Całkowite oblężenie Gazy „jest niezgodne z prawem międzynarodowym” – stwierdził we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po spotkaniu głów państw UE w Internecie, aby ustalić swoje stanowisko w sprawie wojny Izrael-Hamas.
Michel stwierdził, że nadzwyczajne spotkanie było konieczne, aby dać przywódcom UE możliwość zbudowania „jedności i spójności” w obliczu kryzysu oraz aby potwierdzić swoje poparcie dla prawa Izraela do obrony swojego suwerennego terytorium przy jednoczesnym poszanowaniu granic międzynarodowego prawa humanitarnego.
Zapytany jednak, czy przywódcy UE uważają niektóre działania Izraela od czasu rozpoczęcia ofensywy za naruszenie prawa międzynarodowego, Michel powiedział: „Całkowite oblężenie, podczas którego odcina się podstawową infrastrukturę, odcina się dostęp do wody, odcina się prąd, kiedy nie pozwala się na wwóz żywności: jest to niezgodne z prawem międzynarodowym.”
Jego odpowiedniczka w Komisji, Ursula von der Leyen, której wahanie przed wezwaniem Izraela do oszczędzania ludności cywilnej w atakach na Strefę Gazy wywołało niepokój w wielu stolicach UE, również powiedziała reporterom, że wyjaśniła władzom izraelskim, że „dostarczanie wody do Gaza jest niezbędna.”
„To podstawowe prawo człowieka” – dodała.
Na początku spotkania, które rozpoczęło się wkrótce po uderzeniu szpitala w Gazie, w wyniku nalotu, w którym zginęło co najmniej 300 osób, przywódcy uczcili minutą ciszy ofiary w Izraelu, Palestynie, a także we Francji i Belgii w następstwie niedawnych ataków terrorystycznych według władz lokalnych. Hamas i rząd izraelski obwiniają się nawzajem o atak.
Przywódcy UE po raz kolejny podkreślili także potrzebę zajęcia się doraźnymi potrzebami humanitarnymi i zapobieżenia eskalacji konfliktu po tym, jak nieskoordynowana reakcja bloku wywołała krytykę.
Najwyższy dyplomata UE Josep Borrell wezwał w ubiegły wtorek do powściągliwości izraelskiej kontrofensywy. Jednak von der Leyen po raz pierwszy wspomniała o konieczności poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego dopiero w ubiegłą sobotę, kilka dni po tym, jak siły izraelskie odcięły dostawy wody, żywności i prądu do oblężonej Strefy Gazy.
Do awantury dyplomatycznej doszło także po fiasku komunikacyjnym w sprawie pomocy UE dla Palestyny, po tym jak węgierski komisarz Olivér Várhelyi ogłosił na platformie mediów społecznościowych X, że „wszystkie płatności” na rzecz Palestyńczyków zostały „natychmiast zawieszone”, co zmusiło Komisję do wycofania się.
Następnie ogłosiła potrojenie w weekend pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków i utworzenie humanitarnego mostu powietrznego, który miałby dostarczać dostawy do Egiptu. Von der Leyen oświadczyła, że Komisja „jest w kontakcie z władzami egipskimi, aby umożliwić naszej (UE) pomocy przedostanie się do Gazy”.
Zapobieganie eskalacji regionalnej
Przywódcy omówili także, w jaki sposób zaangażują się na szczeblu politycznym i dyplomatycznym z Izraelem i krajami arabskimi w regionie, aby zapobiec dalszemu rozpadowi konfliktu.
„Wiemy, że eskalacja konfliktu na poziomie regionalnym stanowiłaby zagrożenie dla szerszego regionu, a także dla Europy i całego świata – zwłaszcza w momencie, gdy Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą” – powiedział Michel.
„Rozmawiałam ostatnio z kilkoma przywódcami arabskimi” – powiedziała von der Leyen. „Wszyscy bardzo jasno wyrazili znaczenie naszego finansowania UE oraz tego, że wydarzenia te mogą potencjalnie wciągnąć cały region w konflikt, co stawia pod znakiem zapytania pozytywny wpływ finansowania całego naszego sąsiedztwa”.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz dołączył do spotkania z Izraela, gdzie przed podróżą do Egiptu spotka się z urzędnikami rządowymi, w tym z premierem Benjaminem Netanjahu.
Egipt jest postrzegany jako kluczowy gracz, ponieważ graniczy z południową częścią Strefy Gazy i znajduje się pod ogromną presją społeczności międzynarodowej, aby otworzyć korytarze humanitarne, aby zapewnić dotarcie krytycznej pomocy do ludności cywilnej.
Władze egipskie niechętnie otwierają jednak swoje granice, obawiając się przytłaczającego napływu uchodźców. Według Michela Egipt chce również zapobiec masowemu exodusowi Palestyńczyków na swoje terytorium, ponieważ podważyłoby to drogę do rozwiązań dwupaństwowych, co sugeruje, że istnieją obawy, że Izrael może zaanektować Gazę w przypadku ucieczki ludności.
W uwagach sugerujących, że UE rozważa formalne porozumienie o współpracy z Egiptem, von der Leyen stwierdziła, że blok „musi działać i wspierać Egipt w czasie obecnego kryzysu oraz ustanowić kompleksowy pakiet”.
Ostrzegając, że fale migracyjne mogą dotrzeć do Europy również przez Egipt, Michel zasugerował, że Europa mogłaby nawiązać z Egiptem „szerokie partnerstwo, obejmujące również migrację”, aby ułatwić możliwy dostęp do Gazy.
Ochrona bezpieczeństwa w Europie
Dzień po tym, jak Brukselą wstrząsnął atak terrorystyczny, w którym zginęło dwóch obywateli Szwecji, przywódcy UE odnieśli się również do możliwego zagrożenia dla „bezpieczeństwa wewnętrznego” w Europie.
Atak w Brukseli wzbudził strach przed rozprzestrzenieniem się przemocy na cały kontynent, w tym atakami antysemickimi i islamofobicznymi.
„Terror powraca na powierzchnię, a państwa członkowskie są w tej kwestii bardzo czujne” – stwierdziła von der Leyen.
„Ten konflikt wywołuje duży oddźwięk i generuje wiele podziałów i polaryzacji wśród naszych (…) społeczeństw” – powiedział Michel.
„Dlatego musimy także współpracować na szczeblu europejskim, aby spróbować rozładować napięcia, zapobiec zagrożeniom dla bezpieczeństwa, a także wzmocnić współpracę między naszymi służbami bezpieczeństwa” – dodał Michel.