Nowe dane wskazują, że Europa stoi w miejscu, jeśli chodzi o prawa młodzieży i dobrostan młodzieży, przy braku jakichkolwiek postępów od 2018 r.
Nowe dane wykazały, że Wielka Brytania i Francja należą do pięciu krajów na świecie, które w ciągu ostatniej dekady nie poczyniły żadnych postępów w zakresie praw młodzieży i dobrostanu młodzieży.
Wspólny wskaźnik postępu młodzieży Europejskiego Forum Młodzieży i Imperatywu Postępu Społecznego umieścił Europę na drugim miejscu pod względem najgorszych regionów – za Ameryką Północną – ze względu na „powtarzający się brak zadowolenia młodych ludzi z dostępności mieszkań po przystępnych cenach”.
Według nowego raportu najbardziej widoczny przestój widać w Wielkiej Brytanii, gdzie prawie połowa (45%) młodych obywateli Wielkiej Brytanii jest niezadowolona z dostępności mieszkań po przystępnych cenach.
Dodaje się również, że młodzi Brytyjczycy są coraz bardziej niezadowoleni z opieki zdrowotnej oraz jakości powietrza i wody w kraju.
Zadowolenie z mieszkań wśród młodego społeczeństwa Francji spadło o prawie 25 punktów w latach 2011–2022. Dostęp do szkolnictwa średniego również budzi obawy, ponieważ kraj ten zajmuje 48. miejsce na świecie.
Rządy europejskie to „młodzi ludzie, którzy ponoszą porażkę”
Według indeksu od 2018 r. Europa nie poczyniła żadnych postępów w 60 aspektach, takich jak niedrogie mieszkania, dostęp do edukacji, incydenty z użyciem przemocy i bezpieczeństwo młodych kobiet.
Chociaż poszczególne kraje europejskie zajmują wyższe miejsca w rankingach, według Andreei-Alexandry Scrioșteanu, członkini zarządu Europejskiego Forum Młodzieży, rządy powinny były zainwestować znacznie więcej, zwłaszcza w niedrogie mieszkania i dobrostan psychiczny.
„Postęp zależy od wielkości inwestycji publicznych w młodzież oraz od tego, jak wysoko zajmują młodzi ludzie miejsce w programie politycznym” – stwierdziła w oświadczeniu. „W przypadku braku wystarczających inwestycji i woli politycznej nasze pokolenie pozostaje w tyle”.
Najnowsze dane dostępne w oficjalnej bazie danych UE Eurostat wskazują na zwiększone podatność młodych ludzi na ubóstwo, niepełne zatrudnienie i „niepewne” warunki życia.
Odstąpienie od demokracji i wolności osobistych jest równie niepokojące, stwierdził Scrioșteanu, dodając, że „rządy zawodzą młodych ludzi” w całej Europie.
Ogólne tendencje nie mają jednak zastosowania do wszystkich krajów europejskich. W ciągu ostatnich 12 lat w Serbii, Mołdawii i Albanii odnotowano znaczną poprawę dobrostanu młodych ludzi.
Do poprawy przyczynił się lepszy dostęp do komunikacji i Internetu, odpowiednie warunki mieszkaniowe, większe poczucie bezpieczeństwa i relatywnie lepszy dostęp do szkolnictwa wyższego – napisano w raporcie.