O nas
Kontakt

Europejskie Nagrody Filmowe: Wśród tytułów dodano „Strefę interesów” i „Zieloną granicę”.

Laura Kowalczyk

Europejskie Nagrody Filmowe: Wśród tytułów dodano „Strefę interesów” i „Zieloną granicę”.

Kto odniesie wielkie zwycięstwo na tegorocznych Europejskich Nagrodach Filmowych?

Europejska Akademia Filmowa dodała kolejnych 21 filmów fabularnych do swojej krótkiej listy Europejskich Nagród Filmowych 2023, w tym filmy premierowe w Cannes Strefa Zainteresowań, La Passion de Dodin Bouffant (Smak rzeczy) I Klub Zerooraz tytuły Konkursu w Wenecji Zielona granica, Kobieta z…, Ostrokrzew I Io Capitano (Ja, kapitanie).

Na krótkiej liście 36. Europejskich Nagród Filmowych znalazło się obecnie 40 filmów pełnometrażowych.

W sumie reprezentowało 31 krajów europejskich, co odzwierciedla siłę i różnorodność filmów europejskich twórców. Europejska Akademia Filmowa podała, że ​​ponad 40% wybranych filmów wyreżyserowały kobiety.

Pierwsze 19 tytułów tytułów w wyścigu o Europejskie Nagrody Filmowe 2023 zostały zaprezentowane w sierpniu i obejmowały tytuły z Cannes Jak uprawiać seks, Stary Dąb I Głownia.

Do naszych ulubionych w TylkoGliwice Culture należą: Kuolleet lehdet (Opadłe liście), ponury, ale podnoszący na duchu romans Aki Kaurismäki, który wita wszystkich nowicjuszy w twórczości mistrza zabawnej twórczości i pokazuje, jak wygląda fińskie dobre samopoczucie; Wspaniała premiera Christiana Petzolda na Berlinale Rotera Himmela (Ogień)który znalazł się na naszej liście najlepszych filmów 2023 roku (jak dotąd); Mikołaja Arcela drań(Ziemia Obiecana), w którym niezmiennie mistrzowski Mads Mikkelsen gra zubożonego XVIII-wiecznego kapitana z misją podboju surowych wrzosowisk; oraz zdobywczyni Złotej Palmy Justine Triet, L’anatomie d’une zjeżdżalnia (Anatomia upadku)alpejska zagadka morderstwa, która jest jednocześnie porywającym dramatem sądowym.

Jednak za nasze pieniądze istnieją już dwa tytuły, które już są zdecydowanymi faworytami w kategorii dla najlepszego filmu tegorocznej edycji Europejskich Nagród Filmowych: głęboko niepokojący i ambitny film Jonathana Glazera o Holokauście Strefa Zainteresowań (kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą recenzją z Cannes) i mocny dramat imigracyjny Agnieszki Holland Zielona Granica (Zielona granica), druzgocący emocjonalnie sygnał pobudki dla narodów UE i ich bierności w związku z okropnościami, które miały miejsce na krańcach Europy. (Kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą recenzją Wenecji.)

A24
Strefa Zainteresowań

Strefa Zainteresowań wrócił do domu z Cannes z Grand Prix i Nagrodą FIPRESCI, natomiast Zielona granica zdobył Nagrodę Specjalną Jury w Wenecji. Ten ostatni budzi kontrowersje – z ogromnym sprzeciwem politycznym wobec filmu ze strony polskiego rządu.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa polskiej przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn zarzucił reżyserowi „oderwanie się od rzeczywistości” i dokonywanie „insynuacji służących atakowi na Polskę, Polaków i rząd”.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ostro skrytykował Holandię w Internecie, porównując film i przedstawienie polskich funkcjonariuszy straży granicznej do „nazistowskiej propagandy .”

Federacja Europejskich Reżyserów Ekranowych (FERA) dołączyła do kilku europejskich filmowców, którzy wystąpili w obronie Agnieszki Holland. W liście otwartym FERA wyraziła „pełen podziwu” dla Holland za jej „siłę i odwagę w obliczu przerażających ataków na nią i na film w Polsce”. Jesteśmy całym sercem za Agnieszką.”

Federacja stwierdziła, że ​​jej członkowie „w pełni popierają” Europejską Akademię Filmową (EFA), która również potępiła komentarze Zibro i pochwaliła Holandię za „wypowiadanie się przeciwko niesprawiedliwości i uciskowi”.

Reakcja polityczna nie odstraszyła polskich widzów od pójścia do kina na „Zieloną granicę”, mimo że w niektórych kinach protestowały grupy neofaszystowskie. Polski dystrybutor Kino Świat powiedział na początku tego tygodnia, że ​​film, który miał swoją premierę 22 września, w weekend otwarcia przyciągnął 137 000 widzów, co jest najlepszym wynikiem dla polskiego filmu w 2023 roku.

Niedawno ogłoszono także, że film trafi do Watykanu po selekcji na 27. Festiwalu Filmowym Tertio Millenio odbywającym się w listopadzie. Polski reżyser odbierze także 13 listopada w Bibliotece Watykańskiej, przed projekcją, w obecności czołowych przedstawicieli Watykanu, nagrodę specjalną festiwalu Fuoricampo.

