O nas
Kontakt

UE musi zamknąć umowy handlowe na surowce, aby uniknąć „uzbrojenia” – Thierry Breton

Laura Kowalczyk

UE musi zamknąć umowy handlowe na surowce, aby uniknąć „uzbrojenia” – Thierry Breton

UE grozi, że zostanie „uzbrojona” przez inne narody, chyba że podejmie pilne działania w celu zawarcia większej liczby umów handlowych na dostawy surowców krytycznych, powiedział w czwartek unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

„Można śmiało powiedzieć, że przegraliśmy. Straciliśmy przewagę konkurencyjną w górnictwie i przetwórstwie” – powiedział Breton podczas szczytu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), który odbył się w Paryżu.

„Dzieje się tak dlatego, że mamy mniej rezerw niż w innych regionach, złożoność administracyjną, koszty energii, ale także dlatego, że zbyt długo uważaliśmy, że dekarbonizacja oznacza przeniesienie poza UE, co było błędne” – dodał.

UE jest w dużym stopniu uzależniona od krajów trzecich w zakresie dostaw minerałów niezbędnych do produkcji technologii krytycznych, takich jak akumulatory do pojazdów elektrycznych i półprzewodników, przy czym Chiny dominują na światowym rynku minerałów krytycznych.

Uzyskanie zezwoleń na projekty wydobywcze i zakłady przetwórcze również zajmuje w UE dużo czasu, co stawia UE w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej.

Przyjęta w marcu unijna ustawa o surowcach krytycznych (CRMA) ma na celu pobudzenie produkcji krajowej i dywersyfikację partnerów handlowych, aby zmniejszyć kontrolę Chin nad kluczowymi pierwiastkami.

Wyznacza cel, dla którego UE ma przetworzyć co najmniej 40% rocznego zużycia surowców do 2030 r. Blok jest obecnie uzależniony od Chin w zakresie 80% dostaw litu i 100% ciężkich minerałów ziem rzadkich, przy czym Pekin niedawno ograniczył wywozu do UE dwóch metali krytycznych, galu i germanu.

„Teraz mamy jasność, że w UE nie możemy zastąpić uzależnienia od paliw kopalnych uzależnieniem od surowców” – powiedział Breton.

Ostrzeżenie nadeszło, gdy australijska minister zasobów Madeline King odbywa tournée po Europie, aby promować swój rząd jako wiarygodnego partnera handlowego. Wcześniej w czwartek podpisała umowę o współpracy na dostawy materiałów krytycznych z francuską ministrem ds. transformacji energetycznej Agnès Pannier-Runacher.

Jednak na początku tygodnia King ostrzegł, że UE ryzykuje „przegapieniem” dostaw surowców potrzebnych do elektryfikacji swojej gospodarki, jeśli nie będzie działać tak szybko, jak jej konkurenci.

Breton potwierdził, że porozumienia z Demokratyczną Republiką Konga (DRK) i Australią powinny zostać zamknięte „w nadchodzących miesiącach”. Blok podpisał niedawno podobne umowy z Kanadą, Namibią, Argentyną i Chile.

Podkreślił również, że porozumienia powinny być „wzajemnie korzystne” w obliczu obaw, że UE mogłaby zachęcać do zwiększania wydobycia minerałów bez uwzględnienia wpływu na społeczności lokalne.

Breton powiedział, że unijny program inwestycyjny Global Gateway o wartości 300 miliardów euro zostanie wykorzystany do zachęcania do projektów surowcowych w krajach partnerskich.