O nas
Kontakt

Komisja chce uzupełnienia budżetu UE o 66 miliardów euro. Posłowie chcą 10 miliardów euro więcej

Laura Kowalczyk

Komisja chce uzupełnienia budżetu UE o 66 miliardów euro.  Posłowie chcą 10 miliardów euro więcej

Parlament Europejski wezwał we wtorek Unię Europejską do pilnego uzupełnienia swojego długoterminowego budżetu o 10 miliardów euro więcej niż przedstawiono obecnie we wniosku dotyczącym reagowania na nieprzewidziane kryzysy.

Kwota 10 miliardów euro, o którą wnioskowali posłowie do PE, uzupełniłaby kwotę dodatkową w wysokości 65,8 miliarda euro zaproponowaną już przez Komisję Europejską i zostałaby wykorzystana do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, promowania konkurencyjności UE oraz zwalczania migracji i klęsk żywiołowych.

„Budżet UE jest napięty do granic możliwości” – stwierdziła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. „Musimy to przyznać i mamy obowiązek zareagować”.

Jednak zwiększenie budżetu jest niepopularne wśród niektórych z 27 państw członkowskich UE, które musiałyby jednomyślnie zatwierdzić każdą rewizję budżetu. Prezydent Metsola wezwie przywódców UE, aby „szybko rozpoczęli” proces przeglądu, gdy spotkają się w Granadzie pod koniec tego tygodnia.

Podczas wtorkowego głosowania w Strasburgu zdecydowana większość prawodawców UE poparła dodatek o 10 miliardów euro przy 393 głosach za, 136 i 92 wstrzymujących się.

Budżet UE na lata 2021–2027, tzw. Wieloletnie Ramy Finansowe (WRF), został objęty ogromnym budżetem ze względu na nieprzewidziane wyzwania związane z pandemią i inwazją Rosji na Ukrainę.

Wyższe koszty finansowania zewnętrznego w przypadku instrumentów naprawczych również spowodowały dalszą presję na budżet. „Musimy spłacić nasze długi: wiarygodność finansowa UE jest zagrożona” – stwierdziła Metsola.

Głównym motywem zwiększenia budżetu jest zapewnienie finansowego wsparcia Ukrainie, która odpiera agresję Rosji. Istniejąca propozycja Komisji dotycząca dopłaty w wysokości 65,8 miliarda euro obejmuje dotacje i pożyczki o wartości 50 miliardów euro w celu długoterminowego wsparcia Ukrainy.

Przeznaczono w nim również 2 miliardy euro na wzmocnienie kontroli migracji, 10,5 miliarda euro na rozwiązanie „zwiększonej niestabilności gospodarczej i geopolitycznej” oraz 2,5 miliona euro na reagowanie na kryzysy i klęski żywiołowe.

Blok stoi także w obliczu ostrej konkurencji międzynarodowej w wyścigu o modernizację gospodarki. Z proponowanych przez parlament 10 miliardów euro 3 miliardy euro posłużą do sfinansowania nowej platformy technologii strategicznych dla Europy (STEP), umożliwiającej inwestowanie w UE w technologie cyfrowe, czyste i biotechnologie.

Parlament chce, aby przeznaczono dodatkowe 5 miliardów euro na zwiększenie zdolności UE do reagowania na nieprzewidziane kryzysy, w tym klęski żywiołowe.

„Nie można powiedzieć krajowi, któremu pod koniec roku grozi klęska żywiołowa, że ​​nie ma już pieniędzy” – wyjaśnił Metsola.

Zdaniem polskiego posła do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta, sprawozdawcy Parlamentu ds. rewizja.