„Nieśmiertelni” przemówili: Académie Française, opiekunka języka francuskiego, wybrała nowego lidera.
Académie Française, prestiżowa francuska opiekunka i promotorka języka francuskiego, ma nowego lidera w postaci francusko-libańskiego autora Amina Maaloufa.
74-letni pisarz jest dopiero 33. osobą na stanowisku „wiecznego sekretarza” od chwili założenia tej instytucji za panowania króla Ludwika XIII w 1635 r.
Maalouf zastępuje zmarłą w zeszłym miesiącu Hélène Carrère d’Encausse, pełniącą tę funkcję od 1999 r., stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku.
Nie nominowała następcy, ale Maaloufa, który w 1993 roku zdobył najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką – Prix Goncourt za „Le Rocher de Tanios” („Skała Taniosa”), uznano za oczywisty wybór ze względu na jego dużą aktywność związany z 388-letnią instytucją od chwili wyboru w 2011 r.
Akademia ma obowiązek ustalać zasady języka, aby zapewnić, że pozostanie on „czysty, wymowny i zdolny do radzenia sobie ze sztuką i nauką”.
Ostatnio organ nadzorujący język często zyskiwał na popularności, gdy zajmował stanowisko przeciwko wprowadzaniu angielskich słów do języka francuskiego. W zeszłym roku potępił powszechną praktykę używania angielsko brzmiących terminów we francuskich reklamach i brandingu lub prostego importu z języka angielskiego, takiego jak „big data” i „drive-in”.
Obecnie Akademia liczy 35 członków – znanych jako „Nieśmiertelni” w nawiązaniu do ich motto „A l’immortalite” („Do nieśmiertelności”). Byli członkowie to tacy luminarze jak Montesquieu, Voltaire i Victor Hugo.
Jednym z priorytetów Maaloufa będzie ukończenie dziewiątego słownika, nad którym Akademia pracuje od 1986 roku i podobno jest już bliski ukończenia.
Po studiach ekonomii i socjologii Maalouf pracował jako dziennikarz relacjonując wiadomości międzynarodowe, od upadku monarchii etiopskiej w 1974 r. do wojny w Wietnamie w 1975 r. Wkrótce potem w Libanie wybuchła wojna domowa, a w 1976 r. udał się na wygnanie do Francji, gdzie pracował jako dziennikarz, zanim w 1984 roku zajął się pisaniem.
Oprócz „Skały Taniosa” jego powieści to „Leo Africanus” i „Samarkanda”. Do jego najbardziej znanych literatury faktu należy „Krucjaty oczami Arabów”.
W Libanie kilku polityków pochwaliło jego wybór.
Premier tymczasowy Najib Mikati pogratulował Maaloufowi w komentarzach przekazanych przez państwową Narodową Agencję Informacyjną.
„Ja, podobnie jak wszyscy inni Libańczycy w Libanie, Francji i na całym świecie, z wielką dumą przyjąłem wiadomość o Twoim wyborze na Sekretarza Generalnego Akademii Francuskiej” – powiedział Mikati.
„Twoje zróżnicowane pochodzenie kulturowe i głębokie doświadczenia ludzkie, które wzbogaciły Twoje pisma i Twoją rolę w promowaniu języka francuskiego i wartości, jakie ze sobą niesie, przyczyniły się do Twojej zasłużonej pozycji wśród elity”.