O nas
Kontakt

Dlaczego turecki festiwal filmowy Golden Orange w Antalyi przeżywa kryzys cenzury?

Laura Kowalczyk

Dlaczego turecki festiwal filmowy Golden Orange w Antalyi przeżywa kryzys cenzury?

„To głęboko godne ubolewania, że ​​podczas tak ważnego festiwalu istnieje możliwość wykorzystania siły sztuki do propagowania propagandy organizacji terrorystycznej FETÖ pod pretekstem wiktymizacji”.

Na najstarszym tureckim festiwalu filmowym, Antalya Golden Orange Film Festival, doszło do zamieszania po rezygnacji członków jury, a twórcy wycofali swoje prace z konkursu pod zarzutem cenzury.

Dokonując bezprecedensowego posunięcia, producenci i reżyserzy 27 zgłoszeń na Festiwal Filmowy w Antalyi Golden Orange ogłosili w środę, że wycofują się, kilka dni po tym, jak 20 członków jury festiwalu zrezygnowało z pracy w związku z usunięciem przez organizatorów filmu dokumentalnego.

Kanun Hükmü (Dekret) Nejli Demirci skupia się na dwóch pracownikach sektora publicznego, nauczycielu i lekarzu, którzy zostali zwolnieni z pracy w wyniku stanu wyjątkowego wprowadzonego w Turcji po próbie zamachu stanu w 2016 r.

Rząd tureckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) rozpoczął masowe czystki w instytucjach państwowych po próbie zamachu stanu w dniu 15 lipca 2016 r. Ponad 130 000 urzędników służby cywilnej zostało zwolnionych z pracy na mocy dekretów nadzwyczajnych. Władze stwierdziły, że straciły pracę z powodu podejrzeń o powiązania z „organizacjami terrorystycznymi”, ale krytycy zarzucają ogólne represje wobec wszystkich osób postrzeganych przez rząd jako przeciwników.

Dyrektor festiwalu Ahmet Boyacıoğlu powiedział, że dokument został usunięty z kategorii krajowego filmu dokumentalnego ze względu na toczące się postępowanie sądowe przeciwko jednej z prezentowanych osób.

„Z tego powodu zdecydowano o wykluczeniu filmu z tegorocznej selekcji, aby nie wpływać na proces sądowy i bezstronność” – powiedział.

Demirci stwierdził jednak, że jest to „wymówka” i „jawna cenzura”.

Film Neya
Plakat dla Kanuna Hükmü

W obliczu burzy krytyki, podczas której twórcy filmowi wzywali do poszanowania wolności wypowiedzi, a Zgromadzenie Wolnej Sztuki, które reprezentuje artystów z wielu dziedzin, opisując wykluczenie filmu jako „atak na ekspresję artystyczną i kreatywność oraz krok w stronę normalizacji cenzury we wszystkich krajach artystycznych” – dokument powrócił do programu Festiwalu Filmowego Golden Orange w Antalyi.

Ministerstwo wydało następujące oświadczenie na swoim koncie w mediach społecznościowych: „Ministerstwo Kultury i Turystyki z zaangażowaniem realizuje wizję zachowania, rozwoju i wzmacniania kulturowych i artystycznych wartości Turcji. Zgodnie z tą wizją wspiera setki instytucji kulturalnych i wydarzenia artystyczne odbywające się w kraju i za granicą.”

„Obecnie organizuje się jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie kina tureckiego, 60. Festiwal Filmowy Złota Pomarańcza w Antalyi. W sekcji konkursowej filmów dokumentalnych tego festiwalu znajduje się film dokumentalny zatytułowany „Kanun Hükmü”, „ – kontynuował oświadczenie.

„To głęboko godne ubolewania, że ​​podczas tak ważnego festiwalu istnieje możliwość wykorzystania siły sztuki do propagowania propagandy organizacji terrorystycznej FETÖ pod pretekstem wiktymizacji. Nasze ministerstwo nie będzie częścią żadnych wysiłków mających na celu dyskredytację bohaterskiej walki naszych narodu rozegranej 15 lipca, czy też wykorzystania sztuki jako środka prowokacyjnego. Z tego powodu ogłaszamy wycofanie się z festiwalu filmowego Golden Orange w Antalyi.

Ponadto burmistrz gminy metropolitalnej Antalya Muhittin Böcek wydał następujące oświadczenie: „Przez ostatnie cztery lata gmina metropolitalna Antalya nie ingerowała w tworzenie komisji selekcyjnych, wybór jury, treść filmów ani decyzję o tym, czy film wygra czy nie i w przyszłości już tego nie zrobi.Kategoria konkursowa ogólnopolska, usunięta wcześniej przez poprzednią administrację z zakresu festiwalu, została przywrócona za naszej kadencji z wielkim wysiłkiem i wiarą w przywrócenie festiwalu jego istota. Ta decyzja jest najwyraźniejszym wyrazem naszego stanowiska wobec cenzury.”

Festiwal, organizowany od 1963 roku w śródziemnomorskim mieście Antalya, stanowi punkt kulminacyjny tureckiego kalendarza kulturalnego. W tym roku odbędzie się w dniach 7 – 14 października.

Nie wiadomo jeszcze, czy festiwal odbędzie się zgodnie z planem, czy też twórcy, którzy wycofali swoje filmy, przyjdą teraz, gdy Kanun Hükmü został przywrócony.