O nas
Kontakt

Z miłości do matematyki: Francja otwiera swoje pierwsze muzeum poświęcone matematyce

Laura Kowalczyk

Z miłości do matematyki: Francja otwiera swoje pierwsze muzeum poświęcone matematyce

W jaki sposób Francja może sprawić, że uczniowie na nowo pokochają matematykę? Naukowcy mają nadzieję, że kluczem może okazać się nowe paryskie muzeum poświęcone tej dyscyplinie.

Matematyka jest wszędzie – widać ją za ulicami, po których chodzimy, za domami, w których mieszkamy i za telefonem, na którym być może czytasz ten artykuł.

Ale chociaż matematyka może pomóc nam lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy, duży procent światowej populacji ma problemy ze zrozumieniem matematyki. Francja bardziej niż inne kraje europejskie stara się utrzymać zainteresowanie uczniów tą dyscypliną.

Aby walczyć z tym trendem, Instytut Henri Poincaré w Paryżu zaprojektował muzeum poświęcone matematyce i jej zastosowaniom – pierwsze tego typu we Francji.

Paryskie Muzeum Matematyki, zwane także Maison Poincaré na cześć wielkiego francuskiego matematyka i fizyka teoretycznego, otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających w sobotę 30 września.

Instytut Henri Poincaré, Paryż/Atelier Novembre du&ma /Thibault Voisin
Połącz kropki. Matematyka ma znaczenie dla francuskiego Maison Poincaré

Muzeum jest pomysłem Cédrica Villaniego, byłego posła i matematyka, który w latach 2009–2017 stał na czele Instytutu Henri Poincaré (IHP) Uniwersytetu Sorbona. Nad koncepcją muzeum poświęconego matematyce pracował nad koncepcją muzeum poświęconego matematyce przez ostatnie 10 lat lata.

Nowa dyrektor IHP Sylvie Benzoni twierdzi, że muzeum zostanie otwarte „w kontekście, w którym zagrożenia społeczne związane z matematyką są bardziej obecne niż kiedykolwiek… Naszą ideą jest stworzenie dialogu między naukowcami, społeczeństwem i badaczami, którzy często odwiedzają nasz instytut”.

Instytut Henri Poincaré, Paryż / Atelier Novembre, du&ma/ Thibault Voisin
Jedna z sekcji wystawy stałej, zatytułowana „Stawanie się”, przedstawia wielkie umysły, które ukształtowały matematykę.

Udostępnianie matematyki masom

Zlokalizowane w sercu operacyjnego centrum badawczego Muzeum Matematyki w Paryżu jest odpowiednie dla wszystkich poziomów zrozumienia, począwszy od matematyki w szkole średniej, co według Benzoniego odpowiada „minimalnemu poziomowi teoretycznemu ogółu społeczeństwa”.

Przestrzeń o powierzchni 900 metrów kwadratowych w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu ma na celu zwiększenie dostępności matematyki poprzez pokazanie ludzkich twarzy stojących za tą dyscypliną, a także jej praktycznych zastosowań.

Ekspozycje stałe charakteryzują czasowniki – łączyć, stać się, wymyślać, modelować, udostępniać, wizualizować – aby „pokazać matematykę w działaniu”.

Dzięki wielostronnemu podejściu muzeum odwiedzający mogą w inny sposób doświadczyć matematyki, oglądając filmy, grając w gry, wchodząc w interakcję z instalacjami i słuchając audioprzewodników.

Instytut Henri Poincaré, Paryż/Atelier Novembre du&ma/Thibault Voisin
Według Instytutu Henri Poincaré matematyka powinna być dostępna dla każdego

Wciągające wrażenia dźwiękowe wprowadzają „zaklinacza formuł” do odszyfrowywania matematycznego żargonu, a seria fotografii Man Raya przedstawia geometryczne kształty i obiekty.

Znajduje się tu także przestrzeń poświęcona wielkim umysłom, które wywarły wpływ na matematykę w historii, jak Jean Perrin, zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1926 r. i którego biurko można oglądać w muzeum.

Oprócz wystaw stałych, w przestrzeni wystaw czasowych można znaleźć kreatywne sposoby poruszania aktualnych tematów dotykających matematyki. Pierwsza wystawa czasowa nosi tytuł „Wejdź do świata AI” i potrwa do 4 kwietnia 2024 r.

Otwarcie Muzeum Matematyki – najnowsze badania pokazują, że Francja pozostaje w tyle za innymi krajami europejskimi w matematyce.

W edycji globalnego badania Trends in Mathematics and Science Study z 2019 r., które bada poziom matematyki u 600 000 uczniów, Francja zajęła ostatnie miejsce spośród wszystkich pozostałych państw członkowskich UE.