Na Forum AgriBusiness w Kinszasie przedstawiciele rządu i gospodarki Demokratycznej Republiki Konga podkreślili pilną potrzebę wykorzystania potencjału rolniczego kraju, aby sprostać wyzwaniu braku bezpieczeństwa żywnościowego.
Z terytorium czterokrotnie większym od Francji, potencjałem produkcji rolnej zdolnym wyżywić jedną czwartą światowej populacji, różnorodnością klimatyczną, zasobami słodkiej wody i potencjałem hydroelektrycznym, jasne jest, że Demokratyczna Republika Konga ma ogromne atuty.
Jednak w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego te aktywa tracą na znaczeniu. Dotyka 27 milionów ludzi, a kraj wydaje co roku miliardy dolarów na import żywności.
Jak więc to wszystko rozwiązać? To pytanie było omawiane na Forum AgriBusiness w Kinszasie.
„Wieczne perspektywy”: Znaczenie rolnictwa
Rozwój rolnictwa jest koniecznością. Jest bardziej skuteczny w ograniczaniu ubóstwa niż wzrost w innych sektorach. Forum to stworzyło zatem ekosystem wokół rolnictwa, obejmujący finanse, przemysł, energię i infrastrukturę.
Celem jest zwiększenie liczby inicjatyw wspierających rozwój sektora. Stawka ma charakter gospodarczy, społeczny i środowiskowy.
„Nie mamy już czasu rozmawiać o potencjale. Musimy pilnie działać” – powiedział Nicolas Kazadi, Minister Finansów Demokratycznej Republiki Konga.
„Sprostanie wyzwaniom rolnictwa opiera się na trzech filarach. Pierwszy to infrastruktura. Drugi to zarządzanie i otoczenie biznesowe, a trzeci to kwestia kultury przedsiębiorczości lokalnej ludności, a następnie przyciągania obcokrajowców. Musimy to zrobić ponieważ zbyt długo i w zbyt dużym stopniu polegaliśmy na sektorze wydobywczym, co nie będzie trwać wiecznie”.
„Jeśli chodzi o rolnictwo, nasze perspektywy są wieczne. Dlatego teraz – bardziej niż kiedykolwiek – nadszedł czas, aby wykorzystać tę dobrą sytuację w sektorze wydobywczym, aby zbudować coś innego, zdywersyfikować naszą gospodarkę, opierając się na naszych najbardziej niezawodnych, najbardziej zrównoważonym aktywem, jakim jest rolnictwo i przemysł rolny.”
Rząd uruchomił program reform mających na celu promowanie rozwoju inwestycji prywatnych w głównych rolniczych łańcuchach wartości w kraju. Dziesięcioletnia strategia zwiększy produktywność rolników i kapitału ludzkiego, rozwinie infrastrukturę energetyczną i transportową oraz ulepszy ramy zarządzania, co stanowi pozytywne koło w celu zwiększenia współpracy między krajowymi i międzynarodowymi podmiotami oraz podmiotami gospodarczymi.
„Współpracujemy zarówno z sektorem publicznym, jak i prywatnym” – wyjaśniła Mary Porter Peschka, dyrektor regionalna na Afrykę Wschodnią w Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC).
„Niedawno zakończyliśmy szereg głębokich analiz (i) badań dotyczących kluczowych sektorów rolnictwa. Pracujemy także po stronie inwestycyjnej, udzielając pożyczek, obejmując pozycje kapitałowe i spółki rolnicze w kraju. Te rzeczy razem, a także dobra polityka rządu, będą tym, co posunie sprawy do przodu”.
W jaki sposób DRK może uwolnić swój potencjał rolniczy?
Kraj mógłby zwiększyć produkcję żywności, aby wyżywić 100 milionów mieszkańców i zwiększyć eksport.
Sektor zatrudnia około 70% populacji i wytwarza 20% PKB. Pomimo tego potencjału Demokratyczna Republika Konga charakteryzuje się niskimi plonami rolnymi – 51 mln hektarów gruntów nieuprawnych z 80 mln hektarów gruntów ornych.
„To, co robimy, to zachęcanie przedsiębiorców działających w inkubatorach, aby wmawiali sobie, że muszą znać prawo” – powiedział Focusowi Anthony Nkinzo Kamole, dyrektor zarządzający Narodowej Agencji Promocji Inwestycji (ANAPI) w DRK.
„Muszą wiedzieć, jak sporządzić biznesplan. Muszą mieć projekty, które będą akceptowalne przez banki. A potem muszą mieć coś, co nazywamy rodzajem zarządzania finansami swojego projektu”.
„Dzisiaj, dysponując 80 milionami hektarów gruntów ornych, musimy zadbać o to, aby rzeczywiście można było ograniczyć niedożywienie. Czy zatem naprawdę możemy sobie pozwolić na porażkę? Myślę, że nie możemy już sobie pozwolić na porażkę”.
Dzięki tej proaktywnej polityce powstało sześć dużych zakładów uprawy żywności przeznaczonych do lokalnego spożycia, rozproszonych po całym kraju. Jednym z przykładów jest Bio Agro-Business w prowincji Kongo Centralne.
Firma zajmuje się produkcją ryżu długoziarnistego metodą rolno-przemysłową i oferuje szkolenia na obszarach wiejskich.
„Nasi inżynierowie rolnicy pomagają rolnikom zwiększać plony” – powiedział Bienvenu Bieka, menedżer w Bio Agro Business w Kimpese. „Dajemy im nasiona, a następnie udostępniamy im maszyny do pracy. Kupujemy ich produkty, aby mogli dobrze żyć”.
„Musimy wierzyć we własny potencjał”
Inkubatory te rozwijają lokalną przedsiębiorczość prywatną poprzez pojawienie się młodych przedsiębiorców w oparciu o działki wokół zakładów produkcyjnych. W kontekście globalnym naznaczonym kryzysami ekologicznymi i kryzysami bezpieczeństwa Demokratyczna Republika Konga postrzega rolnictwo jako filar swojego rozwoju gospodarczego.
„Musimy wierzyć w nasz własny potencjał. Musimy naprawdę w niego wierzyć” – podkreśliła Gracia K. Kabanga z kompleksu rolnictwa przemysłowego Terra.
„Te firmy tu są. Oznacza to, że mają ambicję, odwagę i prawdopodobnie mają wiedzę specjalistyczną niezbędną do robienia tego, co robią. Potrzebują tylko wsparcia. Najważniejsze jest to, że dano nam szansę, ramy aby w pełni się rozwijać.”