O nas
Kontakt

„Brak reakcji ze strony Europy” – twierdzą rodzice Francuza Louisa Arnauda więzionego w Iranie

Laura Kowalczyk

„Brak reakcji ze strony Europy” – twierdzą rodzice Francuza Louisa Arnauda więzionego w Iranie

Minęło ponad 365 dni, odkąd obywatel Francji Louis Arnaud został osadzony w strzeżonym więzieniu Evin w Teheranie. Dla jego rodziców to oczekiwanie było udręką.

W dniu 28 września 2022 r. Louis Arnaud został aresztowany w Teheranie przez Irańską Straż Rewolucyjną Islamską. 35-letni konsultant finansowy odbył podróż z plecakiem dookoła świata.

Rodzice Louisa, Sylvie i Jean-Michel Arnaud, pamiętają bolesny moment, w którym otrzymali telefon z francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Poczuliśmy szok, potem natychmiastowe zmartwienie, a po nim niepokój. Wiedzieliśmy, że nie chodzi o byle jaki kraj, ale o Iran, z którym mamy do czynienia” – powiedział TylkoGliwice jego ojciec Jean-Michel Arnaud.

Jak to wszystko się stało

„Od kilku dni nie mieliśmy żadnej wiadomości od naszego syna, ale nie zmartwiliśmy się, ponieważ ostrzegł nas, że wybiera się w góry, gdzie zasięg telefonu jest ograniczony. Zapewnił nas, że trzyma się z daleka od protestów” – powiedziała TylkoGliwice jego matka, Sylvie Arnaud.

Dwa tygodnie po usłyszeniu o jego aresztowaniu Sylvie przypomina sobie, jak na ekranie jej telefonu pojawia się numer syna. Poczuła ulgę, która zbyt szybko została zmiażdżona.

Comité de Soutien Louis Arnaud
Ojciec Louisa, Jean-Michel i Sylvie po prawej

„Zadzwonił do mnie na swój prywatny numer, co sprawiło, że pomyślałem, że został uwolniony. Ale tak naprawdę nie, rozmowa została zainscenizowana, podsłuchana i przetłumaczona” – wyjaśniła.

Przez pierwsze sześć miesięcy pozbawienia wolności Louis dzwonił tylko kilka razy, ponieważ przebywał w strefie o zaostrzonym rygorze więzienia w Evin.

„Teraz możemy z nim częściej rozmawiać, ale wiemy, że nas chroni i nie mówi nam całej rzeczywistości, jak tam jest” – dodała Sylvie.

„Żadne z zarzutów nie jest prawdziwe”

Louis został aresztowany wraz z grupą turystów, których spotkał podczas swoich podróży.

W dniu jego aresztowania świętowali jedno z 30. urodzin dziewczyny, a po spędzeniu popołudnia w parku tematycznym udali się do pokoju zabaw. Jednak zabawa grupy została przerwana, gdy zostali zatrzymani przez Gwardię Rewolucji Islamskiej.

Pozostali podróżnicy – ​​narodowości irańskiej, polskiej i włoskiej – zostali uwolnieni, ale nie Louis.

„Jest oskarżony o udział w protestach zagrażających bezpieczeństwu państwa i o udział w propagandzie antyrządowej. Oczywiście żadne z tych oskarżeń nie jest prawdziwe” – mówi jego ojciec.

Louis przed przybyciem do Iranu przeszedł przez Włochy, Grecję, Turcję, Gruzję i Armenię.

Wyjechał w podróż, „aby odkryć inne kultury i był zapalonym podróżnikiem” – powiedziała jego matka TylkoGliwice. Była to druga próba Louisa w podróż dookoła świata, po tym jak jego pierwsza próba została przerwana przez pandemię Covid-19.

Nieodpowiednia reakcja Europy

Na szczeblu europejskim rodzina Arnaudów nie czuje wsparcia.

„Skontaktowaliśmy się z kilkoma posłami do Parlamentu Europejskiego, podobnie jak z rodzinami innych Europejczyków przetrzymywanych w Iranie. Ale to nie doprowadziło do niczego. Skontaktowaliśmy się również z (szefem polityki zagranicznej UE) Josepem Borrellem i nie otrzymaliśmy odpowiedzi” – wyjaśniła Sylvie.

Obecnie w Iranie przetrzymuje się około 12 Europejczyków – niektórzy z nich mają podwójne obywatelstwo. We wrześniu Borrell potwierdził, że obywatel Szwecji, który przebywa w więzieniu od ponad 500 dni, jest w rzeczywistości dyplomatą UE. Europejczycy byli stale wykorzystywani przez Iran jako karta przetargowa.

Inni obywatele francuscy – Cécile Kohler, Jacques Paris i Francuz, którego tożsamość nie została ujawniona – również są przetrzymywani w Iranie.

„To niekończące się oczekiwanie, którego nic nie może usprawiedliwić. Jest więc to skomplikowane, trudne, ale trzeba iść dalej. Trzeba mieć wiarę i nadzieję, bo jesteśmy przekonani o jednym – że on wyjdzie. Ale najważniejsze znak zapytania to kiedy?” – powiedział TylkoGliwice ojciec Louisa.

Oboje uważają jednak, że rząd francuski robi, co w jego mocy, aby uwolnić ich syna. Na początku tego roku francuscy więźniowie Bernard Phelan i Benjamin Brière zostali zwolnieni po spędzeniu za kratkami odpowiednio ponad trzech lat i ośmiu miesięcy.

„Jesteśmy w kontakcie z Centrum Kryzysowym przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, ale niezbyt często, bo nie zawsze można się z nami podzielić nowymi informacjami”.

„Nawet jeśli negocjacje byłyby w toku, ostrzegano nas, że nie będziemy na bieżąco informowani – nie jest to pytanie, o które możemy zadawać” – powiedział TylkoGliwice ojciec Louisa.

Oficjalna polityka Francji zakłada, że ​​nie płaci ona za uwolnienie więźniów i zakładników – jednak śledztwo „New York Timesa” sugeruje co innego.

Jak Europa radzi sobie z Iranem?

15 września w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat skuteczności środków wobec Iranu „rok po zabójstwie Mahsy Aminiego”.

„Ostatnie 12 miesięcy oznaczało wyraźną zmianę w naszych stosunkach z Iranem. Przyjęliśmy dziewięć kolejnych rund sankcji… Nasze stosunki z Iranem są na słabym poziomie, ale musimy zachować otwarte kanały dyplomatyczne” – stwierdził Borrell.

Zgodnie z prawodawstwem UE do 27 państw członkowskich należy zapewnienie pomocy konsularnej i postępowanie z obywatelami przetrzymywanymi w Iranie. Mogą wówczas zwrócić się do Brukseli o pomoc w uzupełnieniu tych wysiłków.

Jednak inni, jak niemiecka eurodeputowana Hannah Neumann, potępili brak skutecznych działań UE.

Stwierdziła: „Panie Borrell, czas jasno to wyjaśnić: polityka UE wobec Iranu prowadzona przez ostatnie 44 lata zawiodła. Przestań spotykać się z przedstawicielami reżimu! Zacznij spotykać się z wieloma różnymi ludźmi, którzy opowiadają się za wolnym Iranem!”.