Coroczna nagroda Fuoricampo przyznawana jest filmowi, który według organizatorów festiwalu „zgłębia tematykę związaną z najgłębszym znaczeniem życia i wstrząsa sumieniami”. Festiwal Filmowy Tertio Millenio został założony przez polskiego papieża Jana Pawła II, Karola Wojtyłę, beatyfikowanego przez papieża Benedykta XVI w 2011 roku, a później kanonizowanego jako papież święty Jan Paweł II w 2014 roku.

Festiwal Filmowy w Wenecji
Zielona granica

4600 członków Europejskiej Akademii Filmowej ogląda wybrane filmy i głosuje nad nominacjami. Na podstawie ich głosów nominacje w kategoriach filmów fabularnych „Film europejski”, „Reżyser”, „Aktor”, „Aktorka” i „Scenarzysta” zostaną ogłoszone 7 listopada 2023 r.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Berlinie 9 grudnia 2023 r.

Oto dodatkowe tytuły:

  • Zwierzęta – Sofia Exarchou (Grecja/Austria/Bułgaria/Rumunia/Cypr)
  • Lekcje Blagi – Stephan Komandarev (Bułgaria/Niemcy)
  • Club Zero – Jessica Hausner (Austria/Wielka Brytania/Niemcy/Francja/Dania/Katar)
  • Nie oczekuj zbyt wiele od końca świata – Radu Jude (Rumunia/Luksemburg/Francja/Chorwacja)
  • Wycieczka – Una Gunjak (Bośnia i Hercegowina/Chorwacja/Serbia/Francja/Norwegia/Katar)
  • Wyjaśnienie wszystkiego – Gábor Reisz (Węgry/Słowacja)
  • Zielona Granica – Agnieszka Holland (Polska/Francja/Czechy/Belgia)
  • Holly – Fien Troch (Belgia/Luksemburg/Holandia/Francja)
  • Sprzątanie dla początkujących – Goran Stolevski (Macedonia Północna/Chorwacja/Serbia/Polska/Kosowo)
  • Ja, Kapitanie – Matteo Garrone (Włochy/Belgia)
  • Raj płonie – Mika Gustafson (Szwecja/Włochy/Finlandia/Dania)
  • Towarzystwo Śniegu – JA Bayona (Hiszpania)
  • Stepne – Maryna Vroda (Ukraina/Niemcy/Polska/Słowacja)
  • Sweet Dreams – Ena Sendijarević (Holandia/Szwecja/Francja/Indonezja)
  • Tatami – Guy Nattiv, Zar Amir Ebrahimi (Gruzja/USA)
  • Smak rzeczy – Tran Anh Hung (Francja)
  • Ziemia Obiecana – Nikolaj Arcel (Dania/Niemcy/Szwecja)
  • Teoria Uniwersalna – Timm Kröger (Niemcy/Austria/Szwajcaria)
  • Znikający żołnierz – Dani Rosenberg (Izrael)
  • Strefa zainteresowań – Jonathan Glazer (Wielka Brytania/Polska/USA)
  • Kobieta… – Małgorzata Szumowska, Michał Englert (Polska/Szwecja)

Wybrane wcześniej tytuły:

20 000 gatunków pszczół – Estibaliz Urresola Solaguren (Hiszpania)
Afire – Christian Petzold (Niemcy)
Anatomia upadku – Justine Triet (Francja)
Za stogami siana – Asimina Proedrou (Grecja/Niemcy)
Blackbird Blackbird Blackberry – Elene Naveriani (Szwajcaria/Gruzja)
Zamknij oczy – Víctor Erice (Hiszpania/Argentyna)
Opadłe liście – Aki Kaurismäki (Finlandia/Niemcy)
Femme – Sam H. Freeman, Ng Choon Ping (Wielka Brytania)
Firebrand – Karim Aïnouz (Wielka Brytania)
Jak uprawiać seks – Molly Manning Walker (Wielka Brytania/Grecja)
Porwany – Marco Bellocchio (Włochy/Francja/Niemcy)
La Chimera – Alice Rohrwacher (Włochy/Francja/Szwajcaria)
Bezpieczne miejsce – Juraj Lerotic (Chorwacja/Słowenia)
Slow – Marija Kavtaradze (Litwa/Hiszpania)
Królestwo zwierząt – Thomas Cailley (Francja)
Sprawa Goldmana – Cédric Kahn (Francja)
Najszczęśliwszy człowiek na świecie – Teona Strugar Mitevska (Macedonia Północna/Bośnia i Hercegowina/Belgia/Słowenia/Chorwacja/Dania)
The Old Oak – Ken Loach (Wielka Brytania/Francja/Belgia)
Pokój nauczycielski – Ilker Çatak (Niemcy)

9 grudnia w Berlinie odbędzie się 36. edycja Europejskich Nagród Filmowych. Europejska Akademia Filmowa**** wręczy aktorce Dame Vanessie Redgrave Europejską Nagrodę za Całokształt Twórczości za jej wybitny dorobek.