W czasach konfliktu media społecznościowe służą do śledzenia wydarzeń w czasie rzeczywistym. Jednak próba utrzymywania na bieżąco wydarzeń w Izraelu i Gazie dowodzi, że jest inaczej. TylkoGliwice podsumował niektóre z najbardziej wirusowych i wprowadzających w błąd twierdzeń.
Po tym, jak palestyńska grupa bojowników Hamas przeprowadziła w tę sobotę bezprecedensowy atak na Izrael, platformy mediów społecznościowych stały się ważnymi narzędziami śledzenia rozwijającego się konfliktu.
Jednak zalew dezinformacji jest tak ważny, że TylkoGliwice postanowił zdemaskować niektóre z najbardziej wirusowych i wprowadzających w błąd obrazów rzekomo pochodzących z Izraela i Gazy.
Filmy i zdjęcia szeroko udostępniane w mediach społecznościowych pokazują horror na miejscu, w tym atak na festiwal muzyczny, podczas którego izraelscy ratownicy twierdzą, że znaleźli śmierć 260 osób. Izrael wziął odwet zabójczymi atakami na Strefę Gazy.
Obie strony zwróciły się do mediów społecznościowych, aby zaangażować się w wojnę informacyjną, publikując liczne posty i twierdzenia, które w rzeczywistości wprowadzają w błąd.
Nie, Gaza nie jest ogarnięta czerwonymi płomieniami
Pierwszy film jest jeden otrzymaliśmy od widza. Twierdzi, że ukazuje izraelski atak na Gazę, którego terytorium pochłonęło czerwone płomienie.
Po przeszukaniu wstecznego obrazu The Cube odkrył, że wideo zostało nakręcone w Algierii wkrótce po oficjalnym ogłoszeniu klubu piłkarskiego Belouizdad zwycięzcą sezonu mistrzowskiego w lipcu 2023 r.
To nie są eksplozje, ale raczej fajerwerki. Znaleźliśmy inny film z 2020 roku przedstawiający podobne sceny w Algierii, kiedy ten sam klub piłkarski wygrał, co sugeruje, że jest to powszechny sposób świętowania zwycięstwa ich klubu przez kibiców.
USA nie zatwierdziły pakietu o wartości 8 miliardów dolarów dla Izraela
Kolejne fałszywe twierdzenie udostępniana tysiące razy jest informacja, że rząd USA rzekomo zatwierdził w weekend pakiet dla Izraela o wartości ponad 8 miliardów dolarów (7,57 miliarda euro).
Jednak wirusowy dokument opublikowany na X został cyfrowo zmieniony. Pierwotne memorandum opublikowano w lipcu 2023 r. i szczegółowo opisano kwotę 400 mln dolarów (378 mln euro) pomocy dla Ukrainy zatwierdzonej przez prezydenta USA Joe Bidena.
Jak podaje NBC News, Kongres przeznaczył dla Izraela 3,8 miliarda dolarów (3,6 miliarda euro) na rok 2023.
Film z Meksyku z 2017 roku przedstawiony jako konflikt izraelsko-palestyński
Jeden z filmów błędnie twierdzi, że tak jest pokazać zaciętą strzelaninę pomiędzy siłami izraelskimi a bojownikami Hamasu.
Przeszukując obraz, The Cube odkrył, że wideo zostało nakręcone w 2017 roku w meksykańskim stanie Tamaulipas.
Podpis wideo na YouTube twierdzi, że klip przedstawia strzelaninę pomiędzy policjantami a kartelami narkotykowymi.
Wirusowe wideo przedstawiające zaginioną Izraelkę powstało jeszcze przed eskalacją
W sieci pojawiło się wideo, na którym dwóch mężczyzn pyta dziewczynę o miejsce pobytu jej rodziców fałszywie twierdzone w Internecie pokazać izraelską dziewczynę z jej palestyńskimi porywaczami.
Jednak oryginalne wideo zostało opublikowane we wrześniu 2023 r., miesiąc przed niespodziewanym atakiem Hamasu.
Kolejną wskazówką, że nagranie wideo zostało błędnie opisane, jest to, że dziewczyna odpowiada mężczyznom, wskazując w kierunku i pozornie rozumiejąc, co się mówi, co może być postrzegane jako mało prawdopodobne, aby izraelska dziewczyna rozumiała arabski.
Elon Musk pod ostrzałem
Dezinformacja jest obecnie tak powszechna na platformie X, że nawet jej szef Elon Musk zaapelował w niedzielę do użytkowników, aby trzymali się faktów, podczas gdy krytycy ostro skrytykowali miliardera za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości w serwisie, argumentując, że jego cięcia w zespołach moderujących treści platformy umożliwiły rozkwit złym aktorom i niewiarygodnym kontom.
Miliarder technologiczny został również oskarżony o promowanie antysemityzmu po tym, jak polecił użytkownikom X śledzenie konta, które wielokrotnie dyskredytowało Żydów w celu uzyskania aktualnych informacji na temat ataku na Izrael.