Największy napad na dzieła sztuki we Francji i największe kinowe spotkanie, rewelacje gwiazd i nowy, odrętwiający film Scorsese.
Gdy kolejny tydzień dobiega końca, mamy mnóstwo nowych premier filmowych, telewizyjnych i książkowych, które warto nadrobić, a także ekscytujące wystawy i wydarzenia odbywające się w całej Europie.
Bez zbędnych ceregieli, oto nasze rekomendacje.
Film
To był kolejny fantastyczny rok na Festiwalu Lumière 2023, który kończy się w tę niedzielę 22 października dla wszystkich mieszkańców Lyonu, którzy nie mają żadnych szans. Nasz rezydent, krytyk filmowy David Mouriquand, relacjonował to wydarzenie, przeprowadzając ekskluzywne wywiady z legendą Monty Pythona, Terrym Gilliamem i tegorocznym laureatem nagrody Lumière, niemieckim reżyserem Wimem Wendersem.
A dla tych, którzy mają pęcherze ze stali, w kinach pojawił się długo oczekiwany (ale dość długi) nowy film Martina Scorsese „Zabójcy kwiatowego księżyca”. Oparta na książce non-fiction z 2017 roku „Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI” autorstwa Davida Granna, opowiada prawdziwą historię wyzysku i masowych morderstw rdzennych Amerykanów Osagów przez żądnych pieniędzy białych intruzi.
Film z Leonardo DiCaprio i Robertem De Niro w rolach głównych to „imponujące osiągnięcie i po mistrzowsku opowiedziana historia o chciwości i ludobójczym spisku Stanów Zjednoczonych, który miał dalekosiężne konsekwencje dla historii Ameryki”. Przeczytaj naszą pełną recenzję tutaj.
Książki
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to by było być Dolly Parton (czyż nie wszystkie?), Britney Spears, a nawet filmowcem Wernerem Herzogiem (z pewnością magicznie), możesz na chwilę wejść do ich wewnętrznego świata poprzez nowo opublikowane autobiografie.
Tak naprawdę wspomnienia gwiazd wydają się być trendem sezonu, a w tym miesiącu pojawia się cała gama nowości. Jednym z najczęściej omawianych jest „Worthy” Jady Pinkett Smith, który ukaże się 24 października i trafił na pierwsze strony gazet ze względu na rewelacje na temat jej związku z mężem Willem Smithem i reakcję na policzek na gali wręczenia Oscarów.
telewizja
W 2010 roku Vjeran Tomic włamał się do paryskiego Musée d’Art Moderne i opuścił z dziełami sztuki wartymi ponad 100 milionów euro, w tym m.in. Picassa, Matisse’a i Braque’a. Nowy dokument Netflix „The Spider-Man of Paris” przedstawia dziwaczną i fascynującą historię poprzez rekonstrukcje i wywiady z Tomiciem.
Również w serwisie Netflix: „Bodies”, ekscytujący dramat kryminalny, którego akcja rozgrywa się w Londynie, a którego akcja toczy się w Londynie, a opowiada o tajemniczym zwłokach znalezionych w czterech różnych liniach czasowych przez czterech różnych detektywów. Wszystko, w czym występuje Stephen Graham (Temperatura wrzenia, to jest Anglia, Imperium Boardwalk) naszym zdaniem warto obejrzeć.
Chociaż technicznie rzecz biorąc, premiera nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu, jesteśmy również bardzo podekscytowani piątą serią głupkowatej komedii o wampirach „What We Do in the Shadows”, która będzie transmitowana na platformie Disney+ od 25 października.
Festiwal i wydarzenia
Kiedy duża liczba Pendżabczyków wyemigrowała, aby pomóc w odbudowie Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej, przywieźli ze sobą starożytną tradycję Shayari: pendżabską pieśń i poezję.
Aż do początku lat 90. wieczory Shayari Poetry stały się pocieszającą tradycją w wielu pubach w Wielkiej Brytanii, zapewniając społecznościom pendżabskim bezpieczną przestrzeń do świętowania swojej kultury i nawiązywania kontaktu z innymi. Mając nadzieję na jego ożywienie, Festiwal Literatury DESIblitz, który odbędzie się w dniach 20–28 października w Birmingham, zaprezentuje trzech najwybitniejszych żyjących poetów pendżabskich i muzyków Bhangra na występach w lokalnych domach kultury, bibliotekach i pubach desi.
W Barcelonie będzie można obejrzeć minimalistyczny spektakl Fundació Mies van der Rohe, który odbędzie się 22 października w ramach 48-godzinnego festiwalu architektury Open House BCN, którego celem jest promocja dziedzictwa architektonicznego miasta.
Pawilon Miesa van der Rohe, pierwotnie zaprojektowany przez Ludwiga Miesa van der Rohe i Lilly Reich w 1929 r. dla niemieckiej części Międzynarodowej Wystawy w Barcelonie w 1929 r., został następnie zrekonstruowany w 1986 r. Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem poprowadzą zwiedzających przez skomplikowaną historię i wpływy budynku o architekturze współczesnej.
Wystawy i scena
Od grubego Totoro Studio Ghibli po buty bez obcasów, od których drżą kostki – inspirujące światy japońskiej sztuki, technologii i designu można teraz oglądać na nowej wystawie Young V&A w Londynie: „Japonia: Myths to Manga”, czynne do 8 września 2024 r.
W Paryżu w tym tygodniu otwarto także nową, ekscytującą wystawę prezentującą 115 dzieł kultowego artysty XX wieku Marka Rothko, której gospodarzem jest Fundacja Louis Vuitton.
A dla tych, którzy chcą zobaczyć, jak głęboko sięga królicza nora, nowa adaptacja sceniczna Macierz przybył do zupełnie nowego Aviva Studios w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Wyreżyserowane przez Danny’ego Boyle’a (Trainspotting, Słoneczko, 28 dni później), „Free Your Mind” to „dramatyczna opowieść” o klasycznym filmie science fiction z 1999 roku, wykorzystująca taniec, muzykę i efekty wizualne.