O nas
Kontakt

Niemcy i państwa Azji Środkowej wyrażają poparcie dla bliższej współpracy w ramach „Środkowego korytarza”

Laura Kowalczyk

Niemcy i państwa Azji Środkowej wyrażają poparcie dla bliższej współpracy w ramach „Środkowego korytarza”

Kanclerz Olaf Scholz gościł przywódców z Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu, aby omówić wzmocnienie współpracy regionalnej i gospodarczej.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powitał w piątek przywódców pięciu państw Azji Środkowej na ich pierwszym w historii szczycie, którego celem było pozyskanie przez państwa członkowskie UE sojuszników geopolitycznych w regionie.

W Berlinie przywódcy Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu rozmawiali o wzmocnieniu współpracy regionalnej i gospodarczej oraz o rozwoju tzw. szlaku „Środkowego Korytarza”, łączącego region z Europą.

„Przywódcy potwierdzili zainteresowanie rozwojem Korytarza Środkowego i pozyskaniem finansowania na projekty infrastrukturalne w ramach inicjatywy Global Gateway” – ogłosili przywódcy we wspólnej deklaracji.

Przewodnicząca Komisji Stosunków Gospodarczych Europy Wschodniej Catharina Claas-Mühlhäuser nazwała spotkanie „historycznym”, proponując pięć priorytetów zacieśnienia współpracy: energia, surowce, rolnictwo, transport i szkolenie zawodowe.

We wspólnym oświadczeniu wszystkie strony podkreśliły znaczenie przestrzegania reżimu globalnych sankcji wobec Rosji.

Państwa środkowoazjatyckie były często oskarżane o zapewnianie Moskwie dostaw, których nie może uzyskać ze względu na środki karne, jakie grożą jej w związku z wojną na Ukrainie.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew powiedział w czwartek, że Kazachstan nie pomoże Rosji w obchodzeniu zachodnich sankcji.

„Jeśli chodzi o możliwość obejścia sankcji, Kazachstan jednoznacznie stwierdził, że będzie przestrzegał reżimu sankcji (…) wydaje mi się, że po stronie niemieckiej nie powinno być obaw przed ewentualnymi działaniami zmierzającymi do obejścia reżimu sankcji” stwierdził Tokajew.

Tokajew zapowiedział także zwiększenie przyszłych dostaw ropy do Niemiec w związku z poszukiwaniem przez Berlin alternatyw dla rosyjskiego importu.

„Na prośbę naszych niemieckich przyjaciół potwierdziłem gotowość naszego kraju do zwiększenia dostaw ropy i zapewnienia ich w perspektywie długoterminowej” – dodał.