O nas
Kontakt

Tego lata trzy razy więcej migrantów zginęło lub zaginęło na Morzu Śródziemnym

Laura Kowalczyk

Tego lata trzy razy więcej migrantów zginęło lub zaginęło na Morzu Śródziemnym

„Morze Śródziemne stało się cmentarzem dzieci i ich przyszłości” – ostrzegł w piątek UNICEF.

Trzy razy więcej migrantów zginęło lub zaginęło tego lata podczas prób przedostania się przez Morze Śródziemne – ostrzegł w piątek UNICEF.

Do ustaleń doszło w wyniku trudnych negocjacji dyplomatycznych w sprawie kwestii migracji w Europie, którym towarzyszyły wysoce kontrowersyjne polityki mające na celu rozwiązanie tego problemu w niektórych krajach.

W okresie od czerwca do sierpnia co najmniej 990 osób rozbiło się na środkowym Morzu Śródziemnym, czyli na najniebezpieczniejszym szlaku morskim na świecie łączącym Afrykę Północną z Europą.

Według szacunków Agencji ONZ ds. Dzieci to trzy razy więcej niż 334 migrantów, którzy stracili życie w tym samym okresie w 2022 r.

Chociaż nie ma danych dotyczących całkowitej liczby dzieci (w lipcu UNICEF liczył około dziesięciu dzieci tygodniowo), od stycznia do połowy września 2023 r. na pokładach prowizorycznych łodzi próbowało przedostać się do Włoch 11 600 „nieletnich bez opieki” – o 60% więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku (7200) – podała agencja AFP.

„Cmentarz dla dzieci”

„Morze Śródziemne stało się cmentarzem dzieci i ich przyszłości. Tragiczna liczba dzieci, które zmarły, szukając azylu i bezpieczeństwa w Europie, jest wynikiem wyborów politycznych i wadliwego systemu migracyjnego” – stwierdziła Regina De Dominicis z UNICEF.

Według Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w okresie od 1 stycznia do 24 września 2023 r. ponad 2500 migrantów zginęło lub zaginęło, co oznacza wzrost o 50% w ciągu jednego roku.

Rekordowy napływ migrantów na małą włoską wyspę Lampedusa ponownie umieścił europejską współpracę w zakresie zarządzania przepływami migracyjnymi.

Ponieważ w ciągu trzech dni na wyspę wyląduje 8500 osób, czyli więcej niż cała jej populacja, przybysze wywołali burzę polityczną we Włoszech, które zaostrzyły środki nadzwyczajne.

Określanie wieku „małoletnich bez opieki”.

Skrajnie prawicowy rząd Giorgii Meloni zatwierdził w środę wieczorem projekt dekretu otwierającego możliwość umieszczania małoletnich bez opieki w wieku powyżej 16 lat w placówkach dla dorosłych.

Może również wymagać od nich poddania się badaniom lekarskim w celu ustalenia ich wieku.

Choć projekt ustawy wymaga jeszcze zgody parlamentu, prawdopodobnie zostanie przyjęty, gdy prawicowcy będą mieli bezwzględną większość.

Tekst ustawy zezwala na „pomiary antropometryczne” i badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie, w celu określenia wieku młodych migrantów.

„Nie będzie już można kłamać na temat swojego prawdziwego wieku”, aby uniknąć ewentualnej deportacji, ostrzegła Giorgia Meloni na swojej stronie na Facebooku.

Inni skrytykowali te plany, a rzecznik UNICEF we Włoszech, Andrea Iacomini, nazwał kontrole nieletnich „niepokojącymi”.

ANNE CHAON /AFP
Statek ratunkowy „Ocean Viking” obsługiwany przez francuskie organizacje pozarządowe SOS Mediterranee i Medecins sans Frontieres zbliża się do pontonu przewożącego około 85 migrantów.

Na scenie europejskiej sytuacja w regionie Morza Śródziemnego ponownie ożywiła w Brukseli dyskusje na temat paktu migracyjnego, w którym panuje niezgoda od czasu przedstawienia go przez Komisję Europejską w 2020 r.

Pakt ma na celu wzmocnienie granic zewnętrznych UE i mechanizmu solidarności między 27 państwami członkowskimi w zakresie postępowania z osobami ubiegającymi się o azyl.

Przywódcy dziewięciu krajów śródziemnomorskich UE mają się ponownie spotkać w najbliższy piątek na Malcie, aby uzgodnić swoje stanowiska w tej kwestii.

Ogólnoeuropejska reakcja „absolutnie konieczna”

„Przyjęcie ogólnoeuropejskiej reakcji na rzecz wsparcia dzieci i rodzin jest „absolutnie konieczne, aby zapobiec cierpieniu większej liczby dzieci” – stwierdziła Regina De Dominicis z UNICEF.

Według agencji ONZ to „wojna, konflikt, przemoc i bieda” skłaniają dzieci do „samotnej ucieczki ze swoich krajów”.

W obliczu „wyzysku i nadużyć na każdym etapie” wygnania – a także ryzyka rozbicia się statków na morzu – osoby docierające do wybrzeży Europy są najpierw „przetrzymywane” w ośrodkach, a następnie przenoszone do „ogólnie zamkniętych” ośrodków recepcyjnych – ubolewa UNICEF.

Agencja szacuje, że w tych ośrodkach we Włoszech przebywa 21 700 dzieci bez opieki w porównaniu z 17 700 rok temu.

Pod tym względem szczególnie niepokojące jest ostatnie dokręcenie śrub we Włoszech: „Nie możemy ich stawiać dorosłym”, ostrzega Andrea Iacomini we Włoszech.