O nas
Kontakt

Historyczne posunięcie – Macron oferuje Korsyce autonomię „bez odłączania się od państwa”

Laura Kowalczyk

Historyczne posunięcie – Macron oferuje Korsyce autonomię „bez odłączania się od państwa”

W przemówieniu przed Zgromadzeniem Regionalnym Korsyki Emmanuel Macron zaproponował tekst konstytucji mający na celu budowanie autonomii Korsyki w państwie francuskim.

Korsyka wstrzymała oddech dziś rano, gdy Emmanuel Macron przemawiał przed Zgromadzeniem Regionalnym w Ajaccio.

Prezydent Francji zaproponował wybranym przedstawicielom Korsyki tekst konstytucji, aby zbudować autonomię wyspy „bez odłączania się od państwa”.

„Nie będzie to autonomia wobec państwa ani autonomia bez państwa, ale autonomia Korsyki i wewnątrz republiki” – wyjaśnił.

Ta wyjątkowa propozycja jest zwieńczeniem kilkumiesięcznych rozmów pomiędzy rządem a lokalnymi przywódcami politycznymi.

Zakończyło się w środę kolacją w prefekturze Ajaccio, podczas której wszyscy wyłożyli na stół ostatnie karty.

Dyskusje rozpoczęły się po wybuchu przemocy na wyspie w 2022 r.

Śmierć działacza niepodległościowego Yvana Colonny, zaatakowanego w więzieniu w Arles, gdzie odsiadywał dożywocie za zabójstwo w 1998 r. prefekta Korsyki Claude’a Erignaca w Ajaccio, wywołała zjadliwe demonstracje.

PASCAL POCHARD-CASABIANCA / AFP
Demonstranci z flagą Korsyki w Ajaccio w dniu 3 kwietnia 2022 r. po wiecu w hołdzie działaczowi niepodległościowemu Yvanowi Colonnie, który został śmiertelnie zaatakowany w więzieniu.

„Korsyka ma swoje korzenie we Francji i Republice” – oświadczył Macron.

Obiecał, że „tekst konstytucyjny i organiczny zostanie przedłożony do zatwierdzenia w ciągu sześciu miesięcy” wybranym przedstawicielom Korsyki, co da im „możliwość określenia standardów w różnych kwestiach lub przekazania uprawnień” pod kontrolą Rady Stanu i Rady Rada Konstytucyjna.

Prezydent Francji wspomniał o włączeniu Korsyki do konstytucji oraz o specyfice społeczności wyspiarskiej. Wezwał także do lepszego nauczania języka korsykańskiego, proponując utworzenie „publicznej usługi edukacyjnej promującej dwujęzyczność”.

Nacjonaliści domagają się własnej władzy ustawodawczej

Nacjonaliści kontrolujący Zgromadzenie Korsyki wzywają do posiadania własnej władzy ustawodawczej, statusu rezydenta Korsyki, współoficjalnego statusu języka korsykańskiego i włączenia pojęcia narodu korsykańskiego do konstytucji.

Z kolei prawica wyspy twierdzi, że opowiada się jedynie za „dostosowaniem” francuskiego prawa do specyfiki Korsyki.

PASCAL POCHARD-CASABIANCA / BASEN / AFP
Członkowie Zgromadzenia Korsyki wstają i biją brawa po zakończeniu przemówienia Emmanuela Macrona podczas sesji będącej częścią jego trzydniowej wizyty na wyspie.

Prezydent postawił wiele czerwonych granic, zaczynając od odmowy posiadania dwóch kategorii obywateli w Republice Francuskiej, co wyklucza status rezydenta i status współoficjalnego języka korsykańskiego.

Przed zaproponowaniem autonomii Macron podsumował działania państwa na Korsyce: „Rząd wykonał swoją część, a my razem zrobiliśmy wiele i posunęliśmy się naprzód, mając prosty i konkretny cel: poprawić życie Korsykanów”.

„Ta siła bycia Korsyką i Francuzem”

Prezydent podkreślił zasoby zaangażowane w walkę z przestępczością zorganizowaną oraz postęp w dziedzinie zdrowia.

Podkreślił, że na rzecz szpitala w Ajaccio przeznaczono 171 mln euro, oprócz zastrzyków w wysokości 500 mln euro na środowisko i infrastrukturę w ramach planu transformacji i inwestycji dla Korsyki.

„Nowy etap instytucjonalny, który chcemy rozpocząć, musi umożliwić Korsyce zachowanie duszy i tożsamości, pozostając jednocześnie w granicach Republiki” – powiedział przywódca Francji.

„To wybór, na który zasługują nasi młodzi ludzie, aby przyszłe pokolenia mogły połączyć bogactwo i siłę bycia Korsyką i Francuzem. Korsykańczykiem, ponieważ jest Francuzem. Francuzem, ponieważ jest Korsykaninem. Europejczykiem i Morzem Śródziemnomorskim jednocześnie” – dodał. zakończyła się gromkimi brawami wybranych przedstawicieli Korsyki.