O nas
Kontakt

Hiszpańska skrajnie prawicowa Partia Vox chce zamrozić pozwolenia na pobyt dla osób „kultury islamskiej”

Laura Kowalczyk

Hiszpańska skrajnie prawicowa Partia Vox chce zamrozić pozwolenia na pobyt dla osób „kultury islamskiej”

Hiszpańska skrajna prawica złożyła propozycję zaprzestania przyznawania obywatelstwa i zezwoleń na pobyt osobom wywodzącym się z „kultury islamskiej”.

Atak terrorystyczny, który miał miejsce w tym tygodniu w Brukseli, jeszcze bardziej zaognił dyskurs hiszpańskiej skrajnej prawicy.

Partia Vox zarejestrowała w Kongresie propozycję zawieszenia wydawania obywatelstwa hiszpańskiego i zezwoleń na pobyt osobom z krajów islamskich.

Konkretnie partia chce „zawiesić procedury uzyskiwania obywatelstwa hiszpańskiego oraz zezwoleń na pobyt i pobyt”.

Chce także „zakazać wjazdu do Hiszpanii imigrantom z krajów o kulturze islamskiej, jeśli nie można zagwarantować ich prawidłowej i pokojowej integracji”.

Partia, na której czele stoi Santiago Abascalauzasadniła swoją decyzję twierdzeniem, że atak w Brukseli był bezpośrednią konsekwencją „polityki otwartych drzwi prowadzonej w dużej części Europy”.

„Tak, musimy ich pokonać, tak, wszystkie potwory niosące nienawiść, ból i śmierć. I jeśli to możliwe, trzeba ich pokonać, zanim zabiją choć jedną niewinną osobę” – napisał Abascal na X, dawniej Twitterze.

We wniosku uwzględniono dane opublikowane przez Narodowy Instytut Statystyki dotyczące nadawania obywatelstwa.

W ubiegłym roku Hiszpania odnotowała wzrost o 26%, a jedna trzecia nowych obywatelstw została przyznana osobom pochodzenia marokańskiego.

Marokańczycy to największa grupa zagraniczna w Hiszpanii, licząca około 880 000 mieszkańców.

Kolejną propozycją partii jest wzmocnienie oddziałów antyterrorystycznych policji.

Skrajnie prawicowa partia opowiada się za zaostrzeniem polityki imigracyjnej od chwili jej powstania w 2013 roku. Jednym z argumentów, których używa, jest to, że migranci są odpowiedzialni za przestępczość i brak bezpieczeństwa na ulicach.

To nie pierwszy raz, kiedy partia przedstawia w Kongresie propozycję utrudnienia uzyskania obywatelstwa. Dwa lata temu złożyła kolejną, która ostatecznie nie uzyskała większości parlamentarnej.