O nas
Kontakt

WHO ostrzega Europę, że w nadchodzących dziesięcioleciach stanie przed wyzwaniami związanymi ze wzrostem liczby emerytów o 25%.

Laura Kowalczyk

WHO ostrzega Europę, że w nadchodzących dziesięcioleciach stanie przed wyzwaniami związanymi ze wzrostem liczby emerytów o 25%.

Z nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ​​rządy muszą zacząć inwestować w zapobieganie pogorszeniu się stanu zdrowia osób starszych już teraz, gdy społeczeństwo Europy się starzeje.

Populacja Europy szybko się starzeje; szacuje się, że w przyszłym roku liczba osób w wieku powyżej 65 lat będzie większa niż osób w wieku poniżej 15 lat, w związku z czym należy odpowiednio dostosować nawyki i postawy.

Takie jest przesłanie nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w którym zaleca się zdrowszy tryb życia, aby zapewnić dobre samopoczucie w podeszłym wieku. W raporcie wskazano, że punktem wyjścia jest lepsze odżywianie i domaga się, aby rządy zrobiły więcej, aby zaszczepić lepsze nawyki.

Stephen Whiting, europejski doradca techniczny WHO ds. sportu i zdrowia, twierdzi, że rządy muszą już teraz zacząć inwestować w zapobieganie pogorszeniu się stanu zdrowia osób starszych.

Jego zdaniem pandemia Covid-19 pokazała, że ​​zdrowsi ludzie lepiej radzą sobie z chorobami.

„Istnieją dane, które pokazują, że brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość są ogromnymi czynnikami ryzyka poważnych i długotrwałych skutków Covid-19” – powiedział.

„To więc naprawdę dobry moment, aby faktycznie zainwestować w zapobieganie przyszłym sytuacjom kryzysowym, przyszłym pandemiom, upałom i sytuacjom nadzwyczajnym związanym ze zmianą klimatu, promowanie aktywności fizycznej i zdrowej diety wśród wszystkich grup populacji, a także osób starszych jest korzyści dla obu stron i jest to interwencja opłacalna.”

Wśród zaleceń znajdują się zdrowsze diety w stylu śródziemnomorskim, które kojarzą się ze zdrowszą starością. Ważne jest również pozostawanie aktywnym i regularne ćwiczenia.

WHO dodała, że ​​nie tylko jednostki czerpią korzyści z utrzymywania formy.

„Na początku tego roku we współpracy z OECD opublikowaliśmy raport na temat kosztów braku aktywności fizycznej w systemach opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej i oszacowaliśmy, że można by zaoszczędzić 8 miliardów euro rocznie, gdyby więcej osób było aktywnych fizycznie i spełniało zalecenia WHO poziom aktywności fizycznej” – dodał Whiting.

Według WHO zdrowym osobom powyżej 65. roku życia zaleca się wykonywanie „ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności” przez co najmniej dwie i pół godziny tygodniowo.

To może być szybki spacer.

Alternatywnie, osobom sprawniejszym zaleca się 75 minut tygodniowo intensywnych ćwiczeń, takich jak pływanie lub jogging.

Organizacja twierdzi, że dla starszych osób ważne jest również wzmacnianie mięśni co najmniej dwa dni w tygodniu, aby poprawić mobilność i zapobiec upadkom.

Zaleca także osobom cierpiącym na choroby przewlekłe, aby wykonywały tyle ćwiczeń, ile tylko mogą.