Campi Flegrei jest znacznie większe od pobliskiego Wezuwiusza. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1538 r.
Włochy planują ewentualną ewakuację z superwulkanu w pobliżu Neapolu.
Po miesiącach powtarzających się trzęsień ziemi rząd wprowadza środki zapewniające, że obszar będzie gotowy na silniejsze wstrząsy lub erupcje.
Campi Flegrei, czyli Pola Flegrajskie od greckiego słowa oznaczającego „płonące”, leży około 20 kilometrów od Neapolu – bramy do malowniczego wybrzeża Amalfi.
Kaldera jest usiana 24 kraterami i jest znacznie większa niż pobliski Wezuwiusz, który w 79 roku n.e. zniszczył starożytne rzymskie miasto Pompeje.
Dlaczego Włochy planują ewakuacje w pobliżu Neapolu?
Włoski rząd planuje możliwą masową ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi zamieszkujących okolice superwulkanu Campi Flegrei – poinformowali w czwartek urzędnicy.
W oświadczeniu rządu podano, że nowe środki, które obejmują program sprawdzania wytrzymałości budynków w okolicy po miesiącach powtarzających się trzęsień ziemi, miały zostać omówione na posiedzeniu gabinetu później tego samego dnia.
Na kempingu Flegrei znajdują się miasta i wsie, w tym Pozzuoli, Agnano i Bacoli, które łącznie zamieszkuje ponad 500 000 mieszkańców.
Tylko w ciągu ostatniego miesiąca wstrząsnęło nim ponad 1100 trzęsień ziemi, w tym trzęsienie o magnitudzie 4,0 w poniedziałek i trzęsienie o magnitudzie 4,2 w zeszłym tygodniu – najsilniejsze na tym obszarze od czterdziestu lat.
Czy Campi Flegrei ma szansę wybuchnąć?
Eksperci twierdzą, że wzmożona aktywność sejsmiczna jest prawdopodobnie powiązana ze zjawiskiem znanym jako bradyseizm, kiedy ziemia podnosi się lub opada, w zależności od cyklu, w wyniku napełniania lub opróżniania podziemnych komór magmowych.
Większość wulkanologów twierdzi, że nie ma bezpośredniego zagrożenia erupcją, jednak biorąc pod uwagę, że poziom gruntu podnosi się obecnie o 1,5 cm miesięcznie, istnieją obawy dotyczące wpływu tej erupcji na lokalne budynki.
Minister ochrony ludności Nello Musumeci powiedział, że w tym tygodniu ewakuacje zostaną podjęte jedynie w przypadku „skrajnej konieczności”.
Oczekuje się również, że rząd przekaże więcej zasobów lokalnym agencjom ochrony ludności, aby zapewnić im szybką interwencję w sytuacji awaryjnej oraz sfinansować kampanię komunikacyjną mającą na celu podniesienie świadomości społecznej, powiedział Musumeci.
Lokalne media podały, że od piątku grupa szpitali w okolicy rozpocznie testy ewakuacyjne, aby upewnić się, że są gotowe na silniejsze trzęsienia i erupcje.
Ostatni raz w Campi Flegrei podobne trzęsienia ziemi miały miejsce w latach 80. XX wieku. Przy tej okazji z pobliskiego Pozzuoli tymczasowo ewakuowano około 40 000 osób.
Ostatnia znacząca erupcja miała miejsce w 1538 r. Jedna z największych erupcji miała miejsce 39 000 lat temu i zdaniem badaczy mogła doprowadzić do wyginięcia człowieka neandertalskiego. Magmę powstałą po wybuchu odkryto na Grenlandii, oddalonej o około 4500 km.
Co się stanie, jeśli wybuchnie wulkan Campi Flegrei?
W przypadku wystąpienia erupcji zostanie uruchomiony plan ewakuacji. Zakłada ona, że w ciągu trzech dni mieszkańcy zostaną wysiedleni z terenu komunikacją prywatną lub miejską.
Poziomy ryzyka koloru zielonego, żółtego, pomarańczowego i czerwonego są sprawdzane co miesiąc. Poziom alertu w Pozzuoli jest obecnie żółty.
Lokalni mieszkańcy otrzymują także powiadomienia tekstowe w przypadku wystąpienia wstrząsu o sile 1,5 lub większej w skali Richtera.