O nas
Kontakt

Rishi Sunak w przemówieniu konferencyjnym próbuje zdystansować się od 13 lat torysów

Laura Kowalczyk

Rishi Sunak w przemówieniu konferencyjnym próbuje zdystansować się od 13 lat torysów

Lider konserwatystów twierdzi, że to opozycyjna Partia Pracy reprezentuje status quo.

LONDYN – Rishi Sunak w swoim pierwszym przemówieniu na konferencji Partii Konserwatywnej jako premier próbował przedstawić się jako kandydat do zmiany i zdystansował się od 13 lat rządów torysów, porzucając sztandarową politykę wspieraną przez swoich poprzedników.

„Powiem to tak, jak jest” – powiedział Sunak zgromadzonym działaczom konserwatystów. „Będę przewodzić w inny sposób, ponieważ tylko w ten sposób można wywołać taką zmianę w naszej polityce i w naszym kraju, jakiej wszyscy desperacko pragniemy”.

Ponieważ konserwatyści stoją w obliczu możliwości zapomnienia o wyborach ze strony Partii Pracy z dużą przewagą w sondażach, Sunak próbuje odwrócić losy swojej partii, odchodząc od tego, co określił jako „30 lat systemu politycznego zachęcającego do łatwego podejmowania decyzji”. , nie ten właściwy.”

Dla Sunaka oznacza to odcięcie się od polityki poprzednich premierów noszących paski Partii Pracy i Torysów.

W posunięciu postrzeganym jako część tej sztuczki potwierdził najgorzej strzeżoną tajemnicę Westminsteru: wycofanie kolei dużych prędkości nr 2.

Obiecaną linię kolei dużych prędkości łączącą Londyn z miastami na północy ogłosił były premier David Cameron w 2013 roku. Jednak w ostatnich tygodniach kluczowe elementy projektu wydawały się coraz bardziej skazane na porażkę, gdy Sunak i jego ministrowie narzekali na rosnące koszty tej linii w ostatnich tygodniach. Wycieki do organizacji medialnych wskazywały, że kolejna faza projektu ma zostać zarzucona.

W swoim przemówieniu potwierdził anulowanie „reszty projektu HS2”, co oznacza, że ​​pełna linia dużych prędkości nie będzie już docierać do Manchesteru. W jego miejsce Sunak obiecał ponownie zainwestować zaoszczędzone środki w szereg projektów transportowych na północy i w środkowej części kraju.

„HS2 jest ostatecznym przykładem starego konsensusu” – powiedział. „Fakty się zmieniły i właściwą rzeczą, którą należy zrobić, gdy fakty się zmienią, jest odwaga zmiany kierunku”.

Posunięcie to spotkało się z krytyką ze strony niektórych torysów reprezentujących obszary północne i środkowe. Konserwatywny burmistrz West Midlands Andy Street nie wykluczył rezygnacji z partii.

Likwidacja HS2 idzie w parze z innym kontrowersyjnym chwytem politycznym Sunaka, jakim jest osłabianie niektórych celów jego rządu w zakresie zmian klimatycznych – celów, które w dużej mierze zostały wprowadzone i zaakceptowane przez trzech poprzedzających go premierów torysów.

W swoim przemówieniu potwierdził swoje „pragmatyczne, proporcjonalne i realistyczne podejście do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.

Sunak został wprowadzony na scenę przez swoją żonę, miliarderkę Akshatę Murty, która wygłosiła niespodziewane przemówienie do wiernych torysów.

Żona Rishiego Sunaka, Akshata Murty, pochwaliła współczucie męża, gdy przedstawiała go na scenie | Carla Courta/Getty Images

„Możemy powiedzieć, dość zaskakujący dodatek (do programu konferencji)?” powiedział Murty. „I niespodzianka także dla mojego męża, który nie ma pojęcia, co powiem”. W emocjonalnym przemówieniu pochwaliła męża za współczucie, „radość do życia” i poczucie siły.

„Naprawdę najlepsza długoterminowa decyzja na rzecz lepszej przyszłości, jaką kiedykolwiek podjąłem!” Sunak zażartował, wchodząc na scenę i obejmując Murty’ego, powtarzając hasło konferencji swojej partii.

W większości przemówień Sunaka nie było zaskoczenia, które było usiane atakami na Keira Starmera z Partii Pracy, którego oskarżył o „walenie o Europę” i polityczny oportunizm.

Starmer, powiedział Sunak, „jest chodzącą definicją 30-letniego status quo politycznego, które tu mam zakończyć” – powiedział, kontynuując swój temat polegający na próbie przedstawienia siebie, a nie przywódcy opozycji, jako kandydata oferującego zmiany na posiedzeniu wybory powszechne spodziewane w przyszłym roku.

„Albo myślisz, że ten kraj musi się zmienić, albo nie” – powiedział Sunak.

„A jeśli to zrobicie, powinniście stanąć ze mną i każdą osobą na tej sali oraz powinniście stanąć po stronie konserwatystów” – dodał.

W innym miejscu premier ogłosił skuteczny zakaz palenia papierosów dla następnego pokolenia – naśladując politykę przyjętą w zeszłym roku przez Nową Zelandię.

„Musimy zająć się największą pojedynczą, możliwą do całkowitego uniknięcia przyczyną złego stanu zdrowia, niepełnosprawności i śmierci” – stwierdził. „A to jest palenie.”

Jego plany oznaczałyby coroczne podnoszenie legalnego wieku palenia, aż do momentu, gdy nie będzie już żadnych palaczy, co skutecznie zakazywałoby legalnego palenia papierosów osobom poniżej 14. roku życia.