Rushdie został uhonorowany „za swoją determinację, pozytywne nastawienie do życia i za to, że wzbogaca świat swoją przyjemnością w opowiadaniu”.
W niedzielę (22 października) autor Salman Rushdie wezwał do bezwarunkowej obrony wolności słowa, otrzymując prestiżową niemiecką nagrodę uznającą jego twórczość literacką i determinację w obliczu ciągłego zagrożenia.
Urodzony w Indiach, brytyjsko-amerykański autor potępił obecną epokę jako czas, w którym wolność słowa jest atakowana przez wszystkie strony, w tym ze strony głosów autorytarnych i populistycznych.
Swoje uwagi wygłosił podczas ceremonii w kościele św. Pawła we Frankfurcie, gdzie został uhonorowany Pokojową Nagrodą Niemieckiego Handlu Książkami za dalsze pisanie pomimo trwających dziesięcioleci gróźb i przemocy.
W sierpniu 2022 roku Rushdie został wielokrotnie dźgnięty nożem na scenie festiwalu literackiego w stanie Nowy Jork.
Rushdie opublikował wspomnienia z ataku, w wyniku którego stracił wzrok na prawe oko i uszkodzoną lewą rękę. „Nóż: Medytacje po próbie morderstwa” ukaże się 16 kwietnia. Nazwał to sposobem „odpowiedzi na przemoc sztuką”.
Niemiecka nagroda o wartości 25 000 euro przyznawana jest od 1950 r. Niemieckie jury stwierdziło na początku tego roku, że uhonoruje Rushdiego „za jego determinację, pozytywne nastawienie do życia i za to, że wzbogaca świat swoimi przyjemność opowiadania.”