Wielu Portugalczyków, w tym klasa średnia, jest wykluczonych z portugalskiego rynku nieruchomości ze względu na rosnące czynsze, gwałtownie rosnące ceny nieruchomości i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych.
W sobotę kilka tysięcy osób wyszło na ulice Lizbony i innych dużych miast Portugalii, aby zaprotestować na rzecz podstawowego konstytucyjnego prawa do mieszkania.
Protesty zorganizowane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego zaplanowano w 24 miastach w całym kraju.
To drugie wydarzenie w roku skupiające się na niedrogich mieszkaniach, w obliczu utrzymujących się podwyżek cen czynszów i gwałtownie rosnących stóp procentowych, co ma duży wpływ na większość gospodarstw domowych ze względu na kredyty hipoteczne.
W Lizbonie skutki kryzysu klimatycznego również były częstym tematem, który niektórzy protestujący chcieli podkreślić.
W ostatnich dniach Portugalia borykała się z wyjątkowo wysokimi temperaturami, a w sobotę termometry w stolicy osiągnęły co najmniej 32 stopnie Celsjusza.
Centrolewicowy socjalistyczny rząd Portugalii przedstawił pakiet środków mających zaradzić problemowi mieszkaniowemu, ale protestujący twierdzą, że nie rozwiązują one podstawowych i strukturalnych problemów, które wpływają na życie tak wielu ludzi w głównych miastach.
Wielu Portugalczyków, w tym klasa średnia, jest wykluczanych z portugalskiego rynku nieruchomości ze względu na rosnące czynsze, gwałtownie rosnące ceny nieruchomości i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych, na co wpływają takie czynniki, jak rosnąca liczba inwestorów zagranicznych i turystów poszukujących krótkoterminowych ofert pracy. czynsze, które podnoszą ceny. miejscową ludność poza swoim sąsiedztwem.
W latach 2020–2021 ceny nieruchomości w Portugalii wzrosły o 157%.
Według agencji statystycznej Unii Europejskiej Eurostat w latach 2015–2021 czynsze wzrosły o 112%.
Portugalia jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy Zachodniej i może poszczycić się długą historią inwestowania dzięki gospodarce opartej na niskich płacach.
Według statystyk Ministerstwa Pracy nieco ponad połowa portugalskich pracowników zarabiała w zeszłym roku mniej niż 1000 euro miesięcznie.