O nas
Kontakt

Podczas rozmów na Malcie kraje UE z południa wzywają do bardziej zdecydowanego porozumienia w sprawie migracji

Laura Kowalczyk

Podczas rozmów na Malcie kraje UE z południa wzywają do bardziej zdecydowanego porozumienia w sprawie migracji

W piątek łódź libijskiej straży przybrzeżnej wbiła się w mały ponton przewożący około 50 migrantów w pobliżu wybrzeża Libii – podała morska grupa ratunkowa.

Przywódcy dziewięciu krajów Europy Południowej wezwali w piątek UE do sfinalizowania nowego porozumienia w sprawie migracji i azylu oraz do wzmożenia wysiłków mających na celu zapobieganie wyjazdom migrantów z Afryki Północnej w związku z kolejną katastrofą statku u wybrzeży Libii.

Stwierdzono, że Unia Europejska jako blok musi wzmocnić swoją reakcję poprzez wzmocnienie operacji nadzoru zewnętrznych granic Europy, aby zapobiegać wyjazdom i rozbijać siatki handlu ludźmi.

W piątek łódź libijskiej straży przybrzeżnej wbiła się w mały ponton przewożący około 50 migrantów w pobliżu wybrzeża, zatapiając gumowy statek, a osoby znajdujące się na pokładzie wrzuciły do ​​Morza Śródziemnego – podała morska grupa ratownicza.

W jednodniowym spotkaniu uczestniczyli gospodarze – Malta, a także Chorwacja, Cypr, Francja, Grecja, Włochy, Portugalia, Słowenia i Hiszpania.

Na zakończenie szczytu grecki premier Kyriakos Mitsotakis powiedział, że kraje UE „muszą określić na własnych warunkach, kto wejdzie” do bloku składającego się z 27 krajów.

„Obecnie to przemytnicy decydują, kto może wjechać do Unii Europejskiej i to musi się zmienić”.

Mitsotakis powiedział, że członkowie UE powinni skoncentrować się na repatriacji osób, które nie są uprawnione do azylu, zapewniając jednocześnie zorganizowane ścieżki legalnej migracji.

Gospodarz Malty Robert Abela powiedział, że UE musi skrócić czas repatriacji migrantów, którym nie udało się uzyskać azylu.

Obecnie brak porozumień repatriacyjnych z krajami pochodzenia pozwala wielu migrantom po prostu zniknąć i udać się na północ w poszukiwaniu rodziny i pracy.

„Ale ostatecznie problem należy rozwiązać u źródła. Aby pomóc to osiągnąć, podkreślamy potrzebę pilnego zbudowania solidniejszych, kompleksowych partnerstw ze wszystkimi naszymi partnerami w południowym regionie Morza Śródziemnego” – powiedziała Abela.