Autor: Aoife Barry
Witamy w Wiedniu: mieście o niezwykle bogatej historii kulturalnej, szczycącym się pięknymi parkami i architekturą, siedzibą największych światowych firm i oferującym doskonałą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Jako stolica Austrii Wiedeń zajmuje ważną pozycję największego miasta w kraju i jest domem dla jego ośrodków kulturalnych, politycznych i gospodarczych.
To miejsce przesiąknięte historią i mające za sobą tak wiele pozytywnych czynników, że w tym roku po raz kolejny znalazło się na szczycie rankingów corocznego Global Liveability Index przygotowywanego przez Economist.
Co oznacza „żywotność”? Zasadniczo Economist’s Intelligence Unit ocenia, które lokalizacje na świecie zapewniają najlepsze, a które najgorsze warunki życia, określając ilościowo „wyzwania, jakie mogą stawić czoła stylowi życia jednostki w danej lokalizacji”.
Każdemu miastu przyznawana jest ocena uwzględniająca ponad 30 czynników w pięciu kategoriach: stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura.
Oceny mają charakter zarówno jakościowy, jak i ilościowy, a wewnętrzni analitycy i autorzy danych z miast biorą udział w ocenie jakościowej. W tym roku swoim zasięgiem objęły 173 kraje.
Zwycięska kombinacja
Wiedeń ponownie zajął pierwsze miejsce ze względu na „zwycięskie połączenie stabilności, dobrej kultury i rozrywki, niezawodnej infrastruktury oraz wzorowych usług edukacyjnych i zdrowotnych”.
Miasto regularnie znajduje się na szczycie tej listy, a jedynie pandemia na krótko spowodowała jego spadek z czołowej pozycji ze względu na ograniczenia w muzeach i restauracjach.
Stolica Austrii zajęła najwyższe miejsca w ośmiu z poprzednich, półrocznych badań Economist. Jak czytamy w publikacji, jedną z jego jedynych wad jest „względny brak dużych wydarzeń sportowych”.
Ale to niewielka cena za życie i pracę w mieście, które było domem dla przełomowych i fascynujących postaci, takich jak muzycy Mozart i Beethoven, nieszczęsna, swobodna cesarzowa Sisi, artysta Gustav Klimt i przełomowy psychoanalityk Zygmunt Freuda. Chcesz rozpocząć karierę w Austrii?
Chcesz rozpocząć karierę w Austrii? Sprawdź tablicę ogłoszeń TylkoGliwice
Centrum biznesowe
Dla pracowników Wiedeń jest doskonałym miejscem na siedzibę. Pięć tygodni urlopu w roku to standard u wszystkich pracodawców, a według danych Eurostatu z 2022 r. średnie wynagrodzenie za pełny etat w Austrii wynosi nieco ponad 45 000 euro.
Rząd austriacki publikuje listę niedoborów kadrowych w niektórych zawodach, która stanowi dla pracowników doskonały przewodnik po sektorach, w których mogą znajdować się wakaty. Na liście 2023 znalazły się energetyka, inżynieria i przetwarzanie danych.
Biorąc pod uwagę jego pozycję w Europie, firmy takie jak Siemens, IBM, Cap Gemini, Amazon i Hewlett-Packard od dawna mają biura w Wiedniu.
Po części wynika to z jakości siły roboczej, ale także dlatego, że położenie geograficzne umożliwia dobre kontakty biznesowe w Europie Wschodniej i Środkowej.
W przypadku pracowników w Austrii obowiązuje progresywna stawka podatkowa (0–50 procent), zgodnie z którą im więcej zarabiasz, tym wyższy podatek płacisz. Pracownicy i pracodawcy muszą płacić składki na ubezpieczenie społeczne – takie jak ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie emerytalne.
Ubezpieczenie zdrowotne jest w Austrii obowiązkowe w przypadku osób zatrudnionych za wynagrodzeniem, a także w przypadku większości osób prowadzących działalność na własny rachunek. Każdy może ubiegać się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.
Dla pracowników LGBTQ+ Wiedeń również jest dobrym wyborem; to miasto z długą historią wspierania praw LGBTQ+.
W 1998 r. miasto Wiedeń utworzyło Wiedeńską Jednostkę ds. Zwalczania Dyskryminacji ds. Lesbijek, Gejów i Transpłciowców (WASt). Wiedeń określa siebie mianem „tęczowej stolicy” Europy i z dumą celebruje swoją historię LGBTQ+.
Historia i kultura
Nie ma sensu osiedlać się w nowym miejscu, jeśli to tylko praca, a nie zabawa. Austria zajęła 11. miejsce w Światowym Raporcie Szczęścia za rok 2022, więc życie w tym kraju z pewnością jest pozytywne.
Jeśli wolisz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, miasto ma 14 km ścieżek rowerowych i imponującą historię urbanistyki, a także wiele parków, w których miejscowi zbierają się na pikniki, obserwując świat.
Dalej, Alpy nie są zbyt daleko, aby wybrać się na narty i zaczerpnąć świeżego alpejskiego powietrza. Biorąc pod uwagę położenie Austrii, tuż za jej granicami istnieje wiele możliwości weekendowych wycieczek po Europie kontynentalnej.
Kultura kawy jest ogromną częścią życia Wiednia i istnieje od około 300 lat, a ludzie gromadzą się przed i po pracy w zachwycających kawiarniach, aby napić się lokalnie produkowanej mieszanki, spotkać się z przyjaciółmi, poczytać gazety i odstresować się.
Wielbiciele historii mają w Wiedniu wiele do odkrycia i mogą zagłębić się w jego rzymską i imperialną przeszłość. Istnieje również kilka muzeów z informacjami na temat pierwszej i drugiej wojny światowej, takich jak Muzeum Historii Wojskowości i Muzeum Żydowskie.
Poruszanie się po mieście jest łatwe dzięki metrze, tramwajom, pociągom i autobusom, w tym liniom nocnym oraz całodobowej komunikacji metrem w weekendy i święta. Jeśli wolisz rowery lub hulajnogi elektryczne, możesz wypożyczyć je również w mieście.
Jeśli myślisz o przeprowadzce do Wiednia w celach zawodowych, osoby będące obywatelami innych krajów Unii Europejskiej lub Szwajcarii mogą przebywać w Austrii dłużej niż trzy miesiące, jeśli są zatrudnione lub prowadzą działalność na własny rachunek.
Obywatele Wielkiej Brytanii nie potrzebują wizy, jeśli przebywają w Austrii przez okres do trzech miesięcy, ale będą musieli ubiegać się o austriacką wizę Schengen na okres dłuższy. Szukasz pracy w Wiedniu lub Austrii?
Sprawdź tablicę ogłoszeń TylkoGliwice, aby pomóc Ci w kolejnym kroku w karierze