Po zbadaniu 330 00 genomów naukowcy zidentyfikowali geny u wegetarian, które mogą wyjaśniać, dlaczego wybierają diety roślinne.
Wegetarianizm był praktykowany od tysiącleci w różnych społeczeństwach i kulturach, ale obecnie tylko niewielka mniejszość ludzi rezygnuje z jedzenia mięsa.
Ludzie przechodzą na dietę bezmięsną ze względów etycznych, takich jak dobrostan zwierząt lub zmniejszenie śladu węglowego. Ale czy to może być dziedziczne?
Zespół naukowców jest przekonany, że odkrył dowody na to, że na decyzję o diecie roślinnej w rzeczywistości może mieć wpływ nasza genetyka.
Przeszukano ponad 330 000 genomów
Zespół kierowany przez Nabeela Yaseena, profesora patologii na Uniwersytecie Northwestern w USA, dokonał przeglądu brytyjskiej bazy danych Biobank, wielkoskalowej biomedycznej bazy danych. Porównali genomy 5324 ścisłych wegetarian z 329 455 niewegetarianami w wieku od 40 do 69 lat.
Próbowali „zidentyfikować loci związane ze ścisłym wegetarianizmem”. W genetyce loci oznacza pozycję genu na chromosomie.
„Zidentyfikowaliśmy trzy geny w istotny sposób powiązane z wegetarianizmem, a także 31 innych genów, które prawdopodobnie są z nim powiązane” – Yaseen powiedział TylkoGliwice Next.
Ustalenia zespołu opublikowano w PLoS ONE.
„Mechanizmy, dzięki którym warianty genetyczne wpływają na wybory żywieniowe, obejmują wzajemne oddziaływanie metabolizmu, skutków fizjologicznych i percepcji smaku. Percepcja smaku wpływa na poziom upodobania i spożycia produktów dietetycznych” – stwierdzono w badaniu.
Odkrycie zespołu otwiera nowe kierunki badań wymagające dalszych badań, aby w pełni zrozumieć związek między genetyką a wegetarianizmem.
Rola genów
„Na podstawie funkcji niektórych z tych genów spekulujemy, że metabolizm lipidów (tłuszczów) i jego wpływ na funkcjonowanie mózgu mogą odgrywać pewną rolę” – powiedział Yaseen.
„W tej chwili możemy jedynie spekulować: jedną z możliwości jest to, że mięso może zawierać unikalne składniki tłuszczowe, które wegetarianie są w stanie odpowiednio syntetyzować endogennie, podczas gdy inni muszą je pozyskać z diety zawierającej mięso” – dodał.
Badania te są częścią badań asocjacyjnych całego genomu (GWAS), które pojawiły się w połowie XXI wieku. Jest to podejście naukowe stosowane do identyfikacji zmian genetycznych związanych z cechami, a czasami chorobami.
Dzięki GWAS badacze przyglądają się powiązaniu między wariantami genomowymi a określoną cechą, chociaż mogą zidentyfikować jedynie korelację, a nie związek przyczynowy.
„Mamy nadzieję, że nasze badanie pobudzi dalsze badania nad genetyką i fizjologią wegetarianizmu” – powiedział Yaseen, mając nadzieję, że przyszłe badania dostarczą więcej informacji na temat roli, jaką odgrywają zidentyfikowane geny i warianty.
„Ta wiedza może pozwolić nam na dostarczanie lepiej spersonalizowanych zaleceń dietetycznych i być może umożliwienie produkcji lepszych substytutów mięsa” – dodał.