O nas
Kontakt

Inflacja w strefie euro spadła do najniższego poziomu od października 2021 r

Laura Kowalczyk

Inflacja w strefie euro spadła do najniższego poziomu od października 2021 r

Roczna inflacja była jednak nadal dwukrotnie wyższa od celu Europejskiego Banku Centralnego.

Jak ogłosił w piątek Eurostat, roczna stopa inflacji w strefie euro spadła we wrześniu do 4,3% rok do roku.

Liczba ta jest najniższym poziomem od października 2021 r. i powinna przynieść niewielką ulgę milionom gospodarstw domowych wciąż borykających się z wysokimi cenami.

Stopa roczna wykazuje spektakularny spadek z 5,2% w sierpniu.

Inflacja bazowa, która nie obejmuje zmiennych cen paliw i żywności, spadła bardziej niż oczekiwali analitycy — do 4,5% z 5,3%.

Ceny energii spadły we wrześniu o 4,7%, podczas gdy inflacja cen żywności pozostała na nieprzyjemnie wysokim poziomie 8,8%.

EBC niedawno skorygował w górę swoje prognozy inflacji na rok 2023 do 5,6% i na rok 2024 do 3,2%, głównie w związku ze zwiększoną trajektorią cen energii.

Bank centralny prognozuje, że w 2025 r. inflacja wyniesie średnio 2,1%.

Spowalniająca inflacja wzmacnia nadzieję, że Europejski Bank Centralny nie będzie musiał dalej ograniczać gospodarki poprzez podnoszenie stóp procentowych z i tak już rekordowych poziomów.

Spadek inflacji bazowej „utwierdza naszą opinię, że EBC zakończył podnoszenie stóp procentowych” – powiedział Jack Allen-Reynolds, zastępca głównego ekonomisty strefy euro w Capital Economics.

Największe gospodarki strefy euro wykazują mieszane oznaki

Odczyty z głównych gospodarek posługujących się walutą euro były mieszane. Roczna inflacja w Niemczech spadła we wrześniu do 4,3% z 6,4% miesiąc wcześniej, natomiast w Hiszpanii wzrosła do 3,2% z 2,4%.

Ze wstępnych danych wynika, że ​​kolejny zestaw danych opublikowany w piątek przyniósł obiecujące wieści dla Francji, w której inflacja nieoczekiwanie spadła we wrześniu. Ceny konsumpcyjne wzrosły rok do roku o 4,9% (oficjalne, zharmonizowane dane UE wskazują na 5,6%).

Przy bliższym przyjrzeniu się liczby są nadal przerażające; ceny żywności wzrosły we wrześniu do 9,6% po wzroście o 11,2% w sierpniu, podczas gdy ceny energii wzrosły o 11,5% po wzroście o 6,8% w sierpniu.

„Spowolnienie cen żywności, usług i wyrobów przemysłowych w ciągu roku” zostało zrównoważone przyspieszeniem cen energii” – podaje Narodowy Instytut Statystyki i Studiów Ekonomicznych.

W porównaniu miesięcznym ceny spadły w stosunku do sierpnia o 0,6%.

Wpływ na gospodarkę

Wysokie ceny hamują europejską gospodarkę, ponieważ wypłaty obywateli nie wystarczają na pokrycie rachunków w takim stopniu, jak dawniej, co zmusza ich do ograniczania innych wydatków.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku wzrost gospodarczy ustabilizował się na poziomie nieco powyżej zera, a niektóre wskaźniki wskazywały na pogorszenie koniunktury w bieżącym kwartale trwającym od lipca do września.

Ten gwałtowny wzrost inflacji nastąpił wraz z odbiciem światowej gospodarki po pandemii Covid-19, co doprowadziło do niedoborów części i surowców. Sytuacja pogorszyła się, gdy Rosja najechała Ukrainę, co spowodowało gwałtowny wzrost cen energii, gdy Moskwa odcięła większość gazu ziemnego do Europy.

Złagodziły się wąskie gardła w łańcuchu dostaw i ceny energii, ale inflacja przedostała się do gospodarki. Ceny są wyższe za usługi takie jak strzyżenie i pobyty w hotelach, a pracownicy żądają podwyżek, aby zrekompensować utraconą siłę nabywczą.

EBC próbuje poradzić sobie z inflacją, podnosząc stopy procentowe, co sprawia, że ​​zaciąganie pożyczek na duże zakupy, takie jak domy lub nowe wyposażenie fabryk w celu rozszerzenia działalności, staje się droższe, co zmniejsza popyt na towary, a co za tym idzie, inflację.

Wyższe stopy procentowe mogą jednak również zaważyć na wzroście gospodarczym, przez co bank centralny stanie przed dylematem dotyczącym tego, jak daleko jeszcze posunąć się.

Wielu ekonomistów uważa, że ​​EBC zakończył podnoszenie stóp procentowych, chyba że wydarzy się coś drastycznego, co zapobiegnie dalszemu spadkowi inflacji. Może to oznaczać wzrost cen ropy, które wzrosły w ostatnim czasie po rozszerzeniu cięć wydobycia przez głównych producentów, Arabię ​​Saudyjską i Rosję.