O nas
Kontakt

Sprawdzenie faktów: Wprowadzające w błąd posty twierdzą, że w Kijowie wybuchły protesty przeciwko Zełenskiemu

Laura Kowalczyk

Sprawdzenie faktów: Wprowadzające w błąd posty twierdzą, że w Kijowie wybuchły protesty przeciwko Zełenskiemu

Wirusowe zdjęcie oglądane dziesiątki tysięcy razy fałszywie przedstawia antywojenny protest w Kijowie. Zdjęcie wykonano jednak w 2018 roku we Włoszech podczas demonstracji na rzecz budowy kolei dużych prędkości.

Na różnych chińskich platformach mediów społecznościowych, takich jak Weibo i Douyin, na wielu kontach pojawiła się informacja, że ​​ponad 100 000 osób wyszło na demonstrację przeciwko prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu w Kijowie.

„Ponad 100 000 Ukraińców wyszło na ulice, żądając podpisania przez rząd traktatu pokojowego z Rosją w celu zaprzestania wojny” – podało jedno konto na platformie społecznościowej X.

„Naród Ukrainy zaczyna się budzić! Duże rzesze ludzi maszerowały ulicami Kijowa, żądając rozmów pokojowych w celu zakończenia konfliktu” – napisał inny użytkownik mediów społecznościowych.

Załączone zdjęcie wydaje się przedstawiać dużą demonstrację na rynku miejskim.

Stare zdjęcie sprzed wojny na Ukrainie

Aby zweryfikować te twierdzenia, The Cube przeprowadził dokładne wyszukiwanie w Internecie, ale w mediach międzynarodowych i ukraińskich nie znalazł żadnej wzmianki o takim proteście.

Po przeprowadzeniu wyszukiwania wstecznego obrazów TylkoGliwice znalazł oryginalne zdjęcie w Alamy, witrynie ze zdjęciami stockowymi.

Pierwszą rzeczą, którą zauważyliśmy, jest data: zdjęcie zostało zrobione w listopadzie 2018 r., ponad trzy lata przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

Podpis pod zdjęciem informuje, że zostało zrobione w Turynie w północnych Włoszech. Mówi także, że zostało zrobione podczas protestu na rzecz budowy TAV, w którym „40 000 demonstrantów zgromadziło się na Piazza Castello”.

TAV to Treno Alta Velocita – kontrowersyjny szybki pociąg łączący Turyn z francuskim miastem Lyon.

Projekt obejmuje budowę prawie 60-kilometrowego tunelu przez Alpy francuskie i włoskie, aby skrócić o połowę czas podróży między obydwoma krajami.

Zwolennicy kolei dużych prędkości twierdzą, że projekt może zapewnić miejsca pracy i wzrost gospodarczy w regionie, a jego ukończenie zaplanowano na 2032 r.

Krytycy uważają jednak, że budowa będzie stwarzać znaczne ryzyko dla środowiska poprzez wysychanie zasobów wodnych.

The Cube znalazł włoskie artykuły potwierdzające, że wydarzenie to rzeczywiście miało miejsce w Turynie w 2018 r., oraz użyte zdjęcia jako identyczne z tymi, które fałszywie miały przedstawiać protest w Kijowie.

Wiadomości Euro
Obraz porównawczy

Jeśli porównamy wirusowe zdjęcia z mediów społecznościowych z tymi z protestu w 2018 roku, zobaczymy, że są identyczne.

Na przykład możemy zobaczyć ten sam baner pośrodku z włoskimi flagami. Co więcej, rusztowanie na budynku w prawym górnym rogu jest identyczne. Oznacza to, że wirusowe zdjęcie w mediach społecznościowych zostało błędnie opisane.