O nas
Kontakt

Stan Unii: rozmowy handlowe UE–Chiny i stopy procentowe bez zmian

Laura Kowalczyk

Stan Unii: rozmowy handlowe UE–Chiny i stopy procentowe bez zmian

Europejski komisarz ds. handlu przybył do Pekinu, aby złagodzić obawy przed totalną wojną handlową między obiema stronami.

Jest to moment przełomowy dla stosunków Europy z Chinami – jeśli wierzyć unijnemu komisarzowi ds. handlu.

Valdis Dombrovskis zapuścił się w tym tygodniu do jaskini lwa, mówiąc swoim chińskim odpowiednikom, że blok ma już dość swojego bezprawnego kapitalizmu.

Obie strony mogą teraz wybrać drogę w kierunku relacji korzystnych dla obu stron lub ścieżkę, która powoli je od siebie oddala – dodał.

Wskazując na oszałamiający deficyt handlowy UE z Chinami wynoszący prawie 400 miliardów euro, Dombrovskis nie przebierał w słowach.

„Mamy również poważne obawy dotyczące dostępu do rynku i innych wyzwań” – stwierdziła w tym tygodniu Komisja ds. Handlu podczas pobytu w Pekinie.

„Otoczenie biznesowe stało się bardziej polityczne i mniej przewidywalne. Poprosiliśmy, aby nasi chińscy partnerzy nawiązali z nami współpracę w zakresie tych wyzwań. W szczególności chcielibyśmy zapewnić większą przejrzystość, przewidywalność i wzajemność”.

Stosunki gospodarcze między Chinami a UE znalazły się w centrum uwagi na początku tego miesiąca, gdy Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie chińskich subsydiów dla przemysłu samochodów elektrycznych.

Zakłócając rynek jednego z przemysłowych klejnotów koronnych Europy, Chiny przekroczyły pewną granicę – to właśnie Bruksela chciała dać do zrozumienia Pekinowi.

Poważne pogorszenie koniunktury w europejskim przemyśle motoryzacyjnym może wywołać efekt domina, na który Europa nie może sobie pozwolić.

Wszystko to w obliczu utrzymującej się powolnej gospodarki europejskiej i utrzymującej się stale wysokiej inflacji.

Stopy procentowe prawdopodobnie wkrótce nie ulegną zmianie

I to właśnie to ostatnie budzi największe obawy Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Podczas przesłuchania w Brukseli w tym tygodniu prezes EBC Christine Lagarde jasno dała do zrozumienia, że ​​stopy procentowe pozostaną wysokie do czasu wygrania walki z inflacją.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić szybki powrót inflacji do naszego średnioterminowego celu inflacyjnego wynoszącego 2%. Inflacja w dalszym ciągu spada, ale nadal oczekuje się, że pozostanie zbyt wysoka przez zbyt długi czas” – powiedział szef francuskiego banku.

„W każdym razie nasze przyszłe decyzje zagwarantują, że podstawowe stopy procentowe EBC zostaną ustalone na wystarczająco restrykcyjnym poziomie tak długo, jak będzie to konieczne”.

Dopóki jednak stopy procentowe w strefie euro pozostaną na historycznie wysokich poziomach, wzrost gospodarczy będzie trudny, co, jak sugerują najnowsze prognozy, zaczyna już wpływać na resztę Europy.

Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, powiedziała w wywiadzie, że to nie koniec złych perspektyw dla gospodarki kontynentu.

„Inflacja nadszarpnęła budżety gospodarstw domowych i doprowadziła do wolniejszego wzrostu konsumpcji, a niepewność szkodzi inwestycjom” – powiedział Javorcik TylkoGliwice.

„Ale jest jeden jasny punkt, a jest nim turystyka. Niektóre gospodarki Bałkanów Zachodnich i Europy Południowej odnotowują rekordową liczbę przyjazdów”.