej wierze” i osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie ponad połowy przedstawionych propozycji.