O nas
Kontakt

Nieuczciwa konkurencja ze strony Chin: UE rozważa wszczęcie dochodzenia antysubsydyjnego w sprawie stali

Laura Kowalczyk

Nieuczciwa konkurencja ze strony Chin: UE rozważa wszczęcie dochodzenia antysubsydyjnego w sprawie stali

W ramach wspólnych wysiłków z Waszyngtonem Unia Europejska planuje wszcząć dochodzenia antysubsydyjne przeciwko chińskim producentom stali.

Jak podaje Financial Times (FT), Unia Europejska planuje ogłosić w tym miesiącu na szczycie ze Stanami Zjednoczonymi dochodzenia antysubsydyjne przeciwko chińskim producentom stali.

Według FT Bruksela zgodziła się przyłączyć do wysiłków Waszyngtonu na rzecz ochrony przemysłu przed tanią konkurencją.

W ostatnich miesiącach przywódcy po obu stronach Atlantyku pracowali nad porozumieniem, którego celem jest uniknięcie wzajemnych ceł na produkty stalowe obu stron Atlantyku.

Środek wprowadzony za czasów Trumpa, wprowadzony w duchu „America First”, miał na celu ochronę amerykańskiej produkcji stali. W 2018 r. 25% cła nałożone przez Stany Zjednoczone na import stali zostały spełnione przez podobny odsetek w UE, która musiała wziąć odwet, aby nie dać Stanom Zjednoczonym nieuczciwej przewagi.

Waszyngton zwrócił się do Brukseli o podjęcie działań przeciwko chińskim producentom stali w zamian za uniknięcie ponownego nałożenia ceł za czasów Trumpa na europejską stal.

Termin na uniknięcie tej niekorzystnej dla obu stron sytuacji upływa z końcem miesiąca.

Prezydent USA Joe Biden przyjmie przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela 20 października, kiedy ma zostać ogłoszone porozumienie.

MANDEL NGAN/AFP
Prezydent USA Joe Biden przyjął przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen w Waszyngtonie, 10 marca 2023 r.

Działania mające na celu zwalczanie nieuczciwej konkurencji ze strony Chin

We wrześniu Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie nałożenia karnych ceł w celu ochrony unijnych producentów przed chińskim importem tańszych pojazdów elektrycznych (EV), które jej zdaniem korzystają z dotacji państwowych.

„Globalne rynki są obecnie zalane tańszymi chińskimi samochodami elektrycznymi. A ich cena jest sztucznie zaniżona dzięki ogromnym dotacjom publicznym” – powiedziała von der Leyen podczas swojego orędzia o stanie Unii w Strasburgu w zeszłym miesiącu.

Chiny skarżyły się na „bardzo krótki” termin wyznaczony przez Brukselę na rozpoczęcie konsultacji w ramach śledztwa bloku w sprawie dotacji dla pojazdów elektrycznych.

Pekin wezwał także Brukselę do ochrony stabilności globalnego łańcucha dostaw i strategicznego partnerstwa między nimi, przy „ostrożnym” wdrażaniu środków handlowych.