Szkocja, posiadająca zdecydowanie najwyższy w Europie wskaźnik zgonów związanych z narkotykami, poszukuje nowych sposobów zmniejszania liczby ofiar śmiertelnych.
W Wielkiej Brytanii wkrótce zostanie otwarte pierwsze oficjalnie zatwierdzone pomieszczenie do bezpiecznego spożywania nielegalnych narkotyków.
Placówka będzie zlokalizowana w Glasgow, największym mieście Szkocji – kraju, w którym wskaźnik ofiar śmiertelnych związanych z nadużywaniem narkotyków jest zdecydowanie najwyższy w Europie.
Rząd Szkocji poparł utworzenie pokoju konsumpcyjnego, mimo że brytyjskie prawo antynarkotykowe uznaje samo posiadanie wielu narkotyków za przestępstwo.
Placówka, w której nabór personelu rozpocznie się w przyszłym roku, została po raz pierwszy zaproponowana w 2016 r. w związku z wybuchem epidemii wirusa HIV w Glasgow wśród osób wstrzykiwających narkotyki w miejscach publicznych.
Jej zwolennicy twierdzą, że dowody z ponad 100 podobnych placówek na całym świecie, w tym w Niemczech i Holandii, pokazują, że działają one na rzecz ratowania życia i zmniejszania ogólnych kosztów usług zdrowotnych.
Centrum o wartości 2,3 miliona funtów (2,53 miliona euro) będzie obsługiwane przez przeszkolonych pracowników służby zdrowia i zapewni higieniczne środowisko, w którym ludzie będą mogli zażywać leki zdobyte gdzie indziej.
Urzędnicy podkreślili, że ośrodek nie będzie zachęcał do zażywania narkotyków i skoncentruje się na promowaniu redukcji szkód i unikaniu przedawkowania.
Użytkownicy nie będą mogli dzielić się narkotykami z innymi osobami przebywającymi w placówce, a pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej będą pod ręką, aby zaoferować porady i wsparcie w zakresie powrotu do zdrowia i opieki społecznej.
Kirsten Horsburgh, dyrektor generalna organizacji charytatywnej Scottish Drugs Forum, powiedziała w oświadczeniu TylkoGliwice, że argumenty za placówką są poparte międzynarodowymi dowodami.
„Należy zapewnić bezpieczniejsze miejsca do zażywania narkotyków w obszarach, w których ludzie wstrzykiwają narkotyki na świeżym powietrzu lub w niebezpiecznych miejscach – na parkingach, nieużytkach, alejkach itp. Usługę Glasgow zaproponowano po raz pierwszy w 2016 r., aby służyć grupie osób mieszkającej w centrum miasta wśród których miała miejsce epidemia wirusa HIV. Potrzeba ta nadal istnieje, podobnie jak w miastach w Wielkiej Brytanii.
„Od czasu jego zaproponowania zaobserwowaliśmy pewne zmiany w mediach i debacie publicznej oraz w postawach. Jest to spowodowane kryzysem zgonów związanych z narkotykami, który jest uznawany za stan nadzwyczajny dla zdrowia publicznego, oraz późniejszym rozwojem podejścia bardziej do zdrowia publicznego, a nie moralistycznego i legalistyczne podejście, które zawodziło przez dziesięciolecia”.
Chroniczny kryzys
Chociaż w 2022 r. nastąpił spadek ogólnego współczynnika zgonów, w ciągu ostatnich dziesięciu lat roczna liczba zgonów związanych z narkotykami w Szkocji wzrosła szczególnie gwałtownie.
Według standardów europejskich kraj ten stanowi oszałamiającą różnicę.
Liczba zgonów spowodowanych narkotykami na milion mieszkańców Szkocji wynosi 248, co stawia ją znacznie powyżej krajów europejskich o kolejnych najwyższych wskaźnikach: Wielkiej Brytanii jako całości (88 na milion), Finlandii (79 na milion), Irlandii (73 na milion) i Szwecji (64 na milion). ), wynika z danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.
Przyczyn kryzysu jest wiele, ale długotrwałe i powszechne problemy związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych wiążą się z marginalizacją społeczną i ubóstwem w kraju.
Wiele zgonów związanych z narkotykami odnotowanych w Szkocji ma związek z długotrwałym używaniem i uzależnieniem od wstrzykiwanych substancji, a nie z nieszczęśliwymi wypadkami wśród okazjonalnych użytkowników.
Poważny problem stanowi również nadużywanie benzodiazepin, które według rządu Szkocji były przyczyną 73% zgonów związanych z narkotykami w 2020 r.
Leki te, zwane potocznie „benzoesami”, są środkami uspokajającymi wywołującymi senność i hipnozę.
„Motywacje zażywania benzodiazepin wśród osób używających narkotyków są bardzo zróżnicowane i, jak wykazano, obejmują szereg czynników psychologicznych, społecznych, ekonomicznych i związanych z podażą” – podsumowuje raport rządowy.
Inne „motywacje często obejmują samodzielne radzenie sobie z zaburzeniami psychicznymi i niekorzystnymi doświadczeniami, ich przyjemne skutki oraz przystępność cenową/łatwość dostępu”.
Podczas gdy niektóre inne kraje w Europie podjęły decyzję o liberalizacji swoich przepisów dotyczących narkotyków i przeniesieniu tej kwestii z zakresu egzekwowania prawa do kompetencji zdrowia publicznego, kolejne rządy Wielkiej Brytanii przyjmowały bardziej represyjne podejście.
Chociaż Szkocja korzysta w wielu obszarach ze zdecentralizowanego rządu, Edynburg nie może jednostronnie wprowadzać zmian w polityce antynarkotykowej. O tym decyduje Londyn.