O nas
Kontakt

Sąd Apelacyjny odrzuca wyrok w wysokości 223,8 miliona dolarów przeciwko firmie J&J w sprawie dotyczącej raka talku

Laura Kowalczyk

Sąd Apelacyjny odrzuca wyrok w wysokości 223,8 miliona dolarów przeciwko firmie J&J w sprawie dotyczącej raka talku

Johnson & Johnson stoi w obliczu ponad 38 000 procesów sądowych zarzucających, że jego produkty zawierające talk zawierają azbest.

Sąd apelacyjny w New Jersey uchylił wyrok w wysokości 223,8 miliona dolarów wydany przeciwko spółce Johnson & Johnson (J&J), wydany przez ławę przysięgłych czterem powodom, którzy twierdzili, że zachorowali na raka w wyniku narażenia na azbest zawarty w talkach firmy.

We wtorkowym orzeczeniu Wydział Apelacyjny Sądu Najwyższego stanu New Jersey orzekł, że sędzia sądu niższej instancji nie powinien był dopuścić pewnych zeznań ekspertów naukowych przedstawionych przez powodów podczas procesu.

Sąd apelacyjny stwierdził, że specjaliści nie wyjaśnili faktów ani metod, którymi posługiwali się na poparcie swojego przekonania, że ​​produkty talkowe powodują nowotwory u powodów.

Dlatego też panel składający się z trzech sędziów odrzucił pierwotny werdykt ławy przysięgłych i zarządził nowy proces.

W oświadczeniu przesłanym e-mailem do TylkoGliwice globalny wiceprezes ds. postępowań sądowych J&J oświadczył, że decyzja „kategorycznie odrzuca „śmieciową naukę” głoszoną przez tak zwanych „ekspertów” opłacanych przez masową komisję ds. deliktów azbestowych.

Firmie grozi ponad 38 000 procesów sądowych zarzucających, że jej produkty zawierające talk zawierają azbest i prowadzą do nowotworów, takich jak międzybłoniak jajnika i międzybłoniak jajnika – rodzaj raka związany z narażeniem na azbest.

Firma J&J zobowiązała się do zaprzestania sprzedaży pudru dla niemowląt na bazie talku na całym świecie w 2023 r., trzy lata po zakończeniu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Pełnomocnik powodów, Denyse Clancy z Kancelarii Prawnej w Kazaniu, nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Firma J&J pozywa oddzielnie jedną z ekspertów, Jacqueline Moline, w związku z projektem badawczym, który prowadziła w 2019 r. W badaniu opisano 33 przypadki nowotworów złośliwych u osób, które nie były narażone na działanie azbestu innego niż talk kosmetyczny.

Moline zeznawał w imieniu powodów w ponad 200 przypadkach raka wywołanego talkiem.