O nas
Kontakt

Parlez vous Français? Jeśli jesteś z Wielkiej Brytanii, odpowiedź prawdopodobnie nie brzmi.

Laura Kowalczyk

Parlez vous Français?  Jeśli jesteś z Wielkiej Brytanii, odpowiedź prawdopodobnie nie brzmi.

Nowe badanie wykazało, że Brytyjczycy żałują, że nie potrafią mówić w innym języku i chcą, aby języki te były ponownie nauczane na poziomie GCSE.

Wydaje się, że wielu dorosłych Brytyjczyków żałuje obecnie, że nie skoncentrowali się na lekcjach francuskiego lub niemieckiego w szkole. Według nowego badania większość uważa, że ​​języki powinny ponownie stać się obowiązkowe w szkole.

Według sondażu YouGov wiele osób wstydzi się tego, że nie zna innego języka, i chętnie przyjęłoby możliwość nauki.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie British Academy wynika, że ​​tylko jeden na pięciu (21 procent) dorosłych Brytyjczyków stwierdził, że potrafi rozmawiać w języku współczesnym, który nie jest ich językiem ojczystym.

Egzaminy GCSE z języków obcych stały się opcjonalne w większości szkół w Anglii 20 lat temu. Od tego czasu liczba osób uczących się języków gwałtownie spadła.

Z badania wynika, że ​​ponad jedna trzecia (35 procent) stwierdziła, że ​​nie jest w stanie uczyć się w szkole preferowanego języka.

Wiele osób uważa obecnie, że dzieci i nastolatki powinny uczyć się języka do czasu egzaminu GCSE – głównego egzaminu zdobywanego przez uczniów w wieku od 14 do 16 lat – zamiast możliwości porzucenia nauki w wieku 14 lat.

Ankieta, w której wzięło udział ponad 2000 dorosłych Brytyjczyków, wykazała, że ​​większość zgadza się, że nauka języka nowożytnego powinna być obowiązkowa w szkole podstawowej (64%) i średniej (71%).

Akademia Brytyjska ponowiła także swój apel o przyznanie ustawowego uprawnienia – prawa do nauki języka – uczniom na każdym etapie szkolnym w wieku od 5 do 18 lat.

Ankietę zlecono z okazji uruchomienia Languages ​​Gateway – zasobu internetowego zaprojektowanego w celu poszerzenia dostępu do nauki języków dla osób w każdym wieku w Wielkiej Brytanii.

Jak europejscy sąsiedzi Wielkiej Brytanii radzą sobie z umiejętnościami językowymi?

Zbiegając się z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego przypadającym w lutym, serwis TylkoGliwice Culture podał, że około 65 procent populacji kontynentu włada co najmniej jednym językiem innym niż język ojczysty.

Nic więc dziwnego, że w krajach, w których angielski jest językiem ojczystym, takich jak Irlandia, tylko 50 procent mieszkańców posługuje się innym językiem

Jednakże, podczas gdy kraje nordyckie przodują w dwujęzyczności, Europa Południowa wydaje się mieć nieco większe problemy.

Istnieją dwa główne sposoby, w jakie ludzie stają się dwujęzyczni: albo przez urodzenie się w dwujęzycznej rodzinie, albo przez naukę drugiego języka w szkole.

Specjaliści są zgodni co do tego, że im wcześniej nauczymy się drugiego języka, tym łatwiej będzie go opanować.