O nas
Kontakt

Jak wynika z sondażu exit poll, liberałowie prowadzą w wyborach na Słowacji

Laura Kowalczyk

Jak wynika z sondażu exit poll, liberałowie prowadzą w wyborach na Słowacji

Według sondażu wyjściowego postępowa Słowacja pod przewodnictwem Michala Šimečki ma 23,5% głosów, przed Smerem byłego premiera Roberta Fico z 21,9%.

Jak wynika z sondażu exit poll, liberalna, zorientowana na Zachód Postępowa Słowacja prowadziła na Słowacji w sobotnich wyborach, a za nią plasowała się lewicowo-populistyczna partia opozycyjna Smer.

Postępowa Słowacja, na której czele stoi były dziennikarz i absolwent Oksfordu Michal Šimečka, uzyskała 23,5% głosów, a za nią uplasowała się Smer byłego premiera Roberta Fico z 21,9%, jak wynika z sondażu exit poll agencji Focus i stacji telewizyjnej Markíza wkrótce po zamknięciu głosowania o godz. 22:45 czasu środkowoeuropejskiego.

Zgodnie ze zwyczajem politycznym na Słowacji faworyt ma pierwszą szansę na utworzenie większości w 150-osobowym parlamencie.

Przy głębokiej polaryzacji kraju zasada ta teoretycznie stawia Šimečkę na mocnej pozycji do utworzenia koalicji na jego pierwszą kadencję na stanowisku premiera, jeśli uda mu się znaleźć w konserwatywnej Słowacji wystarczającą liczbę sojuszników chętnych do współpracy z nim i jego platformą LGBT+.

Sobotnie głosowanie jest postrzegane jako kluczowe dla przyszłości Słowacji, ponieważ Fico obiecał zaprzestać wysyłania broni na Ukrainę, zablokować potencjalne członkostwo Kijowa w NATO i „zabrać pieniądze od banków (które) mają miliardy”.

Znany ze swoich sympatii do Moskwy Fico powiedział 30 sierpnia na wiecu przedwyborczym w swoich rodzinnych Topoľčanach, że „wojna na Ukrainie nie zaczęła się rok temu, lecz zaczęła się w 2014 roku, kiedy ukraińscy naziści i faszyści zaczęli mordować Rosjan”. obywateli Donbasu i Ługańska”.

Tymczasem Šimečka powiedział zgromadzonym w siedzibie Postępowej Słowacji, że wyborcy jego partii „chcą godnej europejskiej przyszłości dla swoich rodzin i narodu, przyszłości, w której będziemy mogli inwestować w naszych nauczycieli i nasze szkoły, naszych pracowników służby zdrowia i nasze szpitale”.

Wśród potencjalnych partnerów partii Šimečki znajduje się partia OĽaNO, która w sondażu wyjściowym uzyskała 8 proc.; liberał Sloboda a solidarita (Wolność i Solidarność) z 6,4 proc.; i chadeków z 5,3 proc. Razem z Postępową Słowacją dysponowaliby 43,2 proc. głosów, co dałoby im 85 mandatów i 10-osobową większość.

Natomiast naturalnymi partnerami Smeru są socjaldemokraci z Hlasu (Głos), oderwanej w 2021 roku od partii Fico, która będzie rozczarowana 12,2-proc. trzecim miejscem. Inne możliwości obejmują skrajnie prawicową Republikę z 6 proc.

Żadna inna partia nie uzyskała w sondażu wyjściowym więcej niż 5 procent, co stanowi minimalny poziom reprezentacji parlamentarnej.

Niepowodzenie nacjonalistów SNS w przekroczeniu poziomu 5 procent – ​​było ich zaledwie 4,4 procent – ​​może przekreślić kandydaturę Fico na kolejną kadencję na stanowisku premiera.