O nas
Kontakt

Globalny wzrost PKB na najniższym poziomie od dziesięcioleci, twierdzi MFW

Laura Kowalczyk

Globalny wzrost PKB na najniższym poziomie od dziesięcioleci, twierdzi MFW

Gospodarka światowa w dalszym ciągu się ożywia, ale wzrost PKB spowolni w ciągu najbliższych dwóch lat, jak stwierdził MFW w swoich najnowszych prognozach gospodarczych.

Według najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), który przewiduje wzrost PKB w 2023 r. o 3%, w porównaniu do 3,5% w roku poprzednim, gospodarka światowa będzie rosła wolniej niż w roku ubiegłym.

„To pozostaje znacznie poniżej średniej historycznej” – czytamy w raporcie.

Umiarkowany wzrost wynika po części z długoterminowych konsekwencji pandemii Covid-19, wojny Rosji na Ukrainie, ale także skutków zaostrzenia polityki pieniężnej niezbędnej do ograniczenia inflacji, wycofania wsparcia budżetowego w kontekście wysokiego zadłużenia i ekstremalne warunki pogodowe. wydarzenia.

Na rok 2024 prognoza zakłada wzrost światowego PKB o 2,9%, co oznacza niewielki spadek o 0,1% w porównaniu z ostatnią prognozą opublikowaną w lipcu.

Inflacja zwalnia, ale pozostaje wysoka

Globalna inflacja zasadnicza w dalszym ciągu spada – MFW prognozuje, że w tym roku wyniesie 5,9% w ujęciu rocznym i 4,8% w 2024 r., po 9,2% w 2022 r.

Oczekuje się, że inflacja bazowa, która nie obejmuje cen żywności i energii, również spadnie, choć bardziej stopniowo, do 4,5% w przyszłym roku.

Z raportu wynika, że ​​większość krajów prawdopodobnie nie powróci do celu inflacyjnego do 2025 roku.

Może to podsycać obawy, że restrykcyjna polityka pieniężna pozostanie, ustalając wysokie stopy procentowe i spowalniając gospodarkę.

W raporcie stwierdzono, że ceny towarów mogą stać się bardziej zmienne ze względu na wstrząsy klimatyczne i geopolityczne, co stwarza poważne ryzyko dezinflacji.

W raporcie dodano, że ceny żywności utrzymują się na wysokim poziomie, a eskalacja wojny na Ukrainie może je jeszcze bardziej zakłócić.

„Wzrost jest nierówny”

Według MFW spowolnienie gospodarcze jest bardziej widoczne w gospodarkach rozwiniętych.

Perspektywy wzrostu gospodarczego w USA zostały wzmocnione przez silną konsumpcję krajową i aktywność inwestycyjną, ale choć oczekuje się, że PKB kraju w 2023 wzrośnie o 2,1%, to w przyszłym roku MFW prognozuje jedynie 1,5%.

Strefa euro wykazuje słabsze ożywienie, co odzwierciedla większe narażenie na wojnę na Ukrainie.

Raport MFW prognozuje, że produkcja gospodarcza w 2023 r. wyniesie 0,7%, a w 2024 r. będzie nieco większa – 1,2%.

Wiele gospodarek wschodzących wykazuje odporność, z godnym uwagi wyjątkiem Chin, gdzie spowolnienie spowodowane pandemią i kryzys na rynku nieruchomości wywarły znaczący wpływ na wyniki gospodarcze.

MFW oczekuje, że druga co do wielkości gospodarka świata odnotuje w tym roku wzrost o 5% i 4,2% w 2024 r.

Siły w grze

Silny popyt pomógł ogólnie usługom otrząsnąć się ze skutków pandemii, co oznacza, że ​​gospodarki opierające się głównie na sektorze usług mają lepsze perspektywy.

Rynki pracy w gospodarkach rozwiniętych pozostają dynamiczne, a historycznie niskie stopy bezrobocia wspierają aktywność gospodarczą.

Jednak inwestycje i rynek nieruchomości cierpią z powodu zaostrzenia warunków udzielania kredytów, wskazał MFW.

MFW
Prognozy wzrostu

W niektórych gospodarkach rośnie liczba upadłości przedsiębiorstw, choć z historycznie niskiego poziomu.

Wśród obecnych zagrożeń MFW zwraca uwagę na aktualne problemy chińskiej gospodarki, stwierdzając, że utrata zaufania konsumentów i bardzo niski poziom inwestycji „stanowią istotne ryzyko dla gospodarki światowej”.

Możliwość nasilenia kryzysu na rynku nieruchomości jest głównym sygnałem ostrzegawczym, ocenia MFW, dodając, że ważna jest szybka restrukturyzacja borykających się z trudnościami deweloperów i zachowanie stabilności finansowej.

MFW nalega, aby chińska gospodarka odeszła od wzrostu opierającego się na kredytach dla sektora nieruchomości.

Priorytety, na których należy się skupić

MFW twierdzi, że ważne jest, aby kraje utrzymywały rygorystyczne warunki monetarne, podczas gdy cele inflacyjne nie są widoczne. Jednak późniejsza stopniowa obniżka kluczowych stóp procentowych może pomóc gospodarkom w dalszym rozwoju.

Oprócz polityki pieniężnej polityka fiskalna musi dostosować i uzupełnić rezerwy, w szczególności poprzez usunięcie dotacji do energii, twierdzi fundusz.

W swoim raporcie podkreśla również znaczenie transformacji ekologicznej.

Ujawniona wcześniej część raportu sugeruje, że sektor prywatny powinien pokrywać znaczną część potrzebnych inwestycji klimatycznych, szczególnie na rynkach wschodzących i gospodarkach rozwijających się (EMDE).

W raporcie przypomniano, że polityki klimatyczne głównych banków i firm ubezpieczeniowych nie są jeszcze dostosowane do celów zerowej emisji netto.

MFW zaleca również, aby kraje zachowały przepływ niezbędnych minerałów niezbędnych do transformacji klimatycznej i surowców rolnych. Takie „zielone korytarze” pomogłyby zmniejszyć zmienność i przyspieszyć ekologiczną transformację, twierdzi.