O nas
Kontakt

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Laura Kowalczyk

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Demoniczne opętanie, Drake i olśniewający hołd dla ikony francuskiego futbolu Zinedine’a Zidane’a.

W ramach naszych nieustannych wysiłków, aby pomóc w walce z przytłoczeniem kulturowym, oto nasze najlepsze typy tego, co warto obejrzeć, odwiedzić i posłuchać w tym tygodniu.

Wystawa

Philharmonie de Paris otwiera cudownie wyjątkową, nową, wciągającą instalację skupiającą się na ikonie francuskiego futbolu Zinédine Zidane, który wygrał Puchar Świata FIFA w 1998, UEFA Euro 2000, a następnie był trenerem Realu Madryt, aby wygrać hiszpańską La Ligę i Ligę Mistrzów UEFA .

Miguel Morenatti/Prawa autorskie 2019 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Zinedine Zidane jako trener Realu Madryt w 2019 roku na meczu La Liga na stadionie Ramon Sanchez Pizjuan w Sewilli.

„Zidane, portret XXI wieku” powstał na podstawie filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem. Celem artystów Douglasa Gordona i Philippe’a Parreno jest zanurzenie zwiedzających w poetycki, wielowymiarowy mecz piłkarski. Spektakl odbywa się na 17 gigantycznych ekranach, a przestrzenna ścieżka dźwiękowa łączy w sobie hałas stadionu z oryginalnymi kompozycjami szkockiego zespołu Mogwai.

Sztuka

Galeria HOFA
Ilhwa Kim, Delikatne uderzenia, 2023

Jeśli jesteś w Londynie, wybierz się na nową wystawę znanej koreańskiej malarki rzeźbiarskiej Ilhwy Kim w galerii HOFA (House of Fine Art), która zakończy się 11 października.Dotykowe dłonie podkreśla znaczenie ruchu ciała i wszystkiego, co reprezentuje, poprzez uderzające rzeźbiarskie obrazy Kima, które składają się z dziesiątek tysięcy jednostek nasiennych.

Również w stolicy Wielkiej Brytanii największe i najbardziej wpływowe wydarzenie artystyczne w mieście powraca z okazji 20-lecia. W dniach 11–15 października w sklepach Frieze London i Frieze Masters w Regent’s Park odbędzie się mnóstwo wydarzeń kulturalnych, muzycznych i cyfrowych, które celebrują to, co najlepsze w światowej sztuce współczesnej.

Jeśli masz ochotę na dziwną i pełną cudów wędrówkę obok rzeźbiarskich okularów, w Regent’s Park można już otworzyć Frieze Sculpture.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez TylkoGliwice Culture (@euronewsculture)

Film

Sztuczna inteligencja (AI) często cieszy się złą opinią w kulturze popularnej. Z Terminator Do Była maszynaroboty są zwykle przedstawiane jako złe maszyny do zabijania, które chcą przejąć ludzkość. Pojawienie się w świecie rzeczywistym wielkich modeli językowych, takich jak ChatGPT (i późniejsze przerażające nagłówki), ledwie pomogło złagodzić ludzką paranoję – ale nowy film Garetha Edwarda Twórca po prostu może.

Akcja rozgrywa się za 40 lat, gdy wojna między ludźmi a sztuczną inteligencją pustoszy planetę, były agent sił specjalnych Joshua (John David Washington) odkrywa, że ​​potężną i potencjalnie zabójczą bronią jest w rzeczywistości humanoidalny robot w postaci małego dziecka.

Jeśli moc Chrystusa zmusza cię, szósta rata Egzorcysta franczyza jest także dostępna w kinach: Egzorcysta: wierzący. Wyreżyserowane przez Davida Gordona Greena (Halloween zabija, Ekspres ananasowy) i zbiegając się z 50. rocznicą wydania oryginału z 1973 r., jest to kolejny doskonały dzień na egzorcyzm (choć taki, który może sprawić, że zmarły, wielki William Friedkin przewróci się w grobie).

Muzyka

OVO Dźwięk/Republika
Nowy album Drake’a: For All the Dogs (okładkę rzekomo narysował sześcioletni syn rapera)

Być może największym wydarzeniem muzycznym tego tygodnia będzie nowy album Drake’a „For All the Dogs”. Ratunku, bo kanadyjski raper właśnie ogłosił, że robi sobie bezterminową przerwę od studia i koncertów na żywo, aby uporać się z „problemami żołądkowymi, które bolały go od lat”. Po wcześniejszym opóźnieniu z końcem września, teraz można go odtwarzać strumieniowo na Spotify.

Chcąc stworzyć zupełnie inny klimat, nominowany do Oscara niezależny piosenkarz i autor tekstów Sufjan Stevens, który niedawno podzielił się swoją diagnozą zespołu Guillain-Barré, wydał swój album „Javelin”.

telewizja

Dla tych, którzy mają subskrypcję Netflix (a ci, którzy jej nie mają, być może będą chcieli ją wkrótce kupić, ponieważ według doniesień usługa przesyłania strumieniowego ponownie rozważa podniesienie cen), w tym tygodniu wystartował nowy serial dokumentalny Davida Beckhama.

„Beckham” oferuje fascynująco szczere spojrzenie na życie legendy futbolu, badając wzloty i upadki jego kariery, relacji osobistych i wychowania.

Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, ostatni sezon przytulnej komedii „Ghosts” jest już dostępny w iPlayerze BBC. Serial opowiada historię młodej pary, która dziedziczy stary dom, który, jak się okazuje, jest nawiedzony przez ekscentryczną grupę figlarnych poltergeistów. Następują duchowe wybryki.

Bóg psot powraca także z drugim sezonem „Lokiego” na Disney+, a trzeci sezon francuskiego thrillera „Lupin” o zawodowym złodzieju jest dostępny w serwisie Netflix.

Komedia

Festiwal Women in Comedy, mistrz kobiet i identyfikujących kobiety talentów komediowych, świętuje swoje 10. urodziny serią występów w The Frog and Bucket w Manchesterze w Wielkiej Brytanii w dniach 6–15 października.

Do najważniejszych wydarzeń należą australijska komik (i współtwórczyni hitowego programu telewizyjnego „Colin from Accounts”) „Mother” Harriet Dyer; Walijski stand-up Kiri Pritchard „McLean” oraz południowoafrykański komik i aktorka Thenjiwe Moseley „The Mandela Effect”.