Nowe prognozy przewidują w tym roku spadek ogólnej produkcji gospodarczej Niemiec, głównie na skutek wolniejszego niż oczekiwano ożywienia w przemyśle i konsumpcji prywatnej.
Niemcy walczą o odzyskanie roli motoru gospodarczego UE.
Według pięciu instytutów ekonomicznych, które dwa razy w roku publikują wspólne prognozy, oczekuje się, że PKB kraju spadnie w 2023 r. o 0,6 ze względu na rosnące stopy procentowe obciążające gospodarkę, a wysoka inflacja osłabia konsumpcję.
Poprzednia prognoza, sporządzona wiosną 2023 r., przewidywała stagnację.
„Głównym powodem tej rewizji jest to, że przemysł i konsumpcja prywatna ożywiają się wolniej niż oczekiwano wiosną” – wyjaśnia Oliver Holtemöller, wiceprezes i kierownik wydziału makroekonomii w Instytucie Badań Ekonomicznych w Halle (IWH).
Niemcy od ponad roku znajdują się w recesji, głównie z powodu gwałtownego wzrostu cen energii w 2022 roku. Utrata tanich źródeł gazu ziemnego, takich jak Rosja, nadwyrężyła przemysł energetyczny kraju znajdującego się w trudnej sytuacji.
Inflacja cen towarów i usług konsumenckich pogorszyła sytuację, osiągając ponad 8%, pozostawiając konsumpcję krajową na niskim poziomie. Jednocześnie wysokie stopy procentowe bardzo mocno uderzyły w sektor budowlany.
Zaufanie przedsiębiorców jest niskie, częściowo ze względu na zwiększoną niepewność polityczną.
Ogólnie rzecz biorąc, wskaźniki sugerują, że w trzecim kwartale 2023 r. produkcja ponownie znacząco spadła.
Świetne wieści na horyzoncie
Jednak podwyżki płac podążały za wzrostem cen, ceny energii spadły, a eksporterzy częściowo przenieśli rosnące koszty, co oznacza powrót siły nabywczej, twierdzą ekonomiści. Spowolnienie powinno zatem osłabnąć do końca roku.
Oczekuje się, że w ostatnim kwartale roku nastąpi wznowienie wzrostu z umiarkowanym wzrostem na poziomie 0,2%.
Na 2024 rok instytuty prognozują wzrost PKB o 1,3% wobec 1,5% poprzednio. Na rok 2025 prognozowany jest wzrost PKB na poziomie 1,5%.
Wspólna prognoza gospodarcza to jeden z głównych wskaźników monitorowanych przez Ministerstwo Gospodarki, przygotowany przez Instytut ifo, Instytut Badań Ekonomicznych Halleya, Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii, RWI – Instytut Badań Ekonomicznych Leibniza i Austriackiego Instytutu Badań Ekonomicznych. Instytut Badań Ekonomicznych.