O nas
Kontakt

Sygnał telewizyjny, agresywne psy i piwo: dziwny wpływ ekstremalnego upału na Twoje codzienne życie

Laura Kowalczyk

Sygnał telewizyjny, agresywne psy i piwo: dziwny wpływ ekstremalnego upału na Twoje codzienne życie

W całej Europie wyjątkowo wysokie temperatury mogą oznaczać zmianę schematu roku szkolnego.

Klimatolodzy twierdzą, że ten rok będzie najgorętszym w historii.

Następuje po upalnym lecie z falami upałów przetaczającymi się przez Europę i rekordami temperatury pobijanymi na całym świecie.

Ekstremalne upały mają katastrofalne skutki ekologiczne i ludzkie.

Ale pojawiły się również dziwne skutki rosnących temperatur, które wkrótce mogą stać się częścią codziennego życia.

Sygnały telewizyjne mogą się pogorszyć

Na początku tego miesiąca prawie połowa właścicieli francuskich telewizorów stwierdziła, że ​​mają trudności z uzyskaniem sygnału ze względu na wyjątkowo ciepłą październikową pogodę.

W Wielkiej Brytanii platforma telewizyjna Freeview ostrzegła, że ​​podobnie wysokie temperatury będą miały wpływ na odbiór w niektórych częściach kraju.

Na sygnały telewizyjne mogą wpływać warunki wysokiego ciśnienia spowodowane upalną pogodą. Problem jest zwykle tymczasowy i ustępuje po ustąpieniu wysokiego ciśnienia.

Psy mogą stać się bardziej agresywne

Ostatnie badania wykazały, że ataki psów mogą stać się częstsze w upalne i zanieczyszczone dni.

Badania Harvard Medical School wykazały, że psy są o 11 procent bardziej skłonne do gryzienia ludzi w dni, w których występuje wyższe stężenie promieni UV.

„Psy, czyli interakcje między ludźmi i psami, są bardziej wrogie w gorące, słoneczne i zadymione dni” – podsumowują autorzy badania.

„Społeczne obciążenie ekstremalnymi upałami i zanieczyszczeniem powietrza obejmuje również koszty agresji zwierząt”.

Oliwy z oliwek może zacząć brakować

Ekstremalne upały tego lata pogrążyły europejski przemysł oliwy z oliwek w kryzysie.

Kiedy wzrasta poziom rtęci, drzewa oliwne zrzucają owoce lub ich zdrowie pogarsza się, próbując oszczędzać wodę.

W Hiszpanii, największym na świecie producencie oliwy z oliwek, produkcja spadła w tym roku do około 620 000 ton metrycznych, w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat wynoszącą około 1,3 miliona ton metrycznych.

Jeśli przyszłe wiosny i lata będą nadal tak gorące, ceny oliwy z oliwek gwałtownie wzrosną i prawdopodobnie wystąpią niedobory.

Piwo może smakować inaczej

Nowe badania wykazały, że wyższe temperatury i susza spowodują niższą produkcję i niższą jakość chmielu używanego do aromatyzowania piwa.

Z badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Communications wynika, że ​​do roku 2050 plony chmielu spadną od 4 do 18 procent.

Zawartość gorzkiej kwasu w chmielu, która jest niezbędna dla charakterystycznego smaku piwa, może spaść o 20 do 31 procent, co oznacza, że ​​Twoje piwo może smakować inaczej, jeśli świat będzie się nadal ocieplał.

Rok szkolny może się zmienić

Na początku października szkoły na Wyspach Kanaryjskich zostały zmuszone do zamknięcia, gdy nad archipelagiem panowały upalne temperatury dochodzące do 38 stopni Celsjusza.

W roku szkolnym pogoda jest zazwyczaj łagodna i wiosenna, dlatego większość sal lekcyjnych nie jest wyposażona w klimatyzację.

W całej Europie wyjątkowo wysokie temperatury mogą oznaczać zmianę schematu roku szkolnego.

W Ameryce widać już oznaki tego, co może nadejść. Aby poradzić sobie z upałem, w czerwcu tego roku szkoły w Detroit, Filadelfii i Pittsburghu przestawiły się na naukę online.

Szkoły pozwalają również uczniom wcześniej wychodzić, aby uniknąć najgorętszych godzin dnia. Również w Europie instytucje mogą wkrótce wprowadzić zmienne daty rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.

Godziny pracy mogą ulec zmianie

Podobnie może zaistnieć konieczność zmiany godzin dnia pracy, szczególnie w przypadku osób, które pracują na zewnątrz, muszą dojeżdżać do pracy lub przebywają w budynkach bez klimatyzacji.

Może to oznaczać, że kraje Europy Północnej przyjmą sjestę i zmienią godziny pracy na znacznie wcześniejsze rano i później wieczorem.