O nas
Kontakt

Przyszłość opakowań wielokrotnego użytku w Europie wisi na włosku

Laura Kowalczyk

Przyszłość opakowań wielokrotnego użytku w Europie wisi na włosku

Bezprecedensowy poziom lobbowania obserwowany obecnie w Brukseli w sprawie zmienionych przepisów dotyczących odpadów opakowaniowych budzi dziwne wahania niektórych polityków, a UE ryzykuje pozostanie przywiązania do opakowań jednorazowego użytku i gospodarki wyrzucania, pisze Aline Maigret.

Nasze obecne podejście do opakowań w Unii Europejskiej jest niezrównoważone: prawie wszystkie sektory opakowań zależą od opakowań jednorazowego użytku.

Wiąże się to z ogromnymi kosztami dla społeczeństwa i środowiska, a obecne status quo ogranicza także naszą zbiorową zdolność do opracowania innych alternatyw.

Na przykład podejścia do zapobiegania powstawaniu odpadów i opakowania wielokrotnego użytku zapewniają doskonałe możliwości.

Wiele zainteresowanych stron wzywa do przyjęcia ambitnych celów i przepisów w zakresie ponownego użycia, ponieważ Parlament Europejski przygotowuje się do kluczowego głosowania w sprawie zmiany europejskich przepisów dotyczących opakowań w drodze rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR).

Czy Bruksela wyśle ​​jasny sygnał wszystkim, którzy chcą przejść na systemy opakowań wielokrotnego użytku?

Czas na zmiany transformacyjne

Osoby dojeżdżające do pracy o poranku i miłośnicy palonej kawy strzeżcie się: co roku do kawy zużywa się 16 miliardów papierowych kubków, co prowadzi do wycinania 6,5 ​​miliona drzew, 15 miliardów litrów marnowanej wody i marnowania energii wystarczającej do zasilenia 54 000 domów przez rok.

Produkcja jednorazowych materiałów opakowaniowych (na bazie papieru lub innych materiałów) wiąże się z dużym zużyciem energii, wyczerpywaniem zasobów naturalnych i emisją gazów cieplarnianych – nie wspominając o kwestiach zdrowotnych i społecznych.

Badania za badaniami dowodzą, że przekraczamy granice planety szybciej niż kiedykolwiek, a jednocześnie od 20 lat produkcja opakowań i związanych z nimi odpadów stale rośnie.

Plastikowe butelki są prasowane w zakładzie w Paryżu, grudzień 2015 r
Plastikowe butelki są prasowane w zakładzie w Paryżu, grudzień 2015 r

Ponadto materiały potrzebne do produkcji opakowań w większości sprowadzane są spoza UE.

Badania za badaniami dowodzą, że przekraczamy granice planety szybciej niż kiedykolwiek, a jednocześnie w ciągu ostatnich 20 lat produkcja opakowań i związanych z nimi odpadów stale rosła – w UE odnotowano rekordową ilość 177 kg odpadów opakowaniowych na osobę w 2020.

Nadszedł czas na zmiany strukturalne i odporne.

Sprawienie, że Europa przejdzie od wyrzucania do ponownego wykorzystania

Systemy ponownego wykorzystania opakowań pozwalają nam uwolnić się od konwencjonalnego, liniowego modelu produkcji, użytkowania i wyrzucania.

Przyjęcie systemów opakowań wielokrotnego użytku – w których opakowania takie jak kubek, pojemnik na żywność czy butelka są opracowywane, projektowane i wprowadzane na rynek wraz z mechanizmami zapewniającymi, że konsumenci będą używać ich wielokrotnie, a nie tylko raz – może zmniejszyć zużycie materiałów pierwotnych, ma także potencjał ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w przypadku większości opcji opakowań.

Przykłady obecne na rynku dowodzą, że korzyści wynikające z opakowań wielokrotnego użytku wykraczają poza względy środowiskowe: zapewniają nowe źródła przychodów, tworzą lokalne miejsca pracy i utrzymują wartość w naszej gospodarce.

