O nas
Kontakt

PICSA: europejski projekt na rzecz zrównoważonego budownictwa i transportu w Andaluzji

Laura Kowalczyk

PICSA: europejski projekt na rzecz zrównoważonego budownictwa i transportu w Andaluzji

Hiszpański region Andaluzja ma za zadanie zaizolować tysiące budynków, aby zapobiec utracie ciepła i regulować temperaturę w pomieszczeniach, a wszystko to dzięki inicjatywie europejskiej.

Autonomiczny region Andaluzja w południowej Hiszpanii przoduje w oszczędzaniu energii, tworząc jednocześnie zrównoważone rozwiązania budowlane i transportowe. Dzięki temu europejskiemu projektowi, który czerpie inspirację z wielokrotnie nagradzanego programu PICSA, tysiące budynków zostało ocieplonych w rekordowym czasie.

PICSA zdobyła nagrodę Regiostars dla najlepszego projektu europejskiego w 2015 roku i zapewnił sobie trzecie miejsce w 2022 r wśród 15 najlepszych projektów wspieranych w ramach polityki spójności Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 15 lat.

Joaquín Villar Rodríguez, kierownik działu internacjonalizacji i perspektyw w Andaluzyjskiej Agencji Energetycznej powiedział TylkoGliwice: „Stawki dotacji były wysokie, umożliwiły przeprowadzenie ponad 36 000 interwencji w czasie krótszym niż rok, zapobiegło to emisji do atmosfery ponad 85 000 ton CO2 i wygenerowało dla rodzin oszczędności o wartości 280 milionów euro którzy skorzystali z programu”.

Zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie kosztów ogrzewania

Z europejskiego projektu zrównoważonego budownictwa PICSA skorzystało ponad 7 000 rodzin bezbronnych w Andaluzji. W dzielnicy La Plata w Jerez wielu mieszkańców przeszło na emeryturę i stara się zapewnić swoim domom większy komfort w ekstremalnych temperaturach.

Dzięki PICSA dostępne dotacje na izolację ścian i dachów wzrosły do ​​70%, podczas gdy właściciele domów muszą pokryć jedynie 30% rachunku. I nawet jeśli pracy nie widać gołym okiem, redukcja kosztów ogrzewania jest widoczna.

Antonio Ramos Fuentes, prezes Stowarzyszenia Sąsiedzkiego La Plata, powiedział, że zaoszczędzono 60% energii. „W sumie pięć budynków i dziewięć niskich budynków zostało całkowicie odnowionych. Zauważamy to i kiedy rozmawiamy z ludźmi, mówią nam, że dzięki tym remontom temperatura w pomieszczeniach jest zupełnie inna”.

Całkowity budżet tego projektu wynosi 242 mln euro, z czego 54,2% pochodzi z polityki spójności UE. W inicjatywie tej uczestniczy łącznie 8300 przedsiębiorstw, dzięki której utworzono 80 000 miejsc pracy.

PICSA stanowi kamień węgielny nowego programu rozwoju zrównoważonej energii w Andaluzji pod nazwą Programa para el Desarrollo Energético Sostenible. Dysponuje budżetem wynoszącym ponad 270 mln euro, z czego 80% pochodzi ze środków UE, a pozostałe 20% z krajowych funduszy regionalnych.

W Palma del Ríoprzykładów zaangażowania miasta w niskoemisję gazów cieplarnianych jest mnóstwo. Dzięki podwójnym szybom zabytkowy klasztor Santa Clara zostało przekształcone w ciepłe i zachęcające centrum kulturalne i muzeum.

María Ángeles Zamora Cabrera, zastępca burmistrza i delegat ds. turystyki w Palma del Río, powiedziała: „Zużycie energii zmniejszono o 50–60%. Fakt, że istnieją programy europejskie pomagające nam to sfinansować, oznacza, że ​​możemy zrealizować bardzo ambitne plany projektów, których 20-tysięczna gmina, taka jak Palma del Río, nie byłaby w stanie wykonać sama”.

Jeśli chodzi o niskoemisyjne rozwiązania transportowe, malownicze miasto Kordoba dołożyło wszelkich starań, ulepszając flotę autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym.

„Gaz jest skuteczny, ponieważ zawiera mniej cząstek zanieczyszczających w porównaniu z innymi paliwami. Do końca roku będziemy mieć łącznie 121 autobusów. 55 z nich będzie napędzanych gazem ziemnym” – powiedział Eugenio Romero Lara, kierownik ds. konserwacji i floty dla Aucorsy.