O nas
Kontakt

Ceny żywności w Wielkiej Brytanii spadają po raz pierwszy od dwóch lat

Laura Kowalczyk

Ceny żywności w Wielkiej Brytanii spadają po raz pierwszy od dwóch lat

Według organu branżowego koszty żywności w Wielkiej Brytanii spadły we wrześniu o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (BRC) poinformowało we wtorek, że ceny takich produktów, jak nabiał, margaryna, ryby i warzywa, zostały obniżone, a gospodarstwa domowe płaciły mniej za mundurki szkolne i artykuły szkolne.

Konsorcjum potwierdziło również, że inflacja żywności spadła we wrześniu do 9,9% w porównaniu z 11,5% w sierpniu.

Wskaźnik ten jest niższy od średniego z trzech miesięcy wynoszącego 11,4% i stanowi piąte z rzędu spowolnienie w kategorii żywności.

Roczna inflacja cen towarów w sklepach, obejmująca artykuły nieżywnościowe, również spadła do 6,2% we wrześniu z 6,9% w sierpniu.

Spowolnienie inflacji oznacza, że ​​ceny rosną wolniej, a nie spadają. Oznacza to, że we wrześniu kupujący nadal płacili za swoje produkty około 10% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Spadek cen o 0,1% obliczono w ujęciu miesięcznym, a nie na podstawie różnic rocznych.

Spadek kosztów można wytłumaczyć konkurencją między sprzedawcami detalicznymi, wyjaśnia BRC.

Grupa spodziewa się dalszego spadku inflacji cen w sklepach przez resztę roku, wskazuje jednak na czynniki, które mogą podważyć tę tendencję.

Godne uwagi zagrożenia obejmują wysokie stopy procentowe, gwałtownie rosnące ceny ropy naftowej, światowe niedobory cukru i zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane wojną Rosji na Ukrainie.

Helen Dickinson, dyrektor generalna BRC, wezwała sprzedawców detalicznych do dalszego wspierania konsumentów, ponieważ koszty utrzymania pozostają wysokie.

W Unii Europejskiej inflacja cen żywności w sierpniu wyniosła 10,6% wobec 12,4% w lipcu i o 3,7% mniej niż w sierpniu 2022 roku.

Od marca odsetek ten gwałtownie spada, kiedy to odnotowano go na poziomie 19,6%.

Podobną tendencję doświadczyły takie państwa członkowskie, jak Francja, Niemcy, Belgia i Polska.