W tym krytycznym momencie, gdy Europa stara się zmniejszyć swoją zależność energetyczną i materiałową od krajów trzecich, przyjęcie takich systemów ponownego wykorzystania może ponownie ożywić lokalne gospodarki poprzez ograniczenie zarówno importu, jak i uzależnienia od globalnych łańcuchów dostaw.

Mężczyzna bierze udział w proteście przed Izbą Parlamentu w Londynie, marzec 2019 r
Mężczyzna bierze udział w proteście przed Izbą Parlamentu w Londynie, marzec 2019 r

W tym krytycznym momencie, gdy Europa stara się zmniejszyć swoją zależność energetyczną i materiałową od krajów trzecich, przyjęcie takich systemów ponownego wykorzystania może ponownie ożywić lokalne gospodarki poprzez ograniczenie zarówno importu, jak i uzależnienia od globalnych łańcuchów dostaw.

Ale nie dajcie się zwieść: należy zwiększyć skalę i wdrożyć opakowania wielokrotnego użytku w całej Europie. Aby tak się stało, trzeba zbudować infrastrukturę tam, gdzie jej nie ma i czas na jej wdrożenie od podstaw (lub prawie od zera) w każdym mieście.

Plan ponownego wykorzystania zapoczątkowany w zeszłym tygodniu przez Zero Waste Europe we współpracy z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, firmami i miastami europejskimi w pięciu krajach europejskich w ramach projektu Reuse Vanguard Project (RSVP) wyznacza początek prawdziwych zmian.

Plan ma na celu zapewnienie władzom gmin, operatorom zajmującym się ponownym wykorzystaniem i użytkownikom systemów (takim jak przedsiębiorstwa i konsumenci z branży Ho.Re.Ca.) solidnych ram umożliwiających projektowanie i wdrażanie systemów ponownego użycia w sektorze opakowań do żywności i napojów na wynos.

Obecnie jest testowany w miastach takich jak Aarhus, Barcelona, ​​Berlin, Gandawa, Haar, Leuven, Paryż, Rotterdam i Tallinn.

Mocny sygnał od naszych przywódców politycznych

Wracając do naszego przykładu z poranną kawą, nie wystarczy zapewnić osobom dojeżdżającym do i z tych miast dostęp do kubków do kawy wielokrotnego użytku, które można zabrać ze sobą.

Wielka zmiana głównego nurtu, której potrzebujemy, może zapewnić, że odpowiedzialność nie spadnie ponownie na konsumentów; oraz że opcje o bardziej zamkniętym obiegu – takie jak systemy kubków do kawy wielokrotnego użytku z łatwymi punktami zwrotu – są wygodnie dostępne dla wszystkich. Aby jednak tak się stało, potrzebujemy konkretnych celów w zakresie ponownego użycia w prawodawstwie UE.

Transformacja ta cieszy się znacznym poparciem – od wiodących światowych marek i sprzedawców detalicznych po organizacje społeczeństwa obywatelskiego i środowisko akademickie.

Bezprecedensowy… poziom lobbingu, jaki obserwuje się obecnie w Brukseli wokół PPWR, powoduje, że garstka polityków dziwnie się waha, a UE ryzykuje pozostanie przywiązaną do opakowań jednorazowego użytku i gospodarki wyrzucania.

Łódź pływa w pobliżu stosu dużych worków wypełnionych śmieciami w stoczni w Bijeli, listopad 2014
Łódź pływa w pobliżu stosu dużych worków wypełnionych śmieciami w stoczni w Bijeli, listopad 2014

Jednak bezprecedensowy (według naszych kontaktów w Parlamencie Europejskim) poziom lobbowania obserwowany obecnie w Brukseli wokół PPWR powoduje, że garstka polityków dziwnie się waha, a UE ryzykuje pozostanie przywiązaną do opakowań jednorazowego użytku i gospodarki wyrzucania.

Obecnie uwaga skupia się na posłach do Parlamentu Europejskiego, którzy w tym tygodniu oddadzą głosy.

Czy będą głosować za celami dotyczącymi ponownego użycia, aby przyspieszyć przejście na ponowne użycie w sektorze opakowań? Czy wręcz przeciwnie, utrzymać status quo, a nawet zaszkodzić istniejącym wysiłkom krajowym, tworząc niejasność prawną? Piłka jest po ich stronie.