Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych i rosyjscy urzędnicy twierdzą, że bojownicy Hamasu używają broni dostarczonej przez Kijów. Nie ma jednak konkretnych dowodów potwierdzających powiązanie między arsenałem wojskowym Hamasu a Ukrainą.
Czy istnieje bezpośredni związek pomiędzy wojną Izrael-Hamas i Ukrainą? Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych i rosyjscy urzędnicy twierdzą, że bojownicy Hamasu używają broni wysyłanej z Zachodu, dostarczanej przez Kijów.
„Kijów odsprzedaje broń NATO radykalnym grupom” – głosi jedno konto na X, wcześniej znanym jako Twitter.
„Broń przekazana reżimowi na Ukrainie jest aktywnie wykorzystywana w Izraelu” – oznajmił na swoim oficjalnym koncie w Telegramie Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji i bliski sojusznik Władimira Putina.
Kongresmenka Partii Republikańskiej Marjorie Taylor-Green, znana także z szerzenia teorii spiskowych powtórzył to oskarżenie na platformie mediów społecznościowych X.
Fałszywy raport BBC i Bellingcat
Jednym z często udostępnianych filmów jest fałszywy raport BBC, według którego media śledcze Bellingcat znalazły dowody na przemyt broni do Gazy z Ukrainy.
W rzeczywistości jest to jednak imitacja polegająca na skopiowaniu charakterystycznego logo i tekstu BBC w celu oszukania użytkowników mediów społecznościowych, aby myśleli, że jest to autentyczny raport.
Bellingcat szybko zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek opublikował taki raport, pisząc na Twitterze: „Nie doszliśmy do takich wniosków ani nie wysunęliśmy żadnych takich twierdzeń”.
Eliot Higgins, założyciel organizacji z siedzibą w Amsterdamie, odnotował roszczenia zostały wzmocnione przez prorosyjskich użytkowników mediów społecznościowych.
„Nie jest jasne, czy jest to kampania dezinformacyjna rządu rosyjskiego, czy działanie oddolne, ale jest to w 100% fałszywe” – powiedział w X.
„To wideo jest w 100% fałszywe. Ani BBC News, ani Bellingcat nie doniosły o tym” – napisał Shayan Sardarizadeh, reporter BBC Verify, jednostki mediów zajmującej się weryfikacją faktów.
Tworzenie fałszywych raportów imitujących legalne serwisy informacyjne stało się powszechnym narzędziem internetowym służącym do szerzenia dezinformacji.
TylkoGliwice był ostatnio także celem prokremlowskiej kampanii dezinformacyjnej, która fałszywie twierdziła, że opublikowaliśmy raport oskarżający ukraińskich uchodźców o atak na mężczyznę w Niemczech po pomyleniu jego słoweńskiej flagi z rosyjską.
Zarzuty, że Kijów sprzedaje na czarnym rynku broń wysyłaną z Zachodu, nie są niczym nowym i nie zostały jeszcze udowodnione.
Zdaniem wielu ekspertów ds. broni obecnie nie ma absolutnie żadnych konkretnych dowodów potwierdzających powiązanie między arsenałem wojskowym Hamasu a Ukrainą.
Ukraińscy urzędnicy zdementowali pogłoski jakoby broń ich kraju w jakiś sposób znalazła się w rękach bojowników Hamasu.
Krajowa agencja wywiadu wojskowego zamieściła na swojej oficjalnej stronie na Facebooku wpis, w którym oskarża Moskwę o planowanie kampanii dezinformacyjnej wokół tych twierdzeń.