Pięć sąsiadujących ze sobą federacji członkowskich UEFA – Anglia, Irlandia Północna, Szkocja, Walia i Republika Irlandii – od dawna było faworytem do wygrania konkursu na turniej.
Wielka Brytania i Irlandia będą gospodarzami mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2028 r., a Włochy i Turcja zostaną współgospodarzami turnieju w 2032 r.
Europejski organ zarządzający piłką nożną, UEFA, podjął decyzję we wtorek w Szwajcarii po tym, jak byli rywalizujący ze sobą oferenci, Włochy i Turcja, formalnie zjednoczyli się latem w ramach jednej wspólnej oferty.
Dzięki temu porozumieniu Turcja odpadła z rozgrywek Euro 2028, w których od dawna faworytem była drużyna pięciu sąsiednich federacji członkowskich UEFA – Anglii, Irlandii Północnej, Szkocji, Walii i Republiki Irlandii.
Plan przetargowy na 2028 rok obejmuje sześć stadionów w Anglii, na czele ze stadionem Wembley z obiektami klubowymi w Aston Villa, Manchester City, Newcastle, Tottenham oraz nowym stadionem Evertonu w budowie w dzielnicy doków Liverpoolu.
Wykorzystane zostaną stadiony narodowe Irlandii, Szkocji i Walii oraz planowany nowy stadion w Belfaście, w obecnie opuszczonym Casement Park.
Euro 2024 w Niemczech to coraz rzadszy przykład we współczesnej piłce nożnej, w którym bierze udział jeden kraj-gospodarz.
UEFA postawiła sobie za cel mistrzostwa Europy w latach 2024 i 2028, które miały być turniejami przynoszącymi duże zyski, a przychody z każdej edycji wynoszą co najmniej 2 miliardy euro. UEFA zamierza odbudować swoje rezerwy gotówkowe powyżej 500 mln euro uszczuplone podczas pandemii.
Turcja w końcu może być gospodarzem turnieju
Turcja w końcu będzie gospodarzem Mistrzostw Europy po kilku nieudanych poprzednich staraniach, w tym jednym głosem przeciwko Francji w sprawie edycji Euro 2016.
Turcja również prawdopodobnie przegrała w jakimkolwiek spornym głosowaniu za rok 2032, nawet jeśli Włochy miały wątpliwości, czy uda im się ukończyć ogromny projekt budowlany mający na celu budowę i modernizację stadionów potrzebnych do zorganizowania turnieju, w którym rozegrają się 24 drużyny i 51 meczów.
UEFA zyskuje stabilność w organizacji, jeśli Włochy i Turcja będą musiały zapewnić po prostu po pięć stadionów, pomimo własnych zasad przetargowych stanowiących, że tylko sąsiednie federacje członkowskie mogą proponować współgospodarza.
Rzym i Stambuł dzieli około 1400 kilometrów przez Morze Śródziemne i Morze Egejskie, a lot trwa ponad dwie godziny.
Wybory UEFA nie są nawet najbardziej rozproszone i stanowią wyzwanie logistyczne wybrane w tym miesiącu na duże wydarzenie piłkarskie.
W zeszłym tygodniu FIFA podjęła decyzję o zorganizowaniu Mistrzostw Świata 2030 obejmujących sześć krajów i trzy kontynenty.
Oferta pod przewodnictwem Europy, która rozpoczęła się od Hiszpanii i Portugalii, a następnie dodała Maroko, obecnie obejmuje Argentynę, Paragwaj i inauguracyjny gospodarz turnieju w 1930 r., Urugwaj.
Ukraina została objęta tym projektem w zeszłym roku, ale z niego zrezygnowano bez publicznego uznania.
Porozumienie w sprawie licytacji na rok 2030 umożliwiło FIFA przyspieszenie otwarcia konkursu ofert na rok 2034, zarezerwowanego wyłącznie dla federacji członkowskich z Azji i Oceanii, co wydaje się być szansą dla Arabii Saudyjskiej.