O nas
Kontakt

Zielone akcje na minusie: Sektor energii odnawialnej załamuje się, gdy inwestorzy wycofują miliardy

Laura Kowalczyk

Zielone akcje na minusie: Sektor energii odnawialnej załamuje się, gdy inwestorzy wycofują miliardy

Wysokie stopy procentowe i inflacja spowodowały spadek cen akcji sektora o ponad 30% w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Pomimo zobowiązań rządów UE i Stanów Zjednoczonych do wsparcia kluczowej zielonej transformacji, oferując miliardowe ulgi podatkowe i dotacje, energia odnawialna straciła zaufanie inwestorów, szczególnie w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Ważnym wskaźnikiem spadku zaufania są wyniki indeksu S&P Global Clean Energy Index, obejmującego 100 dużych spółek powiązanych z energią słoneczną, wiatrową i inną energią odnawialną.

W 2023 r. stracił ponad 30%, przy czym większość spadku miała miejsce od lipca.

Ile pieniędzy opuszcza ten sektor na całym świecie?

W sumie w kwartale lipiec-wrzesień fundusze energii odnawialnej odnotowały odpływ netto w wysokości 1,4 miliarda dolarów (1,32 miliarda euro), co według Reutersa, powołującego się na najnowsze dane dotyczące wyników funduszy LSEG Lipper, jest największym w historii odpływem kwartalnym.

Odpływ kapitału tylko częściowo odwrócił jednak trend z pierwszej połowy 2023 r., kiedy inwestorzy wpłacili kwotę netto w wysokości 3,36 mld dolarów.

Z danych wynika, że ​​łączna wartość zarządzanych aktywów sektora wynosi obecnie 65,4 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 23% w porównaniu z końcem czerwca.

Z kolei indeks energetyczny S&P 500, w którym dominują ropa i gaz, nieznacznie wzrósł w tym roku.

Inwestorzy również wycofują się z tradycyjnych funduszy energetycznych, ale tempo ich wyhamowania: w zeszłym kwartale odpływ netto sięgnął 438 mln dolarów w porównaniu z 3,32 mld dolarów w poprzednich trzech miesiącach.

Dlaczego to się dzieje?

Przedsiębiorstwa zajmujące się energią odnawialną o wysokim potencjale wzrostu są ofiarami obecnego klimatu gospodarczego charakteryzującego się wysokimi stopami procentowymi, wysokimi kosztami i problemami w łańcuchu dostaw, na przykład z dominacją Chin w łańcuchu dostaw energii słonecznej.

Przedsiębiorstwa zajmujące się energią odnawialną często mają długoterminowe umowy o stałej cenie, podczas gdy ich obecne koszty finansowania zewnętrznego gwałtownie rosną ze względu na wysokie stopy procentowe, a surowce dotknięte są wysoką inflacją.

Rosnące koszty pożerają zatem ich zyski.

Firmy takie jak duńska Orsted, największy na świecie deweloper morskich farm wiatrowych i amerykański producent paneli First Solar, odnotowały w ostatnich miesiącach gwałtowny spadek cen akcji.

„Fundusze energii odnawialnej stanęły w obliczu osłabienia nastrojów ze względu na wyniki spółek w ostatnich kwartałach i przesunięcie w tym roku uwagi inwestorów na inne tematy, takie jak sztuczna inteligencja i infrastruktura amerykańskich firm” – powiedziała Madeline Ruid, analityk ds. badań w Global X.

Projekty europejskie również napotykają trudności

SolarPower Europe, reprezentująca europejską branżę energii słonecznej, ostrzegła w zeszłym miesiącu, że zalew tanich chińskich produktów zaniża wartość europejskich przedsiębiorstw i podważa wysiłki UE na rzecz pobudzenia lokalnego ekologicznego rynku.

Projekty wiatrowe u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Holandii i Norwegii zostały opóźnione lub porzucone ze względu na rosnące koszty i ograniczenia w łańcuchu dostaw, co budzi obawy co do zdolności krajów do osiągnięcia celów w zakresie energii odnawialnej na rok 2030.