O nas
Kontakt

Chiński gigant deweloperski Country Garden na krawędzi bankructwa

Laura Kowalczyk

Chiński gigant deweloperski Country Garden na krawędzi bankructwa

Country Garden, jedna z największych chińskich grup działających na rynku nieruchomości, ostrzegła we wtorek, że „nie będzie w stanie wywiązać się ze wszystkich swoich zobowiązań płatniczych za granicą”.

Nadmiernie zadłużony Country Garden ogłosił we wtorek, że nie będzie w stanie spłacić wszystkich swoich pożyczek „w terminie lub w odpowiednich okresach karencji”, potencjalnie dołączając do rosnącej listy chińskich deweloperów zalegających ze spłatą zobowiązań.

Gigant nieruchomości, od dawna uważany za solidnego finansowo, niedawno utknął w kryzysie na rynku nieruchomości w Chinach.

Country Garden już w zeszłym miesiącu było formalnie zagrożone niewypłacalnością, ale ostatecznie spłaciło 21 mln euro odsetek od swoich pożyczek przed upływem 30-dniowego okresu karencji.

Nastąpiły negocjacje z wierzycielami i przesunięto harmonogram kilku spłat. Jednak czas ucieka.

W przyszły wtorek grupa stanie przed poważnym testem, kiedy cały jej zadłużenie offshore może zostać uznane za niespłacane, jeśli nie zapłaci we wrześniu odsetek od obligacji w wysokości 15 milionów dolarów (14 milionów euro).

Firma przyznała się także, że nie spłaciła kredytu w wysokości 470 mln dolarów hongkońskich (56,7 mln euro). Jednakże nadal istnieje okres karencji, aby uniknąć ewentualnego opóźnienia w płatnościach.

W zgłoszeniu złożonym na giełdzie w Hongkongu spółka Country Garden stwierdziła, że ​​jej sprzedaż i finansowanie stoją przed „poważnymi wyzwaniami”. Tak naprawdę sprzedaż giganta spadła między styczniem a wrześniem o prawie 44% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Akcje dewelopera spadły we wtorek o 10,7%, tracąc od początku roku ponad 70% wartości.

Ponadto spółka Country Garden stwierdziła, że ​​„oczekuje się, że jej sytuacja płynnościowa pozostanie bardzo napięta w perspektywie krótko- i średnioterminowej”, biorąc pod uwagę brak poprawy sprzedaży nieruchomości w całym sektorze.

Plac budowy budynku mieszkalnego prowadzonego przez chińskiego dewelopera Country Garden, na zdjęciu w Tianjin w Chinach, 18 sierpnia 2023 r.
Plac budowy budynku mieszkalnego prowadzonego przez chińskiego dewelopera Country Garden, na zdjęciu w Tianjin w Chinach, 18 sierpnia 2023 r.

Według stanu na czerwiec spółka deweloperska miała ponad 169,8 miliarda euro zobowiązań i zaledwie 18,6 miliarda euro w gotówce, przeznaczonej głównie na dokończenie domów, za które właściciele zapłacili już przed ich wybudowaniem.

Deweloper zapewnił, że zrobi „wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić oddanie nieruchomości do użytku, co stanowi najważniejszy obowiązek korporacyjny grupy i kluczowy filar zabezpieczenia rynku nieruchomości”.

Co dzieje się w chińskim sektorze nieruchomości?

Ostrzeżenie Country Garden pojawia się w obliczu bezprecedensowego kryzysu płynności w chińskim sektorze nieruchomości, który odpowiada za około jedną czwartą gospodarki kraju.

Począwszy od 2020 r. Pekin stopniowo zaostrzał warunki dostępu do kredytów, aby powstrzymać boom budowlany napędzany długiem. Wyczerpały się źródła finansowania dla już zadłużonych grup i nastąpiła fala upadłości.

Evergrande, drugi co do wielkości deweloper w Chinach, wyróżniała się niewypłacalnością w 2021 r., podważając zaufanie potencjalnych nabywców i wpływając na cały sektor w obliczu spowolnienia gospodarczego.

W rezultacie rząd chiński wdrożył w ostatnich miesiącach szereg środków mających pomóc przywrócić zaufanie nabywców domów, takich jak zmniejszenie wymogów dotyczących depozytów i obniżenie istniejących oprocentowania kredytów hipotecznych.

Jednak narastające problemy zadłużeniowe deweloperów uniemożliwiły osiągnięcie tego celu.