O nas
Kontakt

Naukowcy testują nowe procedury rozwiązywania problemów zdrowotnych w kosmosie

Laura Kowalczyk

Naukowcy testują nowe procedury rozwiązywania problemów zdrowotnych w kosmosie

Od technologii ultradźwiękowej po pionierskie techniki chirurgiczne w zakresie mikrograwitacji – radiologia może odegrać główną rolę w medycynie kosmicznej.

Wraz z rozwojem misji kosmicznych astronauci muszą przygotować się na szybkie pokonanie wszelkich przeszkód.

Jednak jeśli chodzi o planowane podróże na Księżyc i być może w niedalekiej przyszłości na Marsa, odległość będzie zbyt duża, aby astronauci mogli zostać repatriowani na Ziemię w sytuacji zagrożenia zdrowia.

„Chirurgia w kosmosie jest niewykonalna, dlatego jedyną techniką, jaką mamy w leczeniu pacjentów, jest radiologia interwencyjna” – powiedział profesor Vincent Vidal, który opracował „zestaw narzędzi” do obrazowania medycznego o nazwie „Mars IR Tool Box” (Mitbo).

Urządzenia ultradźwiękowe to jedyna technologia obrazowania dostępna w kosmosie i są wykorzystywane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do celów diagnostycznych.

Jednak w przypadku misji kosmicznych wyzwaniem jest wykorzystanie ich do leczenia zatrzymania moczu, kamieni żółciowych lub usuwania ropy z ropnia spowodowanego zapaleniem wyrostka robaczkowego.

„Opracowujemy urządzenia, które pozwolą nam pod kontrolą USG wejść do organizmu w celu drenażu za pomocą sond, drenów i cewników” – powiedział Vidal.

„Niezbędne jest umożliwienie astronautom radzenia sobie z potencjalnymi powikłaniami” – powiedział Alain Luciani, sekretarz generalny Francuskiego Towarzystwa Radiologicznego (SFR), ponieważ opóźnienie w komunikacji między Marsem a Ziemią może wynosić nawet 45 minut.

Operacja podzielona na 22-sekundowe segmenty

Tego lata w ramach projektu Asclépios III prowadzono przez dwa tygodnie eksperyment naukowy w ekstremalnych warunkach w Alpach Szwajcarskich.

Znajdował się „w bunkrze, aby symulować misję na Księżyc i rozwijać medycynę kosmiczną” – powiedział jeden z wybranych młodych astronautów, Baptiste Rubino Moyner, lat 25.

Został przeszkolony w zakresie wykonywania drenażu plastikowego brzucha pod kontrolą USG. Zabieg przebiegł pomyślnie przy użyciu tabletu i przenośnego urządzenia ultradźwiękowego wyposażonego w system naprowadzania opracowany przez firmę Canon.

„Te procedury nigdy nie były wykonywane w kosmosie. Jeśli w przyszłym roku weźmiemy udział w locie parabolicznym, będzie to pierwszy przypadek wykonania tej procedury w warunkach mikrograwitacji” – powiedział Vidal.

Następnym krokiem będzie przetestowanie wykonalności tej praktyki podczas lotu w stanie nieważkości (zero grawitacji).

Lot w stanie nieważkości odtwarza działanie mikrograwitacji przez 22 sekundy i powtarza się około 30 razy. Testowanie procedury będzie wymagało podzielenia jej na 22-sekundowe segmenty.

„W warunkach mikrograwitacji ciecz rozprzestrzeni się wszędzie”

„Podczas mikrograwitacji ciało traci orientację, co wpływa na jego ruchy” – powiedział Laurence Boyer, kierownik księżycowej opieki zdrowotnej w Instytucie Medycyny Kosmicznej i Fizjologii, filii francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES).

Od 2020 r. Francuskie Towarzystwo Radiologiczne (SFR) współpracuje z CNES we współpracy z partnerami branżowymi nad dostosowaniem rozwiązań w zakresie obrazowania do ograniczeń pozaorbitalnych.

„Niekoniecznie muszą to być oszałamiające innowacje technologiczne, ale musimy ponownie rozważyć sprzęt” – powiedział Vidal.

„W warunkach mikrograwitacji, kiedy wkłuwa się igłę w ropień, płyn rozchodzi się po całym wnętrzu kapsułki. Dlatego potrzebny jest zawór na drenie” – dodał.

Opakowanie również musi zostać dostosowane. Wszystkie narzędzia muszą być wyposażone w sposób mocowania i autonomiczne źródło zasilania.

Celem jest „możliwość miniaturyzacji urządzeń, automatyzacji systemów prowadzenia, uczynienia ich lżejszymi i bardziej przyjaznymi dla użytkownika” – powiedział Luciani

Jest przekonany, że „nasi pacjenci na Ziemi odniosą bezpośrednie korzyści”, niezależnie od tego, czy będą to trudne warunki opieki zdrowotnej, czy misje humanitarne, np. na obszarach objętych działaniami wojskowymi.