O nas
Kontakt

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Laura Kowalczyk

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Od kapryśnych adaptacji Wesa Andersona po „Queer Nature” w londyńskim Kew – oto czego nie możesz przegapić w tym tygodniu.

Co to był za tydzień!

David Michała Anioła został poprawiony, gdy jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii zostało wycięte w prawdopodobnie najdziwniejszym i bezczelnym akcie wandalizmu w historii.

Jednak robimy dygresję, ponieważ nadchodzi także mile widziana fala nowej sztuki, filmu, muzyki i nie tylko, którą można konsumować wraz z nadejściem bardziej przytulnych jesiennych nocy.

Oto nasze propozycje – najlepiej podawać z zupą.

Film

Prawa autorskie Festiwalu Filmowego w Wenecji
Zamach stanu Woody’ego Allena

Czy jest lepszy sposób na spędzenie weekendu – a właściwie dowolnego dnia – niż wycieczka do kina?

Dla tych, którzy zastanawiają się, co zobaczyć, 50. film Woody’ego Allena Zamach stanu jest teraz we Francji. Pomimo wszystkich kontrowersji wokół Allena, ten francuskojęzyczny thriller spotkał się z zaskakująco pozytywnymi reakcjami, w tym od naszego stałego krytyka filmowego Davida Mouriquanda: „Nie jest to szczytowy moment w późnej karierze, ale nie można zaprzeczyć, że po dekadzie śmieci Coup de Chance to najbardziej spójny film Woody’ego od czasów Blue Jasmine.

Wracając do tematu kontrowersyjnych reżyserów, powraca także Luc Besson Dogman, mroczny thriller o mężczyźnie, który zwraca się do towarzystwa psów, aby uporać się z rodzinną traumą. Więcej informacji na temat powstawania filmu oraz przemyśleń Bessona na temat rozmów na temat postawionych mu wcześniej zarzutów gwałtu można znaleźć w naszym ekskluzywnym wywiadzie.

Na koniec naszym „Filmem tygodnia” jest film Jessiki Hausner Klub Zeroktóry opowiada historię nowo zatrudnionej nauczycielki, panny Novak (Mia Wasikowska) w elitarnej szkole z internatem, która namawia swoich uczniów, aby jedli mniej, a ostatecznie całkowicie rezygnowali z jedzenia.

telewizja

Zapal świece i umieść je symetrycznie po obu stronach telewizora. Chwyć kawałek pastelowego różowego ciasta z lukrem. Następnie spójrz bezpośrednio w ekran telewizora, ponieważ zapowiada się jesień w stylu Wesa Andersona.

Aktualnie transmituje na Netfliksie, Cudowna historia Henry’ego Sugara to adaptacja opowiadania Roalda Dahla z 1977 roku autorstwa Wesa Andersona. Opowiada historię chciwego tytułowego playboya (Benedict Cumberbatch), który natrafia na książkę „Człowiek, który mógł widzieć bez użycia oczu” autorstwa lekarza z Kalkuty, ZZ Chatterjee (Dev Patel) i stara się opanować tę samą magiczną umiejętność czytania odwrotne strony kart do gry.

Cudowna historia Henry’ego Sugara po nim pojawią się także inne adaptacje Dahla Andersona: Łabędź (czas trwania 17 minut – wydany 28 września), Łapacz szczurów (17 minut – 29 września) i Zatruć (17 minut – 30 września). Co za uczta!

Wystawy i sztuka

Filmy dokumentalne mają niezwykłą zdolność pozyskiwania prawdy od ludzkości; odkrywanie pozornie przyziemnych i odkrywanie przestrzeni wiedzy, powiązań i egzystencjalnej refleksji, która nie tylko porusza ludzi, ale może nawet zmienić politykę społeczną i światopogląd.

To właśnie ta ogromna siła narracji dokumentalnej napędza usługę transmisji strumieniowej 99.media, która ma na celu zwiększenie zasięgu w szczególności krótkich filmów dokumentalnych. W najbliższy weekend (30 września – 1 października) w Lyonie we Francji odbędzie się cykl krótkich pokazów filmów dokumentalnych z całego świata.

Również w Lyonie w Musée d’art contemporain można podziwiać dzieła Ayi Takano inspirowane Fukushimą. Takano, obecny na międzynarodowej scenie artystycznej, jest malarzem, ilustratorem, pisarzem science fiction i artystą mangi.

Żywą różnorodność roślin i grzybów można podziwiać od 30 września przez cały październik w londyńskich ogrodach Kew Gardens podczas nowego jesiennego festiwalu: „Queer Nature”.

Dzięki wielkoformatowym podwieszanym dziełom sztuki i instalacji ogrodniczej będzie można także wysłuchać wykładów wiodących głosów na temat queerowości i natury.

Jeśli mieszkasz w Londynie, mamy dla Ciebie kolejne przypomnienie, aby zobaczyć przyciągającą uwagę retrospektywną wystawę Mariny Abramović w renomowanej Królewskiej Akademii Sztuk.

Muzyka

Amerykański muzyk indie-folkowy i nominowany do Oscara piosenkarz i autor tekstów Sufjan Stevens ma wydać swój najnowszy album „Javelin” w przyszłym tygodniu, 6 października. Jeśli niewiele o tym słyszeliście, będzie to spowodowane tym, że u Stevensa w szpitalu zdiagnozowano rzadki zespół Guillain-Barré i dlatego nie może on występować w żadnej prasie promocyjnej.

Aktualizując swoich fanów na platformie blogowej Tumblr, Stevens powiedział:

„W zeszłym miesiącu obudziłem się pewnego ranka i nie mogłem chodzić. Moje ręce, ramiona i nogi były zdrętwiałe i mrowiące, nie miałem siły, czucia ani mobilności”.

Ach, Ed Sheeran wydał także nowy album: „Autumn Variations”. Nasze myśli? Jeszcze tego nie słyszeliśmy (na szczęście).

Gry wideo

Wreszcie jest – najpopularniejsza na świecie gra symulacyjna piłki nożnej, ma nową nazwę: EA Sports FC24. Żegnamy FIFA po szeroko nagłośnionym rozłamie Electronic Arts z organem zarządzającym sportem w związku z twierdzeniami, że chce ona więcej pieniędzy za długoterminowe licencjonowane używanie swojej nazwy.

Oznacza to, według niektórych, największy rebranding w historii rozrywki – ale czy stanowi aż tak duże ryzyko dla Electronic Arts? Przecież firma nadal utrzymuje tysiące niezwykle ważnych praw do wizerunku zawodników, lig, nazw drużyn i stadionów – więc czy użytkownicy w ogóle zauważą jakąkolwiek różnicę?

Podziel się z nami swoimi przemyśleniami @euronewsculture na Twitterze i Instagramie, jeśli w ten weekend znajdziesz je na swojej konsoli.